eDevlet

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar?

Kentsel dönüşüm kredisi kullanarak evinizi yeniden inşa edebilirsiniz. Afet riski amacı ile kentsel dönüşüm kredisi kullanmak için hemen tıklayın!

Son yıllarda çok tartışmalı olan bir olgu olsa da kentsel dönüşüm kavramı var ki kentsel dönüşüm kredisi kavramı da tam olarak burada devreye giriyor. Biz de bu yazıda merak edilen konuların yanıtlarını bu yazıda vermeye çalışacağız. Ülkemizde 99 yılında yaşanan deprem sonrası kimi binalarda yıkılma riskinin ortaya çıkması, gecekonduların da dahil olduğu bölgelerde kentsel dönüşüm konusunu beraberinde getirmiş durumdadır.

Kentsel dönüşüm kavramı  ‘’6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi’’ başlığı altında olan kanunda ayrıntılı bir biçimde belirtilmiş durumdadır.. 6306 Sayılı yasaya göre riskli yapı değerlendirmesi terimi ile sadece deprem bölgesindeki konutlar kasıt edilmemektedir.  Kapsam çok daha geniştir.

Kentsel Dönüşüm İçin Yetkili  Resmi Kurum

Ülkemizde kentsel dönüşüm konusuna çok önem verildiği için bu konuda çalışan da bir resmi kurum mevcuttur. Bu kurumun adı ise tahmin etmenin çok zor olamayacağı üzere ülke genelinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığıdır. Kentsel dönüşüm ile ilgili tüm çalışmalar bu kurum nezdinde gerçekleştirilmektedir.

Normalde kentsel dönüşüm kredisi devlet tarafından verilen bir destektir. Eğer kişi kendisine ait binanın riskli olduğunu ve yaşayamayacağını düşünüyor ise o zaman Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüşerek konut kredis çekmek için başvuruda bulunabilir.  Eğer böyle bir şey yapar ise o zaman hükümetimiz tarafından bu durumda olan binalara ve şahışlara sunulan kredi indiriminden de faydalanır.

Yine bu konu ile ilgili bilinmesi gereken en önemli olan husus, eğer yapılacak olan binaya göre çekilen kredi miktarı arasında örtüşmezlik varsa o zaman ortalama olarak 120 aylık geri ödemesi olan bir kredi ilgili kişi tarafından çekilir ise  her yıl için yüzde 4 oranında kredi indirimi uygulanır. Bu da son derece avantajlı olan bir durumdur. Kişinin binasında böyle bir durum var ise değerlendirmesinde fayda vardır.

İşte O Bankalar

Şimdi yazının ana başlığına geri dönecek olursa kentsel dönüşüm yapacaklar için kredi veren bankalar şu şekildedir: İş Bankası Denizbank, Finansbank Vakıfbank, ING, Akbank,Garanti Bankası, Halkbank kurumlardır.  Görüldüğü gibi aralarında hem devlet, hem de özel bankalar mevcuttur. Kişiler bu bankalardan dilediklerine başvuruda bulunabilir.

Kentsel Dönüşüm İçin İstenen Evraklar

Doğal olarak  bankaların da kendi içinde bir yasal mevzuatı olduğu için böylesi bir kredi için belli başlı bazı evrakları isterler. Bunlar ise şunlardır:

  • Başvuru yapan kimin nüfus cüzdanı
  • Tapu fotokopisi
  • Başvuru yapan kişinin gelir durumunu gösteren resmi evrak
  • Riskli bina tesit raporu belgeleridir. İlgili kişilerin bu bankaların hangisi olursa olsun bu evraklar ile gitmesi gerekir.

Burada şu hususu da özellikle ifade etmek gerekir. Kentsel dönüşüm işyeri için yapılacak ise toplam maksimum vade süresi 84 ay olup her yıl için yüzde 3 indirim uygulanır. Evler için ise üstte de ifade edildiği gibi maksimum 120 ay vade ve yüzde 4 yıllık indirim vardır.

Mutlaka okuyun: Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu