eDevlet

Almanya Asgari Ücret, Almanya’da Çalışma Şartları

Almanya, yurt dışında Türklerin en yoğun yaşadığı ülkelerin başında gelmektedir. Avrupa’nın önde gelen gelişmiş ülkeleri arasında olan Almanya işçi göçü almış olmasına rağmen göçmen çalışanlara ve kendi vatandaşlarına aynı yaşam şartları sunmaktadır. Almanya asgari ücret oranı çalışma koşulları ve yaşam standartları Türk vatandaşları tarafından oldukça merak edilerek takip edilmektedir. Peki, Almanya’da çalışan işçilere ödenen asgari ücret ne kadardır? İşte, Almanya’da işçilere ödenen asgari ücret ve çalışma şartları.

Almanya asgari ücret iş kanunlarının kapsamında işçiye aylık olarak ödenebilecek en düşük maaşı ifade etmektedir. Almanya asgari ücret oranını belirlerken alım gücü ile ülke enflasyonu arasında bir bağ kurarak asgari ücret alan vatandaşların mağduriyet yaşamaması için maaş oranlarını belirlemeye çalışmaktadır.

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Avrupa ülkeleri arasında Almanya’da asgari ücret oranları işçilerin yaşam kalitesini etkilemeyecek şekilde planlanır. Diğer Avrupa birliği ülkeleri arasında bu özelliği ile ön plana çıkmaktadır. İşsizlik rakamlarının en az seviyede olduğu Almanya’da asgari ücretler bizde olduğu gibi belirli periyotlarla zam yapılmaktadır. Yapılması planlanan zam oranı belirlenen komisyon tarafından paranın alım gücü ve enflasyon rakamları dikkate alınarak belirlenmektedir.

Bu kapsamda 2020 yılı da dahil olmak üzere son beş yılda Almanya’da asgari ücret oranı aşağıdaki gibidir. Aslında rakamlar incelediğinde son dört yıl içinde her hangi bir artış olmadığı görülmüştür.

  • 2016 yılında asgari ücret: 1.440 Euro
  • 2017 yılında asgari ücret: 1.498 Euro
  • 2018 yılında asgari ücret: 1.498 Euro
  • 2019 yılında asgari ücret: 1.498 Euro
  • 2020 yılında asgari ücret: 1.498 Euro

Almanya’da Çalışma Şartları Nedir?

Türkiye’de bir işçi için belirlenen haftalık çalışma maksimum 45 saat olarak ilgili kanunda belirtilmiştir. Almanya’da ise haftalık çalışma saati 38 saat ile sınırlandırılmıştır. Almanya, göçmen işçiler ve kendi vatandaşları arasında hiçbir ayrım yapmadan titiz bir politika yürütmektedir. Haftalık çalışma saatinin üzerinde çalışan işçiler için fazla mesai ücretleri mevcut çalışma saatinin iki katı üzerinden hesaplanmaktadır. İşçinin bu süreyi aştığı her saat ise fazla mesai olarak değerlendirilmektedir. Almanya, çocuk sahibi olan ailelere aylık 500 Euro çocuk yardımı yapmaktadır.

Mutlaka okuyun: Almanya’da Çalışmak – Almanya’da İşçi Maaşları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu