eDevlet

Fransa’da İş İmkanları, Yaşam ve Fransa’da Çalışmak

Fransa’da iş imkanları söz konusu olduğunda birçok seçenek ile karşı karşıya kalıyoruz. Orta Doğu ülkeleri çalışmak için bir seçenek olsa da baskın olan seçenek Avrupa ülkeleri oluyor. Avrupa ülkesi dendiğinde ilk seçeneğimiz Almanya oluyor olsa da diğer Avrupa ülkeleri de sunduğu iş imkanları ile her sene çok sayıda göç alıyor. Çok sık işçi göçü alan ülkelerden biri de Fransa. Fransa’da bir Türk olarak çalışmak konusunda çok fazla önyargıya sahibiz ve bu yargıların yüzde sekseni olumsuz yönde. Peki yargılar ne kadar doğru? Bu yargıların ne kadar doğru olup olmadığını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle Fransa konusunda karşılaşılan en büyük zorluklardan biri Fransız halkının aşırı derecede milliyetçi olmasıdır. Her ne kadar bu durum çok önceden beri biliniyor olsa da bu tutumun değişmiş olabileceğine dair bazı ümitler ile Fransa’ya gidiliyor. Fransızların milliyetçi düşünce yapısı hala devam etmektedir. Fransa’da İngilizce bilen insan sayısı çok fazla olsa da ülkede Fransızca dışında sorulan hiçbir soruya cevap verilmiyor. Bu açıdan bakıldığında kaç tane dil bilirseniz bilin eğer Fransızca bilmiyorsanız bu ülkede iş bulamazsınız ve kimseyle iletişim kuramazsınız. Ancak Fransa’da işçi maaşları yüksek olduğu için Fransızca öğrenmek için göstereceğiniz çabaya kesinlikle karşılıksız kalmayacaktır. Eğer yüksek standartlı bir hayat yaşamak istiyorsanız Fransa’da iş imkanları sizler için kaçırılmaması gereken bir fırsat olacaktır.

Fransa’da İş İmkanları

Fransa’da çalışmak ve yüksek maaşlar almak için birçok seçeneğe sahipsiniz. Bu seçeneklerden ilki hizmet sektöründe çalışmaktır. Fransa, dünyanın en büyük yedi ülkesinden biri olduğu ve tarihi yerler açısından zengin olduğu için her sene birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Eğer daha önce garsonluk yapmış bir insansanız Fransa’da bu alanda kolaylıkla iş bulabilirsiniz. Garsonluk alanında bir tecrübeniz yoksa bu ülkede rahatlıkla tecrübe kazanabilirsiniz ancak bu işi yapmanız için en önemli şart iyi derecede Fransızca bilmenizdir. Bu işi yaparak 1.500 Euro maaş alabilirsiniz. Bu maaş ücreti çoğu Avrupa ülkesinin çalışanlara verdiği maaştan daha yüksektir.

Bir diğer yandan Fransa’da ustalık gerektiren işleri yapan insanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Tesisatçılık, fayans işçiliği ve fırıncılık Fransa’nın her daim çalışan bulmak konusunda sıkıntı yaşadığı alanlardandır. Bu alanlarda çalışan ve gerekli ustalığa sahip bir bireyseniz Fransa’da kolaylıkla iş bulabilir. Daha önce de belirttiğimiz için Fransa’da çalışmak için Fransızca bilmeniz öncelikli şarttır.

Fransa’da çalışmak için bir diğer seçeneğiniz de kendi işinizi kurmaktır. Kendi işinizi kurmak için yüksek bir sermayeye ihtiyaç duyacaksınız. Fransa’nın para birimi Euro olduğu için kendi para birimimizin beş katı üstünde bir sermaye sahibi olarak kendi işinizi kolaylıkla kurabilirsiniz. Özellikle bir lokanta açarak yüksek bir gelir elde edebilirsiniz. Fransa lezzetleri ile ünlü bir ülke olsa da bu ülkeye gelen çoğu Müslüman yemek bulma konusunda sıkıntı yaşıyor. Ülkenin bu eksiğini kendiniz için bir avantaja dönüştürebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Fransa’da Çalışmak, Fransa’da İşçi Maaşları

Fransa’da Yaşamak

Fransa’da çalışmak çoğu Avrupa ülkesine göre daha avantajlı olsa da olumsuz yanları da vardır. Bu olumsuzluklardan en büyüğü Fransa’nın diğer ülkelere göre daha pahalı olmasıdır. Ancak bu genellemeye Fransa’nın her şehri için yapamayız. Fransa’nın başkenti olan Paris’te ufak bir daire kiralamak size altı yüz Euro’ya mal olacaktır. 1.500 Euro maaş ile çalışan bir insansanız bu kira ücreti sizin için biraz pahalı olacaktır. Ancak daha ufak şehirlerde yaşamayı tercih ederseniz, aldığınız maaş yaşamınızı sürdürmeye kolaylıkla yetecektir.

Fransa’da temel ihtiyaçlarınızı karşılamak için Türkiye’de ki kadar yüksek ücretler ödemezsiniz. Bir ailenin aylık mutfak masrafı aylık olarak 200 Euro’dur. Et fiyatları ülkemizdeki kadar yüksek değildir ve bu durum diğer bütün ürünler için de geçerlidir. Toplu taşıma ücretleri de bu ülkede oldukça hesaplıdır. Fransa dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olduğu için yatırımlarını ülkede yaşayan kişilerin rahatlığını artırmak için yapmıştır.

Ülkede yaşayanların refah seviyesinin yüksek olması için ellerinden gelen her türlü imkanı kullanmaktadırlar. Bu yüzden de ülkede yaşayanlar memnuniyetlerini daima dile getirmektedirler. Yazımızın sonuna gelirken tekrar belirtmek gerekirse, Fransa’da iş bulmak Fransızca bilmiyorsanız imkansızdır. Bu yüzden Fransızca öğrenmek önceliğiniz olmalı ve bu ülkede çalışmak için çalışma izninizi almalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu