eDevlet

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

YouTube'da para kazanmak için öncelikle YouTube iş ortağı programı'na başvuru yapmanız ve programa kabul edilmeniz gerekir. Peki Youtube'dan nasıl para kazanılır? Detaylar haberimizde.

İnternetin gelişmesi ile birlikte internet ortamında ve yapılan sosyal medya uygulamalarında yeni iş alanları doğdu. Bu uygulamaları kullanarak kendi işinizin patronu olabilme fırsatını da yakalayabilirsiniz. Bugünkü yazımızda bu alanlarda en yaygın olarak kullanılan para kazanma uygulaması Youtube’dan nasıl para kazanılır hakkındaki detaylara yer vermek istedik. Yazımızın devamında vereceğimiz adımları izlediğinizde iyi bir youtuber olabilir ve güzel bir kazanca sahip olabilirsiniz.

Youtube kurulduğunda kuran kişinin bile bu uygulamanın böyle bir kazanç kapısına dönüşeceğini tahmin etmiyordu herhalde. Bugün Youtube’dan para kazanma işi oldukça cazip bir hal almış ve buradan milyonlarca dolar para kazanan kullanıcılar olmuştur. Youtube kendi alanında bir sektör ve bu sektörden para kazananlar için bir meslek unvanı kazandırmıştır. Eğer sizde Youtube’dan para kazanmak istiyorsanız öncelikle çok iyi bir Youtuber olmanız gerekir. Peki, nasıl youtuber olunur? Şimdi gelin youtuber olabilmeniz için yapmanız gerekenleri inceleyelim.

Nasıl Youtuber Olunur?

Youtuber olmak için öncelikle bu uygulamaya üye olarak bir kanal açmalısınız. Açtığınız bu kanalda özgün içerikler üretmelisiniz. Ürettiğiniz içerikler izlendikçe kanalınız reklam almaya başlar ve her aldığınız reklam size bir gelir getirir. Youtube normal bir uygulamadan para kazanan ve kazandıran bir dönemdeyken sadece içerik üretip izlenmeniz yeterliydi. Ancak son yıllarda bu iş oldukça yaygınlaştıkça Yotube kullanıcılarına bazı kriterler getirmeye başladı.

Bu kriterler oldukça insanları zorlamaya başladı ve birçok kullanıcı zor olan bu kriterlere ulaşamayacağını düşünerek pes etmişlerdir. Pes etmeyenlerinde en az bin abone ve dört bin saat olan kriterini yerine getirmek zorunda kaldıklarını bildirmek isteriz. Youtuber olmak ve para kazanmak için kurduğunuz kanalın bin aboneye ve ürettiğiniz içeriklerin en az 4 bin saat izlenmiş olması gerekir. Bu kriterleri aştıktan sonra Youtube’nin içeriklerinize vereceği reklamların gösterimlerinden para kazanmaya başlayacaksınız. Youtube’dan nasıl para kazanılır sorunuzun cevabını yukarıda saydığımız bu kriterleri yerine getirdikten sonra anlayacaksınız.

YouTube’de Nasıl İçerikler İlgi Çeker?

Youtube’den para kazanmak eskisi kadar kolay olmasa da kendine güvenen bireyler için çok kolay bir platform. Telif hakkına girmeyecek içerikler üretmek için günümüzde birçok imkana sahibiz. Cebimizde olan cep telefonun kamerasını kullanarak bile abonelerinizin ve izleyicilerin ilgisini çekebilecek ve izlenecek birçok video çekip yayınlayabilirsiniz. Yapacağınız ufak araştırmalarla insanların en çok ilgilendiği konuları tespit ederek içerik üretebilirsiniz. Sesinize ve yeteneğinize güvenerek müzikler yaparak onlara klip çekip kanalınıza yükleyebilirsiniz.

Çekilen Videolar Nasıl Olmalıdır?

Aklınıza gelebilecek her alanda içerik üretmenize izin veren uygulama son zamanlarda çocuklar ve yetişkinler için farklı iki kategori belirledi. Yaptığınız içeriklerin uyumlarını belirtmenizde fayda var. Çünkü kanalınıza reklam veren şirketlerin reklamlarının yayınladığı içerikleri görmektedirler. Alacağınız şikayetler kanalınızın reklama kapatılıp tekrar açılmama riskinin olabileceğini unutmamalısınız.

Ayrıca çektiğiniz videolar için müzikler kullanarak videolarınızı renklendirmek isterken Youtube’nin size sunduğu ücretsiz ve telifsiz müziklerinden faydalanmalısınız. Aksi taktirde kullandığınız müziğin sahibi size telif hakkında bulunursa emeklerinizin boşa gideceğini unutmamalısınız. Telif yediğiniz bir içeriğiniz reklam alma özelliğini yitirecektir. Youtube’dan para kazanmak, yani Youtuber olmak için uyguma üreticileri sizin özgün ve başkalarını taklit etmeyen içerikler üretmenizi isterler. Ayrıca ürettiğiniz içeriklerin yaş gruplarını da göz önünde bulundurmanız çok önemli bir durumdur.

Mutlaka okuyun: İnternetten Para Kazanma Yolları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu