eDevlet

Öğrenciler İçin Yurtdışı Staj İmkanları

Üniversite eğitimine devam eden öğrenciler veya mezunlar, Yurtdışı staj imkanı düşündüğünüzden çok daha yakında! Peki, öğrenciler stajlara nereden ve nasıl ulaşabilir?

Hem lise hem de üniversite öğrencileri için yurtdışında staj yapmak hem kariyerleri hem de kişisel gelişimleri açısından önemlidir. Yurtdışı staj imkanları ile oldukça etkileyici deneyimler kazanan öğrenciler, mezun olduktan sonra hem yurtiçi hem de yurtdışında çok daha kolay iş bulabilirler. Çünkü sahip oldukları yurtdışı staj deneyimleri özgeçmişlerinde yer alır ve dolayısıyla büyük firmaların dikkatini çeker. Bu da daha prestijli şirketlerde çalışabilmenizin yolunu açar. Eğitim durumunuza uygun farklı platformlarda verilen yurtdışı staj fırsatlarını değerlendirebilir, kariyerinize çok iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Peki, yurtdışı staj imkanlarını yakalamak için hangi adımlar atılmalıdır? Bu konu hakkında detaylı bilgilere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Yurtdışı Staj Programları Nelerdir?

Yurtdışı staj programları denilince ilk akla gelen Erasmus değişim programlarıdır. Ancak Erasmus dışında da çok çeşitli staj programları bulunuyor. Gönüllülerin katıldığı projeler ve derneklerin sunduğu fırsatlar bunlardan sadece birkaçıdır. Bu nedenle biraz araştırma yapıp farklı bir ülkede staj yapma hakkı kazanabilir, yurtdışı deneyimi kazanabilirsiniz. Burada önemli olan bu fırsatları nasıl yakalayacağınızdır. Yurtdışı stajı konusunda size yol gösterici olacak bilgileri şöyle derledik:

Yurtdışı Erasmus Stajı

Pek çok öğrenci yurtdışında eğitim alabilmek için maddi imkanları ölçüsünde planlamalar yapıyor. Yurtdışı eğitim seçeneklerini incelediğimizde ise Erasmus programının diğer programlara göre daha uygulanabilir ve daha ekonomik olduğu ortaya çıkıyor. Erasmus programının da dahil olduğunuzda tercih ettiğiniz okuldan burs alma şansını yakaladığınız için yurtdışı eğitim masraflarınızın büyük bir kısmı üniversite tarafından karşılanıyor. Ancak öğrenci değişim programı Erasmus ile eğitiminize devam ederken mecburi stajınızı yapabilmeniz için kendinizi biraz yalnız hissedebilirsiniz. Çünkü Erasmus öğrencilerinin büyük bir çoğunluğu kendi staj yerlerini kendileri ayarlamak zorunda kalabiliyor. Staj yerinizi ayarlamak için okuduğunuz üniversitedeki eğitim görevlilerden yardım alabileceğiniz gibi Avrupa Birliği ofislerinde de yurtdışı staj imkanları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Linkedın’den Yurtdışında Staj Nasıl Bulunur?

İş dünyasının sosyal medyası olarak tabir edilen Linkedın, kariyerinizi devam ettirebilmeniz için çok farklı olanakların bir arada bulabileceğiniz platformlardan biri. Dünyanın dört bir yanından takip edilen bu platform sayesinde profesyonel kişi ve kurumlarla iletişim kurabilirsiniz. Linkedin özellikle yeni nesil gençler için iş dünyasını keşfetmelerinin de önünü açan bir platform olarak çok sayıda kişi tarafından takip ediliyor. X kuşağının ilk başlarda çok fazla önemsemedikleri internet dünyası, Z kuşağının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Bu nedenle Linkedın, yeni neslin profesyonel hayata geçiş yapabilmeleri için ilk adım olarak nitelendiriliyor. Bu durumu yakında takip eden firmalar da staj ya da tam zamanlı çalışacak personel bulma noktasında Linkedın’i tercih ediyor.

Eğer yurtdışında staj yapmak istiyorsanız öncelikle bir Linkedın profili oluşturun ve daha sonra gitmek istediğiniz ülkenin staj ilanlarını inceleyin. Eğer aklınızda spesifik bir ülke yoksa arama kriterlerinizi sadece iş kolunuza uygun şekilde daraltabilirsiniz. İlk baktığınızda size uygun staj olanaklarını bulamayabilirsiniz. Ancak hemen ümitsizliğe kapılmayın. Çünkü bulunduğunuz sektördeki birçok profesyonelle iletişim kurabilmeniz için Linkedın size bir kapı aralayacaktır. Tanıştığınız profesyonellerle iletişim kurarken çok fazla çekingen olmayın ve kullanacağınız dili çok iyi ayarlayın. Böylece çok daha fazla kişiyle tanışma ve fikir alışverişi yapma şansını yakalayabilirsiniz.

 Yurtdışı Staj Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

İş dünyasındaki rekabetin her geçen gün artmasından dolayı yurtdışında staj yapmak çok özel ve çok değerli bir imkan olarak öne çıkıyor. Rekabetin çok olduğu iş piyasasında bir adım önde olmak, diğer adayların arasından sıyrılmak ve kendinizi göstermek için yurtdışı deneyimine sahip olmanız sın derece önem arz ediyor. Bunun yanı sıra gelecekte yurtdışında hayatını sürdürmek isteyen kişiler içinde yurtdışında staj yapmak oldukça avantajlı olarak görülüyor. Buna bir örnek verecek olursak; Almanya’ya iş amaçlı olarak gidebilmek, Almanya’da staj yaptıktan sonra o ülkede kalmaktan çok daha zordur. Bu nedenle yurtdışı staj imkanları ile gittiğiniz ülkede iş hayatınızı devam ettirebilme şansınız çok daha yüksek olarak kabul ediliyor. Ancak yurtdışında staj başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususların olduğunu da belirtmek isteriz. Bu hususları kısaca şöyle açıklayabiliriz.

Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Detaylı Bir Araştırma Yapın: Yurtdışı staj başvurusu yapmadan önce gideceğiniz ülkede staj yapmak için hangi belgelerin istendiğini, hangi izinlerin alınması gerektiğini ve staj ile ilgili diğer detayları dikkatlice araştırın. Eğer önce staj yeri ayarlayıp daha sonra o ülkeye gidemeyeceğinizi öğrenirseniz büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilir, kariyerinizi başlamadan bitirebilirsiniz.

Referans Mektubu Almaya Çalışın: Yurtdışı staj başvurunuzda size yardımcı olacak bir diğer belge ise akademik referans değeri olan bir mektup almaktır. Referans mektubunuz yurtdışında birçok staj fırsatını yakalamanıza yardımcı olacaktır. Referans mektubunu daha önce yurtdışında mastır ya da doktora yaptığınız üniversite hocalarınızdan alabilirsiniz.

İlk İletişim Çok Önemli: Staj başvurusu yaparken firma yetkilisi ile kuracağınız ilk iletişim çok önemlidir. Yurtdışı staj başvurularında ilk iletişim e-posta ile kurulur. Bu görüşmede karşı taraf ile yaptığınız yazışmalarda son derece dikkatli olun. Çünkü firmaya ilk intibaı bu şekilde vermiş olursunuz. Yazacağınız ilk mail ne çok uzun ne de çok kısa olmalıdır. Mutlaka ne istediğinizi net bir şekilde ifade eden cümleler kullanın. Ayrıca sizin hakkınızdaki en önemli bilgileri de yine bu ilk mailde iletmelisiniz. İlk mail ile birlikte özgeçmişinizi ve referans mektubunuzu da iletebilirsiniz. Ancak bu dosyaları stajyer aradığından emin olduğunuz şirketlere göndermenizi öneriyoruz.

Kararlı Olun: Yurtdışında staj yapmak gibi bir hayaliniz varsa bu yolda emin adımlarla ilerlemeli ve kararlı olmalısınız. Daha üniversiteye başladığınız ilk yıllarda bu konular hakkında araştırmalara başlarsanız staj zamanınız geldiğinde büyük bir avantaja sahip olursunuz. Geleceğiniz ile ilgili atacağınız her adımı önceden planlamalı ve atacağınız her adım sonrasını hesaplayarak planlarınızı hayata geçirmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu