eDevlet

Yurt Dışında Yüksek Maaş Alabileceğiniz Meslekler

Kim yurt dışında yüksek maaş alarak çalışmak istemez ki? Son yıllarda insanlar çok farklı nedenlerden ötürü yurt dışında çalışmayı tercih etmektedir. İnsanların yurt dışında çalışmak istemesinin en önemli nedeni elbette işin parasal boyutudur ve dünyanın birçok ülkesinde bizim ülkemizde olan aynı iş yapılsa bile daha çok ücret alınmaktadır. Bunun yanında bir de insanların kendi özgeçmişlerine yurt dışında çalıştım diye bir bilgi koyabilmeleri onlar için son derece iyi bir referanstır. Böylece önlerinde çok farklı kurumların çok özel olanakları ile çalışma kapısı açılmaktadır.

Biz de bu yazıda asla ülkemizde asla aynı parayı kazanamayacakları işlerden bahsedeceğiz. Bu mesleklerin en önemli özeliği son derece ciddi risk içeren mesleklerdir. Evet, hepsinin kazancı çok iyidir ve dünyanın farklı ülkelerinde çok iyi kazançlar getirirler ve bazılarında çok büyük eğitimler almaya bile gerek yoktur ama risklerini de bilerek böylesi işlere başvuru yapmak gerekir. Şimdi dilerseniz bu işler hangileri, ne kadar kazanç getirirler onlara en düşük kazançlı işten, en yüksek kazançlı işe doğru adım adım bakalım.

Siz de böylesi bir işte çalışmayı düşünürseniz yapmanız gereken ise oldukça basit ilgili ülkenin kariyer siteleri üzerinden ya da eğer bildiğiniz o alanda eleman arayan bir firma var ise başvurmak. Elbette başvuru yapılan ülkenin dilini bir ölçüde de olsa bilmek son derece büyük önem arz ediyor. Yoksa bu işler teknik işler olsa da o ülkede yaşamak, hayatını idame ettirebilmek için dil bilmenin hem önemli hem de sizi aynı işe başvuranlara karşı avantajlı hale getireceğini unutmayın.

İşte o meslekler:

Elektrik İletim Hattı Tamircisi

Bu mesleğin özelikle yıllık kazancından bahsetmek gerekir ise kişinin yetkinliğine ve kuruma göre kimi zaman farklılıklar arz etse de yurt dışında yüksek maaş ile çalışılacak işler arasında en alt sırada da olsa yine kazancı fena değildir ve ortalama olarak 58 bin dolar değerindedir. Bu ülkemiz ölçeğinde aynı işi yapan elektrik iletim hattı tamircilerinin asla elde edemeyeceği bir kazançtır. Bu paranın verilmesinin en önemli nedeni ise bu işin sürekli elektrik direklerinde geçmesidir. Yüksek gerilim ile çalışılır ki bu da en ufak bir hatada düşme bile olmadan doğrudan ölüm riski taşır. Mutlaka bu alanda bilgisi ve eğitimi olan kişilerin yapması gereken bir iştir. Elektrik teknisyenleri ve elektrik teknikerlerinin yapması ve gerekli belgeleri olan kişilerin yapabileceği türdendir. Herhangi vasıfsız bir insan yapamaz.

İnşaat Ustası

Yurt dışında yüksek maaş ile yapılabilecek işlerden bir tanesi de inşaat ustasıdır. Yine tıpkı üstte ifade edilen işte olduğu kişinin yetkinliğine, çalışılan firmaya göre rakamlar değişse de ortalama olarak alınan ücret 60 bin dolar değerindedir. Bugün ülkemizin çok önemli inşaat firmaları da yurt dışında iş yaptığı için Türk firmaları aracılığı ile yurt dışına giderek böylesi bir iş yapılabilir. İnşaat ustası alanında hem vasıflı, hem vasıfsız insanların yapabileceği bir iştir. Lakin bu işin en büyük dezavantajı proje bazlı bir olduğu için iş bitiminde firma sizden memnun kalmayıp tekrar çalışmak istemeyebilir. Bunun için işinde iyi olmak ve gereken özeni göstermek, firma kurallarına uyumlu hareket etmek gerekir. Elbette riskleri de unutulmamalıdır.

Mutlaka okuyun: Yurt Dışında Yüksek Maaş Veren Ülkeler

Koruma Görevlisi

Kim o ünlü Bodyguard filmini unutabilir ki? İzleyenlerin bayılıp yeniden yeniden izlediği filmler arasındadır. Burada ünlü bir yıldızın koruması olan kişiye odaklı bir yapım vardır. Koruma görevlisi yıllık 70 bin dolar kazancın hatta daha fazlasının elde edilebileceği işler arasındadır. Ama bir başka kişiyi yakın markaj koruma her anlamda ölüm, yaralanma, bıçaklanma riskleri içerir. O yüzden kazancı iyi olsa da düşünülerek atılması gereken bir adımdır. Silah kullanmayı bilmek, dövüş türleri hakkında bilgi sahibi olmak işin doğası gereğidir. Öyle kazancı iyi diye yapılabilecek bir iş alanı değildir.

Dublör

Yine kazancı 70 bin dolar olan bir başka iş dublörlük işidir. Ünlü oyuncuların oynadıkları filmlerde dizilerde onların risk içeren rollerini yaparak yapılan bir iş türüdür ve son derece risk içerir. Yangına girer, yüksek yerden atlar ve daha pek çok tehlikeli işler yaparlar ki tüm bu işler de ölüm, yaralanma, sakat kalma, yanma gibi çok ciddi riskler içerdiği için tehlikeli meslekler grubundadır. Sağlık sorunu olmayan, herkes eğitim gerektirmeksizin bu işi yapabilir.

Asansör Teknisyeni

Kazanç olarak diğer iki iş ile aynı kazançtadır ama diğer mesleklere göre daha az risk içerir. Asansör arıza bakımında, montajında çalışabilir. Karanlık ve kapalı alan fobisi olanlar için ideal değildir ve bu işin yapılabilmesi için alanında gerekli sertifikaların alınması gerekir.

Mutlaka okuyun: Yurt Dışında Nasıl İş Bulunur?

Diğer Meslekler

Bu işin de ortalama kazancı yıllık 70 bin civarında olup iyi bir ustanın yanında yetişen herkes bu işi gönül rahatlığı ile yapabilir. Tamamen bir zanaat alanıdır. Yıllık ortalama kazancı 75 bin dolar nükleer enerji operatörlüğü için nükleer patlamalar, reaksiyonların olduğu bir iş koludur. İyi bir eğitimden geçmeden yapılmamalıdır. Her türlü risk de bilinmelidir. Birçok mühendislik branşında kazanç çok yüksektir ama petrol mühendislerinin kazancı yıllık 130 bin dolardan başlar. Petrol arama firmalarında dünyanın değişik yerlerinde çalışma olanağı mevcuttur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu