eDevlet

Az Para İle Küçük Yatırımlar Yaparak Çok Para Kazanmak

Yeni bir iş kurmak isteyenlerin elbette az da olsa bir miktar parasının olması gerekiyor. Peki az parayla yatırım yapmak isteyen kişilerin izlemesi gereken yollar nelerdir?

Kazandığınız paradan tasarruf etmeyi düşünüyor ve az parayla yatırım yapmak istiyorsanız bu yazımız tam size göre. Burada aklınıza “Az parayla yatırım yaparak çok para kazanmak mümkün mü?” sorusu gelebilir. Hemen cevaplayalım. Eğer doğru stratejileri uygularsanız bunun mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Önemli olan sizin karar vermeniz ve ilk adımı atmanız.  Atalarımız “damlaya damlaya göl olur” boşuna dememiş. Unutmayın, büyük adımlar, küçük adımların toplamından oluşur. Şimdi gelin atılması gereken bu küçük adımları hep birlikte inceleyelim.

Az Parayla Yatırım Yapmak için Bilinmesi Gerekenler

Tüketim çağında yaşadığımız şu günlerde tasarruf yapmak ve para biriktirmek zor gibi görünebilir. Ancak yapılan planlı harcamalarla az da olsa köşeye bir miktar para atabilir, birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Bunun için ise bazı adımları atmanız gerekiyor. İşte az parayla yatırım yapmak için atmanız gereken adımlar:

Düzenli Tasarruf Yapın: Aylık kazancınızdan günlük, haftalık ya da aylık olarak bir miktar parayı mutlaka biriktirmeye gayret etmelisiniz. Bunu da zaaf duyduğunuz harcamalarınızı kısıtlayarak yapabilirsiniz. Örneğin, ihtiyacınız olmayan ayakkabı, kıyafet veya diğer alışverişlerinizi azaltabilirsiniz. Bu ilk adımı attıktan sonra yavaş yavaş tasarruf ettiğiniz paranızı yatırıma çevirmek için yöntemleri keşfedebilirsiniz.

Yatırım Araçlarını Araştırın: Evinizdeki ihtiyaçları tamamlayabilmek için hangi ürünleri satın almanız gerektiğiniz bildiğiniz gibi yatırım araçlarının çeşitlerinin de neler olduğunu bilmeli ve bu konu hakkında detaylı bilgilere sahip olmanız gerekir. Sadece bilgiyle de yetinmeyin tercih edeceğiniz yatırım araçlarının tüm artı ve eksilerini de iyice anlayın. Yapmak istediğiniz yatırım araçlarına dair edindiğiniz bilgiler ışığında yapacağınız yatırımlar daha bilinçli olacaktır.

Psikolojik Olarak Kendinizi Rahat Hissedin: Yatırım yapmaya karar verdiğinizde risk alma konusundaki psikolojinizi kontrol etmeli ve ne kadar rahat olduğunuzu belirlemeniz gerekiyor. Bunu şöyle açacak olursak; yaptığınız araştırmalar sonucu sabit getirisi olan güvenli bir yatırım mı yapmak istiyorsunuz, yoksa biraz risk alarak farklı limanlara mı yönelmek istiyorsunuz. Buna karar verdikten sonra kendinize en uygun yatırım aracını tercih edebilirsiniz.

Hedefinizi Belirleyin: Her işte olduğu gibi yatırım yapmaya karar verdiğinizde de bir hedef belirlemeniz yatırımlarınızı daha ölçülebilir bir hale getirir. Ancak belirleyeceğiniz hedeflerin de hayalden öte daha gerçekleştirilebilir bir çerçevede olmasına azami özen gösterin. Çünkü büyük hayallerin peşinde düşerseniz hüsrana uğrama ihtimaliniz çok yüksektir. Doğru hedef belirlemek hem daha akılcı bir yaklaşım hem de ulaşabilir bir kazancın teminatı niteliğindedir.

Beklemeyi Öğrenin: Doğru hedef belirlemek için koyduğunuz hedefin; ulaşılabilir, ölçülebilir, belirli bir zamanla sınırlı ve gerçekleştirilebilir olması az parayla yatırım yapmak isteyen kişilerin yol haritası olmalıdır. Hedefinizi belirledikten sonra ise asla bir mucize beklememeli, bir gecede paranızın ikiye katlayacağı gibi yanlış düşüncelere kapılmamalısınız. Çünkü her yatırım aracının gelir getirebilmesi için belirli bir süre gereklidir. Bu süreden önce kazanç elde etmeniz şu an için mümkün değildir. Bunu şöyle düşünebilirsiniz. Önce tarlanızı ekime hazırladınız, tohumu ektiniz ve son olarak da hasat zamanını beklemeniz gibidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu