eDevlet

Yurtdışında İş Bulma Mevzusu

Yurtdışında iş bulmak için sadece istekli olmak yetmez. Yurtdışında çalışabilmeniz ve kariyerinizde ilerletebilmeniz için uzmanlık alanınıza uygun ilanlara iş başvurusu yapmanız gerekiyor.

Son yıllarda daha çok gençler arasında geçen konuşmaların başında yurtdışında iş bulma mevzusu geliyor. Gün geçtikte daha fazla kişinin yurtdışında çalışmayı düşünmesi ve bir şekilde yurtdışına kapağı atma fikri rağbet görse de bu iş öyle sanıldığı kadar kolay değil. Hele ki bir de uluslararası dev firmalarda iş bulmak oldukça iyi bir eğitim alt yapısını gerektiriyor. Peki, yurtdışına giden birçok kişi bunu nasıl başarıyor? İşte bu konuda ortalarda dolaşan çok fazla hikâye var. Bu hikayelerin büyük bir kısmı başarı hikâyelerini yansıtsa da bir kısmı ise ne yazık ki büyük hayal kırıklıklarını ortaya koyuyor. Ancak yurtiçinde iş bulma ümidinizi yitirdiyseniz ya da farkı coğrafyaları keşfederek yeni bir kariyer planlıyorsunuz yurtdışı hayalinizden vazgeçmemelisiniz. Bugünkü yazımızda yurtdışında çalışmak için neler yapılması gerektiğini ve ne gibi yöntemleri uygulayarak yurtdışına çıkabileceğinizi araştırdık. İşte detaylar…

Yurtdışına İş Bulmak için Yapılması Gerekenler

Dünya devi olarak nitelendirebileceğimiz birçok şirket; web yazılım, perakende, bankacılık, finans, teknoloji, bilişim, mühendislik, satış ve pazarlama gibi alanlarda yurtdışı personel alımı yapıyor. Hatta bazı ülkeler özelikle Türk yeteneklere çeşitli alanlarda daha fazla şans tanıyor denilebilir. Bu firmalara nasıl ulaşacağınızı merak ediyorsanız, uluslararası kariyer sitelerini incelemenizi öneriyoruz. Bu siteler dışında son dönemlerde İŞKUR yurtdışı iş ilanları sayfasını da inceleyerek kendi profilinizle eşleşen iş ilanlarına başvuru yapabilirsiniz. Ancak iş başvurunuzun olumlu sonuçlanması için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Bu hususları maddeler halinde şöyle sıralamak mümkün:

İyi Derecede Yabancı Dil Bilmek: Yurtdışında çalışmak istiyorsanız öncelikle yabancı dilinizin ana dili seviyesinde olması başvurunuzun olumlu sonuçlanmasının en büyük etkenlerden biridir. Tabi yabancı dil zorunluluğu olmayan bazı işlerde var. Ancak bu işler daha düşük profilli ve daha düşük maaşlı işlerdir. Genellikle yurtdışında inşaat sektöründe faaliyetlerde bulunan Türk firmaları işçi alımımda yabancı dil aramaz. Ama en az bir yabancı dil bilmek sizin için çok büyük bir avantajdır.

Nitelikli Bir Özgeçmiş: Yurtiçi iş başvurularında olduğu gibi yurtdışı iş başvurularınız içine nitelikli bir özgeçmiş hazırlamanız son derece önemlidir. Bu nedenle eğer CV hazırlama konusunda çok fazla bilgi sahibi değilseniz mutlaka profesyonel destek almalısınız. Bunun yanı sıra CV ile birlikte etkileyici bir ön yazı hazırlamanız da işe alım sürecinizi çabuklaştırabilir.

Yurtdışında İş Bulma Tüyoları

Yurtdışında iş bulma mevzusu için uzun süredir kafa yoruyorsunuz bu hayalinizi gerçekleştirmek için hemen harekete geçebilirsiniz. Bu konu hakkında yukarıda verdiğimiz şartları yerine getirdiğiniz düşünerek size yardımcı olabilecek şu önerileri yapabiliriz:

İyi bir eğitim ve iyi derecede yabancı dil bilginiz varsa yurtdışı işiçi alımı yapan kariyer sitelerine üye olarak işe başlayabilirsiniz. Bunun için güncel bir profil oluşturun ve kendinizi doğru ifade ettiğinizden emin olun. Daha sonra sizin profilinize uygun personel arayan firmalar sizinle irtibata geçecektir. Ya da açık iş ilanlarına internet üzerinden kendiniz de başvuru yapabilirsiniz.

Bunun dışında eğer daha önce yurtdışı çalışma tecrübesine sahip olan yakınlarınız ya da arkadaşlarınız varsa onlardan size rehberlik yapmasını isteyebilirsiniz. Hali hazırda yurtdışında çalışmaya devam eden arkadaşlarınızla görüşün ve onların size referans olmalarını sağlayın. Böylece yurtdışı hayalinize bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

Mutlaka okuyun: Yurtdışına Kapağı Atmanın Yolları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu