eDevlet

Yurtdışında İş Bulma Teknikleri

Yurtdışında çalışmak istiyorsanız öncelikle bazı kriterleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Kariyerine yurt dışında devam etmek isteyenlere özel yurtdışında iş bulma teknikleri haberimizin devamındadır.

Kariyer hedefini Türkiye’de gerçekleştirmek istemeyen pek çok kişi yurtdışında çalışmayı düşünüyor. Ancak yaşanan gelişmeler ve değişen ülke stratejileri bu durumu biraz zorlaştırsa da herkes yurtdışına kapağı atma peşinde. Yurtdışı hayali kuran gençler ise kendilerine bu yolda yardımcı olabilecek kaynakların yetersizliğinden şikâyet ediyor. Bu nedenle biz de bugünkü yazımızda yurtdışında iş bulma teknikleri nelerdir, yurtdışında çalışma şartları nasıl gibi soruların cevaplarını sizler için araştırdık. Edindiğimiz bilgiler yurtdışında çalışmayı başarmış ve bu konuda tecrübeli olan kişilerin aktardıklarıdır. Şimdi gelin yurtdışında iş bulma konusunda atmanız gereken adımların neler olduğunu hep birlikte inceleyelim.

Yurtdışında Çalışmak İçin Gerekenler

Pek çok kişi ya monotonluktan kurtulmak ya da yeni bir tecrübe edinmek için yurtdışında çalışmak için girişimlerde bulunuyor. Kendini geliştirmek ve içerisinde bulunduğu ekonomik şartları düzeltmek için de yurtdışını tercih edenlerin sayısı oldukça fazla. Fakat sorun o ki, yurtdışı hayalini gerçeğe dönüştürmek öyle sanıldığı kadar kolay değil. Peki, böyle bir durumda neler yapılmalı ve hangi adımlar atılmalı? Bu sorulara aslında net bir cevap vermek güç. Çünkü herkesin kariyer hedefi, sosyo-ekonomik durumu ve yurtdışı beklentileri birbirinden çok farklı.

Bu nedenle biz genel olarak yurtdışında iş bulma teknikleri hakkında bilgiler vermeyi uygun bulduk. Bu arada, ekonomik durumu iyi olan kişiler profesyonel kariyer danışmanlarının yardım alarak da yurtdışı hayallerini gerçekleştirme yolundalar. Tabi herkes bu kadar şanslı değil. Kısıtlı imkanlarıyla yurtdışında çalışmak için çare arayanların sayısı da oldukça fazla. İşte birazdan vereceğimiz bilgiler tamda bu kişilere yol gösterici nitelikte diyebiliriz. Eğer yurtdışında çalışma hayali kuruyorsanız öncelikle iyi bir eğitime, güçlü sosyal becerilere ve farklı kültürle kaynaşmada pozitif olmanız gerekiyor. Ayrıca gideceğiniz ülkenin hem ekonomik hem de sosyal hayatını önceden inceleyip sizin için uygun olup olmadığından da emin olmalısınız. Öncelikle bunları karşıladığınızdan eminseniz iş başvuru sürecinizi hemen başlatabilirsiniz.

Yurtdışında İş Nasıl Bulunur?

Az öce bahsettiğimiz yurtdışında çalışmak için gerekenler bölümünü tamamladığınızı düşünelim. Şimdi sıra geldi yurtdışı işlere başvuru yapmakta. Peki, iş başvurusunda dikkat etmeniz gerekenleri biliyor musunuz? Eğer cevabınız hayırsa aşağıda maddeler halinde verdiğimiz noktaları incelemeye başlayabilirsiniz.

Özgeçmişinizi Firmaya Göre Özelleştirin: Yurtdışı iş başvurusu yapmak için internette çok sayıda kariyer sitesi bulunmaktadır. Bu firmaları araştırarak profil oluşturun ve mesleki deneyiminize uygun olan işlere başvurunu yapın. Ancak öncelikle profesyonel bir özgeçmiş hazırlamalısınız.

Birçok uluslararası firma beklentilerini karşılayacak olan personelinin şirket politikalarına uygun olup olmadığına dikkat eder. Bu nedenle hazırlayacağınız özgeçmişinizin güncel olması gerekir. Mümkünse başvuru yapacağınız şirket hakkında kısa bir araştırma yaptıktan sonra CV ile birlikte firmaya özel bir ön yazı hazırlamalısınız.  Böylece yurtdışı iş başvurunuzda ciddiyetinizi ve bu işi ne kadar çok istediğinizi de göstermiş olursunuz.

Yurtdışı Bağlantılarınızı Kullanın: Yurtdışında tanıdığınız kişiler ya da firma sahipleri varsa iş bulma olasılığınız biraz daha yüksektir diyebiliriz. Çünkü doğal olarak iyi bir referansa sahipsiniz demektir. Bu bağlantılarınızla irtibata geçerek onların önerebilecekleri işleri değerlendirebilirsiniz.

Yabancı Dilinizi Geliştirin: Yurtdışında iş bulmak için çok iyi derecede yabancı dil bilmeniz gerekir. Eğer yabancı dil bilginiz zayıfsa iş başvurusu yapmadan önce mutlaka dilinizi geliştirmelisiniz. En çok tercih edilen dil İngilizce olsa da siz farklı dilleri de öğrenerek şansınızı ikiye katlayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Yurtdışına İşçi Götüren Firmalar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu