eDevlet

Yurtdışına Kapağı Atmanın Yolları

Ekonomik sıkıntıdan kurtulmak için yurtdışında çalışmak isteyenlerin sayısı her geçen gün biraz daha çoğalıyor. Peki yurtdışında çalışmayı isteyenlerin ne yapmaları gerekiyor.

Her geçen gün yurtdışında çalışmak ve kariyerine uluslararası firmalarda devam etmek isteyenlerin sayısı artıyor. Daha yüksek maaşlar, hareketli bir sosyal yaşam, yeni bir vizyon edinmek gibi sebepler özellikle gençlerin yurtdışı iş olanaklarına yönlenmelerini hızlandırıyor. Üniversiteden yeni mezun olan biriyle karşılaştığınızda “yurtdışına kapağı atmak” tabirini mutlaka duymuşsunuzdur. Evet aslında birçok kişi yurtdışı iş imkanlarının peşinde. Ancak nereden başlayacaklarını ya da hangi mekanizmaları değerlendireceklerini bilmedikleri için bu hayallerini erteleyen kişilerin sayısı da oldukça fazla.

Biz de bugünkü yazımızda yurtdışı iş olanaklarını değerlendirmek isteyen okuyucularımızın merak ettiklerini derledik. Yaptığımız araştırmalar sonucu oluşturduğumuz yazımızda uzman görüşlerinden de yararlandığımızı belirtmek isteriz. Şimdi gelin yurtdışında çalışmak ve iş imkanlarından yararlanmak için yapılması gerekenleri adım adım inceleyelim.

Yurtdışında Yaşamak İsteyenlere Tavsiyeler

Son yıllarda yurtdışına giderek farklı ülkelerde çalışmak ve orada yeni bir yaşam sürmek isteyenlerin sayısında artışlar gözleniyor. Kimileri bu seyahatlerinde macera peşinde koşarken kimileri ise aldıkları eğitimlerin üzerine yenileri de ekleyerek kariyer basamaklarını hızla tırmanma peşinde. Çok az bir kısım kişi ise sosyo-ekonomik ve siyasi nedenlerden ötürü Türkiye’de hayatını sürdürmek istemediği için tabiri caizse yurtdışına kapağı atmak istiyor. Peki, yurtdışında yaşamak sanıldığı gibi kolay mı? Yurtdışında iş bulmak için neler yapılmalı? Yurtdışı hayali kurduğunuzda öncelikle bu soruların cevaplarını öğrenmeli ve atacağınız adımları sırasıyla planlamalısınız.

Yurtdışına yerleşmek öyle hemen verilecek bir karar değildir. Birçok kişi acele verdikleri kararlar nedeniyle yurtdışı planları adeta kabusa dönüşmüş ve çok zor günler geçirmişlerdir. Bu nedenle yurtdışında yaşamaya karar verdiğinizde öncelikle titiz bir araştırma yapmanızı öneriyoruz.

Daha sonra gideceğiniz ülke hakkında detaylı bir araştırma yapmalısınız. Bu araştırmanızda; gideceğiniz ülkenin kültürü, sosyal hayatı, sağladığı sosyal imkanlar, çalışma koşulları, ülkenin ekonomik ve istihdam durumu, ulaşım ve ev kirası gibi yaşam giderlerine yer vermelisiniz. Bu hesaplamaları yaptıktan sonra başvuru yaptığınız işten kazanacağınız aylık maaşı kıyaslayın ve sizi ekonomik anlamda nasıl bir hayatın beklediğini tespit edin. Eğer tüm koşullar size uyuyorsa yurtdışı hayalinizi gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz.

Yurtdışı İş Başvurusu İçin Bilinmesi Gerekenler

İyi bir eğitim aldınız ve kariyerinizi yurtdışında uluslararası bir firmada devam ettirmeye karar verdiniz. Bu fikir ilk başlarda kulağa çok iyi bir fikir gibi gelebilir. Aslında bu hayali gerçekleştiren kişilerin sayısı da oldukça fazladır. Çoğu zaman yurtdışı iş deneyimlerinden bahseden başarı hikayelerini okumuşsunuzdur. Kim bilir belki bir gün siz de kendi hikayenizi yazabilirsiniz. Ancak bunu başarabilmek için öncelikle çok iyi bir yurtdışı planın ihtiyacınız vardır. Bu planı şöyle hazırlayabilirsiniz:

Öncelikle profesyonel olarak etkileyici bir özgeçmiş hazırlamalısınız. Uluslararası firmalara iş başvurusu yapacağınız için her firma için farklı bir CV ve ön yazı hazırlamanızı öneriyoruz. Eğer CV hazırlama konusunda kendinize güvenmiyorsanız işin uzmanlarından yardım alabilirsiniz.

Yurtdışı iş başvurusu yapacağınız için mutlaka bir yabancı dili bildiğinizi var sayıyoruz. Ancak büyük firmalarda çalışmak istiyorsanız ana dili seviyesinde yabancı dil bilginizin olması gerekir. Bu nedenle yabancı dilinizi geliştirmeniz ve mümkünse ikinci bir yabancı dili öğrenmeye çalışmalısınız.

Tüm bunlarla birlikte yurtdışı iş başvurusu yapacağınız kariyer sitelerinin güvenilir olmasına da dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra size sunulan sosyal hakları da iyice incelemelisiniz. Son yıllarda İŞKUR aracılığıyla yurtdışı iş başvuruları oldukça gündemde. İŞKUR ilanlarını takip ederek de kendiniz uygun işlere başvuru yapabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Yurtdışında İş Bulma Teknikleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu