eDevlet

Geçim Sıkıntısı Yaşayanlar İçin Ek Gelir Yöntemleri

Çeşitli nedenlerden dolayı ek gelir yöntemleri, araştırmaya başladıysanız, iyice dar boğaza girdiniz demektir. Ev kirası, kredi taksitleri, çocukların okul masrafları, faturaların çok yüksek olması gibi daha birçok farklı sebep sizi ek iş yapmaya mecbur bırakmış olabilir. Hele de ağır bir borç yükü altındaysanız geceleri uykularınız kaçmaya başlar ve hayat enerjiniz günden güne düşer. Kendinizi iyice sıkışmış ve çaresiz hissedebilirsiniz. Ancak dünya hali bu. İnsanın ne zaman neyle karşılaşacağı belli olmaz. Hemen ümitsizliğe kapılmayın ve her koşulda mutlaka bir şeyler yapabileceğinize ve bu sıkıntıdan kurtulabileceğinize yürekten inanın. Çünkü sorunları sadece düşünmek ve karamsarlığa kapılmak sizi bu düştüğünüz dar boğazdan kurtarmayacaktır.

Ayrıca yaşadığınız bu sıkıntılar ruhsal durumunuzu da etkileyerek iş evriminizin düşmesine de neden olabilir. Bu nedenle önce bir silkelenin ve neler yapabileceğinizi derinlemesine bir düşünün. Ancak bu şekilde karşılaştığınız bu ekonomik zorlukların üstesinden gelebilirsiniz. Bu aşama da size yol gösterecek ve karar vermenizi kolaylaştıracak yazımızı sonuna kadar okuduğunuzda ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız. İşte, geçim sıkıntısı yaşayanlar için ek gelir yöntemleri,

Kullanmadığınız Eşyaları Satın

Dolabınızda çok uzun süredir duran ve tekrar kullanmayacağınız giysi, elbise, çanta ve ayakkabılarınızı belirleyin. İnanın fazlalık olarak dolabınızda yer kaplayan o kadar çok eşyanız vardır ki ayırmaya başladığınızda siz de fark edeceksiniz. Belki daha sonra giyerim diye aldığınız o güzel rugan topuklu ayakkabılar, montlar ya da diğer eşyalarınızın size para kazandırabileceğini hiç düşünmemiştiniz.

Ancak günümüzde giderek yaygınlaşan ikinci el eşya alım-satım platformları birçok kişiye çok güzel bir ek gelir kapısı olmuş durumda. Hatta bunu sadece ek gelir için değil gardırobunu yenilemek isteyenlerde çok sık kullanıyor. İlk başlarda size tuhaf bir durum gelebilir “aman canımm ne kadar para kazanabilirim ki?” diye düşünebilirsiniz. Ancak yazımızın başında da belirttiğimiz gibi önemli olan bir yerlerden başlamak ve az da olsa ek bir kazanç elde etmektir. Üstelik evinizde gereksiz yer kaplayan birçok eşyadan kurtulacağınız gibi ufakta olsa cüzdanınıza para girecektir.

El Becerilerinizi Değerlendirin

Çok fazla yorulmadan yapabileceğiniz diğer bir yöntem ise şimdiye kadar hobi olarak yaptığınız el becerilerinizi değerlendirmenizdir. “Ben şimdiye kadar el işleri ile uğraşmadım ki” diye de sakın düşünmeyin. Çünkü elbette sizin de yapabileceğiniz bir el işi mutlaka vardır. Örneğin; farklı sektörlerde faaliyet gösteren birçok firma evlere iş göndererek birçok kişinin düzenli bir gelir elde etmesine aracılık ediyor. Üstelik bu işlerin birçoğu herhangi bir eğitim ve el becerisi de istemiyor. Herkesin kolayca yapabileceği bu işlerden birini tercih ederek ek bir kazanç sağlayabilirsiniz. Nasıl mı? Davetiye katlama, mandal ve toka paketleme, nikah şekeri yapımı, bebek şekeri ve buna benzer daha birçok alanda yapılan işlerden birine başvuru yapabilirsiniz.

Eğer el becerinize güveniyorsanız tabiki daha fazla para kazanmanız da mümkün. Günümüzde kimyasal içerikleri boyalar ve çocukların sağlıkları açısından tehlikeleri olan oyuncaklar yerine doğal ip, kumaş ve ahşaptan yapılan oyuncaklar bilinçli ebeveynler tarafından tercih ediliyor. Bu tür el yapımı oyuncaklar yapabileceğiniz gibi birbirinden şık takılarda tasarlayıp satabilirsiniz. Hangi oyuncakların ve hangi takı modellerinin daha fazla rağbet gördüğünü kısa bir araştırma yaparak öğrenebilirsiniz. Daha sonra el becerinize en yatkın olanını seçin ve hemen işe başlayın.

Mutlaka okuyun: Evde Hediyelik Eşya Yaparak Para Kazanmak

Teknoloji Ürünleri Alıp Satın

Ek gelir yöntemleri arasında bir diğer seçeneğiniz ise en fazla revaçta olan teknolojik ürünleri alıp belirli bir kâr marjıyla onları satmaktır. Özellikle yurtdışı kaynaklı güvenilir sitelerden çok ucuza alabileceğiniz bu ürünleri yüksek karlarla satabilirsiniz. Özellikle toptan fiyatına alacağınız dijital saatler günümüzde en fazla rağbet gören teknolojik cihazlardan biridir. Telefon kapları, ekran koruyucular ya da diğer teknolojik aksesuarlarda en kolay satılan ürün grupları içerisinde yer alır. Bu iş için ufak bir sermaye ayırsanız da elde ettiğiniz karla düzenli bir gelir elde edebilirsiniz. Ancak yurtdışından getirteceğiniz bu ürünlerin gümrük mevzuatlarını öncelikle incelemelisiniz. Böylece daha sonra olası sorunlarla karşılaşmazsınız.

Mutlaka okuyun: Ayda Size 1200 Lira Kazandıracak Ek İşler

Komisyonlu Ürün Satışı Yapın

Birçok e-ticaret sitesi müşteri sayılarını artırmak için belirli karlarla kendi ürünlerini farklı platformlarda satışına izin veriyor. Eğer “benim sermayem yok” diyenlerdenseniz bu iş tam size göre. Özellikle İnstagram’da satış yapan birçok butik, komisyonlu satış yapacak sayfa sahipleri arıyor. Bu sayfalarla iletişime geçerek hiç para harcamadan o butiğin ürünlerinin satışını yapabilir ve sattığınız ürün başına ek bir gelir elde edebilirsiniz.

Burada yapmanız gereken tek şey, çalışmaya başladığınız butiğin satışını yaptığı ürün fotoğraflarını kendi sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşmak. Satış yaptığınız müşterinin adres bilgilerini alıp ilgili butik yetkilisine vermeniz yeterli. Kargo, ödeme vs. diğer tüm işlemlerle sizin ilgilenmenize de gerek yok. Bu nedenle yapabileceğiniz en kolay işlerden biri diyebiliriz. Üstelik herhangi bir sermayeye ihtiyacınız olmadan kendi butik sayfanızı oluşturabilir ve daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Adım cemil saran balıkesir köylü köyünde oturuyorum paketleme işine elim yatkındır iki çocuk babasıyım evin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bu işe ihtiyacım var ailemle yaparız yardımcısı olursanız sevinirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu