eDevlet

PTT Kargo Takip Sorgulama- PTT Kargom Nerede?

PTT Kargo Takip Sorgulama sayfasından kargonun durumunu öğrenebilirsiniz. Peki, Kimler bu hizmetten yararlanabilir? PTT Kargo Takip ekranında sorgulama nasıl yapılabilir?

Ptt ile kargo alan ya da gönderenlerin en çok yaptığı işlemlerden bir tanesi PTT kargo takip sorgulama işidir. Bu işlem özellikle PTT kanallı kargo bekleyen insanların başvurduğu bir yöntemdir. Zaaten benzer biçimde birçok kargo firmasının işlemleri vardır. Biz burada PTT ile ilgili olan adımların nasıl olduğuna değineceğiz. Zira birçok insan için hayati önem taşıyan bir konu.

Tıpkı diğer kargo firmalarında olduğu gibi PTT kurumunda da farklı yöntemler aracılığı ile kargonuzun durumunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Hangi yöntem sizin için uygun ise onu yapabilirsiniz. Bugün kullananların çok iyi bildiği üzere hem en eski, hem de resmi bir kurum olduğu için insanlar gerek mektup, gerek muhtelif türden evrak, gerek daha büyük ebatlı ürünlerinin göderimi için daha güvenli gördükleri PTT Kargo hizmetlerini tercih ediyorlar. Üstelik bu hizmeti kurum yurt içi ve yurt dışına da veriyor ki bu da son derece önemli bir avantaj ve tercih edilmesinin en önemli sebepleri arasında geliyor.

PTT Kargo Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Diyelim PTT Kargo aracılığı ile bir ürün yolladınız ya da Avon gibi PTT ile çalışan bir kurumdan bekledğiniz o güzel ürün gelmedi. İşte bu durumda PTT kargo takip sorgulama yapabilirsiniz. Yani hangi şubede, ne zaman teslim edilecek gibi birçok bilgiye kolayca ulaşmanız size en kolay gelen yöntem ile mümkün. Burada elbette kimi bilgilerinizin de elinizde olması gerekiyor.

Resmi İnternet Üzerinden Sorgulama

Öncelikli olarak en kolay biçimde PTT kurumunun kendi resmi internet sitesi üzerinde yer alan aşağıda ki linke basarak bu bilgiye kolayca ulaşmanız mümkün.

https://gonderitakip.ptt.gov.tr/. Bu linke bastığınız zaman ekranda yer alan boş kutuya kurum tarafından size verilen kağıtta yer alan barkod numarasını girmeniz gerekir. Doğru girdiğinizden emin olduktan sonra Sorgula butonuna basmanız yeterlidir. Barkod numarası 14 haneli olan bir numaradır.

E-Devlet Üzerinden PTT Kargo Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bir diğer seçenek ise e devlet üzerinden böylesi bir işlem yapmanızdır. Bunun için ise aşağıda yer alan linke öncelikle basmanız gerekir.

https://www.turkiye.gov.tr/ptt-gonderi-takip buraya girince öncelikle sizden e devlete giriş için TC kimlik numaranız ve şifreniz ile kimlik doğrulaması yapıp sonra ilgili sayfaya yönlendirilirsiniz. Yine bu işlemden sonra bir önceki başlıkta olduğu gibi ilgili barkod numarasını girip sorgulama yaptırmanız gerekir.

İsim İle PTT Kargo Sorgulama

Eğer bir nedenden ötürü barkod numarasını anımsamıyor iseniz o zaman PTT Kargo Müşteri Hizmetleri numarası olan  444 1 788 numarasını arayıp yönergeleri takip ederek kargonuzun alıcı da gönderici de olsanız rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Burada sizden TC kimlik numarası, adınız, soyadınız kimden geleceği veya kime gönderdiğiniz gibi değişik bilgiler istenebilir.

Mutlaka okuyun: Kargo ile Evlere Ek İş Gönderen Firmalar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu