eDevlet

Esnaf Faizsiz Kredi Nasıl Alabilir? Esnaf Faizsiz Kredi Şartları Nelerdir?

İçinde bulunduğumuz bu sıkıntılı dönemde esnafa faizsiz kredi desteği verileceği söyleniyor. İşte, Esnaf faizsiz kredi nasıl alabilir merak edilen bütün detaylar..

Bu yazıda sizlere son derece kimi insanlar için önemli olan bir konudan bahsedeceğiz. Esnaf faizsiz kredi nasıl alabilir. Bu sorunun yanıtını vermeden önce belli başlı bazı hususları anımsamak gerekir ise şunlar ifade edilebilir. Esnaflar kendi başlarına küçük işletmelerini ayakta tutmaya çalışan ve belli bir sermayeleri olan kişilerdir. Bu insanlar kimi zaman gerek ülkede yaşanan durum, gerek başka nedenlerden ötürü zor durumda kalabilmekte ve mevcut şartları elvermediği için ister istemez kredi gereksinimleri ortaya çıkabilmektedir.

Nitekim bu durumda da kendileri için en uygun şartlarda kredi arayışına giriyorlar. Kredi çok istenen bir durum olmasa da faizsiz olan esnaf kredisi en çok tercih edilen yöntemlerden oluyor. Bu durumda da hükümetimiz insanların yaşamını aslında son derece kolaylaştırıcı işler yapıyor. Bu yazıda da bu konunun detaylarına yer verilmektedir. Hazine ve Maliye Bakanlığı yardımı ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle kredi kullandırma uygulaması da şu an için devam ediyor.  Burada konunun ana hatlarından kısaca bahsetmek gerekir ise 6 ay geri ödemesiz, 25 bin Türk Lirasına kadar, 36 ay vadeye kadar kredi alabilme şansları mevcuttur. Bu da zor durumda olan esnaf için son derece kolaylaştırıcı bir durum olmaktadır.

Kimler Faizsiz Esnaf Kredisi Alabilir?

Esnaf faizsiz kredi nasıl alabilir noktasında ikinci aşamaya gelindiğinde artık kimlerin alabileceği sorusuna yanıt vermek gerekir ise şunlar adım adım söylenebilir:

 • Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri üyesi olan ve bunu belgeleyebilen kişiler Halkbank’a başvuru yaparak bu krediden faydalanabilmektedir
 • Burada işin elbette belli bir püf noktası var ve belli alanlarda çalışanlara bu noktada hizmet veriliyor ve bunlar şunlar: Unutulmaya yüz tutmuş meslek grubunda yer alan esnaflar ki bunlar arasında bakır işletmeciliği, el dokuma, lüle taşı işleme gibi meslek grupları geliyor
 • Bir diğer ilgili sektör ustalık belgesine sahip olanlar
 • Genç girişimciler. Bu grupta yer alan insanlar için 18 ile 30 yaş arası yaş sınırı bulunuyor.
 • Yukarıda 2. Ve 3. Maddede yer alan meslek gruplarında olan insanların vergi muafiyetinin olması, KOSGEB vb. kurumdan son 5 yıl içinde destek almamış olması gerekiyor.

Faizsiz Esnaf Kredisi Almak İçin Gerekli Evraklar

Bu krediden yararlanacak olan kişiler aşağıda yer alan belgelere mutlaka sahip olmalı ve bu belgeler ile hangi sektörden olursa olsun başvuru yapmaları gerekir.

 • Esnaf sicil tasdiki
 • T.C. kimlik kartı fotokopisi
 • Oda kayıt belgesi
 • Vergi levhası fotokopisi

Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Biraz da başvuru nasıl yapılabilir sorusunun yanıtını vermek gerekir ise şunlar söylenebilir:

 • Kooperatifin olduğu yerlerde doğrudan kooperatife eğer yok ise bankaya gidilir
 • İstenen yukarıda belirtilen evraklar teslim edilir
 • Başvurular 15 gün içinde değerlendirilir olumlu ise ilgili esnafın çekebileceği sınır bildirilir ve kişi kredisini çekebilir.

Mutlaka okuyun: Esnafa 30 Bin Lira Faizsiz Kredi Ne Zaman Verilecek?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu