eDevlet

Haftada En Az 600 Lira Kazanmak İçin Ek İş Yapmak

Gerek düşük aylık maaşlar gerekse hayat şartlarının zorlaşması nedeniyle ek iş yapmak birçok kişinin kaçınılmaz yollarından biridir. Daha güzel bir hayat yaşamak, isteklerini daha kolay geliştirmek ve ailesini daha yüksek bir hayat standartlarında yaşatmak kim istemez ki? Hemen hemen herkes farklı nedenlerden dolayı çok para kazanmak ister. Hele ki tüketim çağında yaşadığımız bu dönemde sadece aylık maaşla geçinmek oldukça güçleşmiş durumda. Ferah bir evde oturmak, son model bir arabaya sahip olmak, tatile çıkmak ya da hobilerinizi gerçekleştirmek için maddi durumunuzun çok iyi olması gerekiyor.

Temel gereksinimlerin dışında birçok ihtiyaç (tabi neye göre ve kime göre ihtiyaç!) diye adlandırılan ek masraflar iyice belinizi bükmüş olabilir. Çocukların bitmek bilmeyen istekleri, faturalar, giyim ve mutfak harcamaları gibi daha birçok kalem, mevcut gelirinizi aşabilir. Toplumun genelinin;” ay sonunu getiremiyorum, kazandığım bir türlü yetmiyor, kazandığım parayla geçinemiyorum” gibi serzenişleri hepimizin malumu. Peki, böyle bir durumda ne yapılmalı? Nasıl bir yol izlenmeli ki aile bütçesi rahatlatılmalı? Bunun çok basit bir cevabı var. O da ekiş yapmak… Eğer insan ilişkileriniz iyi ve onlarla iletişim sorunları yaşamıyorsanız ya da kendinizi geliştirmeyi seviyorsanız bu yazımız tam size göre… İşte, ek iş yapmak isteyenlere haftada en az 600 lira kazandıracak iş tavsiyeleri….

Mutlaka okuyun: Serbest Çalışanlara Kolay Para Kazanma Yöntemleri

Şoförlük Yeteneğinizi Fırsata Çevirin

Haftada en az 600 lira kazanabileceğiniz işlerden ilki, özel şoförlük yaparak para kazanmak. Tam zamanlı ya da part time yapabileceğiniz bu iş son yıllarda en fazla tercih edilen ek iş fırsatlarından da biri olarak öne çıkıyor. Kendi aracınızı kullanarak ihtiyacı olan kişilerin şoförlüğünü yapabilir ve haftalık olarak güzel paralar kazanabilirsiniz. Özellikle yaşlılar, çocuklu aileler, engelliler ve trafiğe çıkmaya korkan kişiler bu tür hizmetlere gereksinim duyarlar.

Ama bu iş bana göre değil diye düşünüyorsanız o zaman da özel direksiyon dersi vermeyi deneyebilirsiniz. Sürücü belgesi almak isteyen yüzlerce kişi araba kullanmak için iyi bir eğitmene ihtiyaç duyarlar. Katıldıkları kurs programlarında yetersiz ders saatinden dolayı özel hoca tutmayı tercih eden acemi sürücüler, saat ücreti olarak 80-150 TL gibi rakamları gözden çıkarmaktadır. Sürücü kabiliyetinize güveniyor ve bu iş tam bana göre diye düşünüyorsanız hemen bu işle ilgili ayrıntıları öğrenmeye başlayın.

Özel Ders Verin

Eğer Türkçe, matematik, İngilizce, fizik ve kimya gibi derslere hakimseniz ve ders anlatma kapasitenize güveniyorsanız hafta 2 ya da 3 öğrenciye ders verseniz bile 600 lira gibi bir ek gelire sahip olabilirsiniz. Bunun yanı sıra herhangi bir müzik aleti çalıyorsanız yine aynı şekilde haftada birkaç saat müzik dersi vererek çok iyi bir ek gelir elde edebilirsiniz. Özel ders vermek hem kolay hem de stressiz bir iş olduğu için boş vakitlerinizi değerlendirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, öncelikle çevrenizdeki kişilere özel ders verdiğinizi duyurun. Ayrıca ders almak isteyen öğrencilerle ders ve öğretmenleri buluşturan platformlara da kayıt olabilirsiniz. Böylece daha fazla öğrenciye ulaşmış olursunuz.

Mutlaka okuyun: Yeni Ek Gelir Modeli Gizli Müşteri Olmak

Özel Kuaförlük Yapın

Kadınların birçoğunun eskiye nazaran kişisel bakımlarına daha fazla önem verdiği herkesin malumu. Durum böyle olunca kuaförlere ve makyözlere olan talepte oldukça artmış durumda. Eğer makyaj veya saç kesim ve şekillendirme yönelik bir yeteneğiniz varsa özel kuaförlük yaparak haftalık düzenli bir gelir elde edebilirsiniz. Bu iş için öncelikle çevrenizden başlayın ve hemen ardından bir sosyal medya hesabı açın.

Özellikle nişan, kına gecesi, düğün ve özel kutlamalar için birçok kadın kuaför salonlarına gitmektense aynı hizmeti evlerinde almayı tercih ediyor. Üstelik yaklaşık bir saatlik bir kuaförlük hizmeti için 150 liranın üzerinde ücret ödemeleri de söz konusu. Ancak bu konuda gerçekten yetenekli ve eğitimli olmanız gerekiyor. Önce gerekli eğitimlerinizi tamamlayın ve daha sonra profesyonel anlamda bu işe başlayın. Böylece hem tercih edilen bir kuaför oluşunuz hem de gün geçtikçe müşteri sayınızda artar.

Fotoğraf Çekimi Yapın

Haftalık olarak gelir elde edebileceğiniz bir diğer iş ise fotoğraf çekimi yapmaktır. Ama burada aklınıza stüdyoda çekilen vesikalık fotoğrafçılar gelmesin. Doğum günü, kına organizasyonları, nişan ve düğünler için genellikle kutlamanın yapılacağı mekanlara özel fotoğrafçılar talep ediliyor. Özellikle son yıllarda en popüler olan fotoğraflar ise dış çekimler. Şu ana kadar hobi olarak yaptığınız fotoğraf çekiminizi çok güzel bir ek gelire dönüştürebilirsiniz. Günümüzde çok sayıda kişi bu alanda kendini geliştirerek gayet iyi sayılabilecek paralar kazanabiliyor.

Bu iş için ihtiyacınız olan sadece iyi fotoğraf çekimi yapan bir makine. Gerisi sizin yeteneğinize kalmış. Hatta sadece bir alanda da kendinizi geliştirebilirsiniz. Nasıl mı? Örneğin, sadece düğün fotoğrafçısı ya da dış çekim ve doğa fotoğrafçısı olabilirsiniz. Bura da tercih tamamen size kalmış. Bunun yanı sıra serbest olarak çektiğiniz doğa, tarihi yerler veya birçok alan ile ilgili fotoğraflarınızı belirli bir ücret karşılığı satabilirsiniz. Ücretli fotoğraf temin eden platformlara üye olarak çektiğiniz fotoğraflardan da ek bir gelir elde etmeniz mümkün.

Mutlaka okuyun: Yarı Zamanlı İş Nasıl Bulunur?- Part-time İş Bulmak

Anketör Olun

Ek iş yapmak isteyenler için önerebileceğimiz bir iş kolu da anketörlük yapmak olacaktır. Birçok şirket Pazar araştırmalarına çok büyük önem veriyor. Daha çok yabancı kaynaklı araştırma şirketlerinin birçoğunun Türkiye’de ofisleri bulunmakta. Bu firmalar ülkemizde satışa sunduğu hemen hemen her şey hakkında sürekli araştırmalar yürütüyor. Bu araştırmaları yüz yüze anket, ürün tanıtımı, tat testi ya da telefonda cati şeklinde gerçekleştiriyorlar.

Ayrıca siyasi partiler, sendikalar, dernekler ve daha birçok kurum halkın nabzını ölçmek için anketler düzenliyor ve anket sonuçlarına göre bir değerlendirme yapıp yol haritalarını o şekilde belirlemeye çalışıyorlar. Özellikle öğrencilerin ve emeklilerin en kolay ve en kesin ek gelir elde etmek için tercih ettikleri yollardan biri de anketörlük yapmaktır. Eğer ikna kabiliyetiniz kuvvetliyse ve insanlarla iletişim konusunda herhangi bir sorun yaşamıyorsanız bu işi part time ya da tam zamanlı olarak yapabilir günlük 80-200 lira gibi bir gelir elde edebilirsiniz.

El Emeği Ürünlerinizi Satışa Çıkarın

El emeği göz nuru ürünler her dönem ilgi görürü ve kendine has alıcısı vardır. Unutmayın üretim her zaman en karlı yollardan biridir. Hem boş zamanlarınızı değerlendirebilir hem de el emeklerinizden para kazanabilirsiniz. Bu iş için öncelikle sevdiğiniz bir alan belirleyin. Takı tasarımı yapabileceğiniz gibi, çeşitli tekstil işlemeleri veya bez bebek gibi farklı alanlara da yönelebilirsiniz. Üstelik bu tür işler içinde çok büyük sermayelere ihtiyaç yoktur. Gelecek talebe göre daha sonra sermaye artırımına gidebilirsiniz. Bu alanlardan birini belirlediğinizde ürünlerinizi oluşturun ve fotoğraflarını çekerek sosyal medya hesaplarınızdan paylaşın. Gerisi zaten gelecektir. Diğer tüm işlerde olduğu gibi biraz sabırla işlerinizin yoluna girdiğini göreceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu