eDevlet

Sanal Asistanlık Yaparak Para Kazanmak

Bu yazıda sizlere sanal asistanlık yaparak para kazanmak konusu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. İlk başta size nasıl yani sanal asistanlık nedir böyle bir iş mi var gibi sorular gelebilir. Asistan da sanal hale geldi diye düşünebilirsiniz ama evet oluyor. Hem de çok güzel oluyor. Malum teknoloji ilerledi. İnsan yaşamında da yeni yeni gelişmeler kaçınılmaz hale gelmeye başladı. Üstelik internet insanların yaşamına öylesine girdi ki insanlar asla günlerce evlerinden çıkmadan her şeylerini bilgisayar ya da cep telefonları ile hallediyor. Nitekim internet üzerinden çok değişik biçimlerde para kazanma yöntemleri var. İşte sanal asistanlık da onlardan bir tanesi.

Bugün birçok firma kendi işyerinde gerçek bir asistan çalıştırmak yerine tamamen bulunduğu yerden bu alanda çalışacak sanal olan kişilerden sekretarya hizmeti alıyorlar. Firmaların böylesi bir tercih yapmalarının en temel nedeni elbette maliyet kısmı. Zira böylece tam zamanlı çalıştırmadığı için sigortası, yemeği, yol gibi ekstra giderleri olmuyor ve tüm bunlar firmalara artı değer olarak giriyor. Böylece de maliyetleri azaltmış oluyorlar. Üstelik verilen maaş da çok daha az oluyor. Kişiler için de özellikle daha özgür olarak çalışmak isteyen insanlar için de ideal olan bir durum. Bir firmada tam zamanlı olarak çalışmıyor ve zaman yönetimini kendileri yapmış oluyorlar. Yani her iki taraf için de oldukça karlı olan bir durum.

Sanal Asistanlık Yapmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

Kişiler şayet sanal asistanlık yaparak para kazanmak istiyor ise o zaman yapmaları gereken belli başlı şeyler var. Bunların en başında gerçekten böylesi bir işi yapmak istediklerinden emin olmaları gerekiyor. Kişiler böyle bir iş yapacak ise o zaman hemen hiç yerlerinden kalkmadan internete girerek sanal asistan arayan firmalar diyerek ya da benzer ifadeler ile arama motorları üzerinden sanal asistan iş ilanlarını bulup onlara başvuru yapabilir.

Bir diğer seçenek elbette kişinin yakın çevresini kullanmasını. Benzer işi yapan kişiler varsa onlar aracılığı ile de ilgili kurumlara başvurabilirler. Bu işi yapabilmek için illa aynı kentte olmak gerekmiyor. O yüzden farklı kentlerde olan firmalara da doğrudan CV gönderilerek başvuru yapmak mümkün. Bu noktada da firmanın ilan verir vermemesi de gerekmiyor. Kimi kariyer sitelerine de girerek böylesi bir iş var mı diye araştırma yapmak mümkün.

Kişi sanal asistanlık işi bulduğu zaman kendi özgeçmişini yollayabilir ve akabinde uygun görülür ise karşılıklı sözleşme yapılarak çalışmaya başlanabilir. Yani süreç oldukça basit. Kişi yapacağı iş hakkında bilgilendirilir. Kendisine firma hakkında temel bilgiler verilir. İlgili kurum ile ilgili olarak dokümantasyon, arşivleme vb. işler verilir. Günlük, haftalık olarak yapması istenir. Süreç bu kadar basit ve kolaydır. Herkes tarafından temel bilgiler alındıktan sonra rahatlıkla yapılabilir.

Mutlaka okuyun: Yattığınız Yerden Para Kazanmak İçin 6 Yöntem

Kimler Sanal Asistanlık Kazanarak Para Kazanabilir?

Şimdi biraz da sanal asistanlık yaparak para kazanmak noktasında bu iş kimler için idealdir, kimler bu işi yapabilir konusuna bakmak gerekiyor. Aslında bu işi yapmak için lisans mezunu olmaya bile gerek yok. Temel düzeyde bilgisayar bilgisi olan, evrak tutmayı, düzenleme yapmayı seven herkes böylesi bir işi rahatlıkla yapabilir. Dikkat ve özen isteyen bir iştir. Bunun yanında bilgi gizliliğine ve güvenliğine önem veren insanlar bu işi yapabilir. Üstelik firmalar bu alanda eğitim vermektedir. Özel olarak da bu alanda eğitim veren kurumlar vardır. Öğrenciler, emekliler, ev hanımları bu işi rahatlıkla yaparak para kazanabilirler. Çok zaman ayırmadan yapılabilecek olan bir iş olduğundan kadın, erkek genç yaşlı herkes böylesi bir işi keyifle yapabilir. Üstelik eğlenceli ve sürekli hareket halinde olan bir iştir. Kişi sıkılmadan canının istediği yerden böylesi bir işi rahatlıkla yapabilir. Kontrolü normalde kişinin kendi elinde olan bir iştir. Dış görünüşün, özel ekstra özelliklerin olmadığı bir iş koludur.

Mutlaka okuyun: Hızlı Para Kazanma Yolları

Sanal Asistanlık Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

İnsanlar için elbette maddi boyutunu da merak ediyor. Böylesi bir işten ne kadar para kazanabileceklerini bilmek istiyorlar. Bunun için net bir rakam vermek olası değil. Zira sanal asistan arayan firmaların fiyatları değişiklik gösterebiliyor. Bunun yanında bir de kişinin daha öncesinde böylesi bir iş yapıp yapmadığı gibi şeylere de her ne kadar sanal bir asistan bile olsa bakılıyor. O yüzden de bu alanda ancak üç aşağı beş yukarı bir rakam vermek söz konusudur.

En alt rakamdan düşünmek gerekir ise 1000 TL değerinden daha az bir rakama çalışılması olasılı değildir. Üstelik bu iş kendi bulunduğunuz ortamdan yapılacak ve günde birkaç saatinizi alabilecek bir iştir. Yani zaman kontrolü tamamen size bağlıdır. Herhangi bir firmanın da daimi personeli olmadığınız için aynı anda birkaç firma ile çalışarak kazancınızı aylık ikiye, üçe katlama şansınız da daima mevcuttur. Üstelik böylesi bir iş sizin başka işler yapmanızı da etkilemez.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu