İş Fikirleri

Seracılık Yaparak Para Kazanmak

Para kazanmanın bin bir türlü hatta daha fazla yöntemi var. Seracılık yaparak para kazanmak da iş de onlardan bir tanesi. Bu işten nasıl para kazanılacağına geçmeden önce konu ile ilgili bilmeyenlere, merak edenlere aşağıda yer alan bilgileri vermekte fayda var. Zira kavramları doğru bir biçimde oturtmak işin özünde son derece olması gereken bir olgu. Seracılık her ne kadar ülkemizde 80li yıllardan itibaren popüler hale gelmiş olsa bile Avrupa ölçeğinde bakıldığında tarihi çok daha eskilere dayanıyor. Ama son yıllarda ülkemizde özellikle Ege Bölgesinde giderek popüler hale gelen bir olgu ve giderek de İç Anadolu Bölgesi de olmak üzere giderek tüm ülkede yaygınlaşıyor.

Seracılık kavramının ne olduğuna da bakmak gerekir ise seracılık iklim açısından uygun olmayan bölgelerde özel koşullar dahilinde sebze ve meyve gibi muhtelif türden bitkilerin özel koşullar altında yetiştirilmesi ve bu işten para kazanılmasıdır. Yetiştirilen bitkilerin üzerine özel olarak geçirilen örtüler ve malzemeler ile ortam koşullarından etkilenmeden sebzecilik, meyvecilik tüm mevsimlerde yapılabilir.

Seracılık Yapmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

Seracılık yaparak para kazanmak deyince ülkemizde üstte de ana hatları bilgi verildiği üzere Ege Bölgesi öne çıkıyor. Ege Bölgesine gidenler özellikle Aydın ve Denizli kentlerinde çok fazla sera göreceklerdir. Ama burada yer alan seraların en önemli özelliği bölgenin yapısına da bağlı olarak jeotermal seracılığın yapılmasıdır. Yani sıcak suyla seracılığın yapılmasıdır ve bu son derece avantajlı olan bir uygulamadır. Seracılık için su da son derece önemli olan bir faktördür. Son dönemlerde yine yapısal özelliklerinden dolayı Kayseri civarında da benzer uygulamalara geçilmiş durumdadır. İzlenebilecek yöntemlerden bir tanesi elbette jeotermal olarak yapılabilecek olan seracılıktır ama her bölgede yapılabilecek bir seracılık da değildir

Bir diğer benzer yöntem ise dünyada çok popüler olan topraksız tarımdır. Adından da anlaşılacağı tarım yapılır ama toprak kullanılmaz. Bunun yerine perlit, volkanik kaya taş yünü gibi malzemeler kullanılır. Bu yöntem maliyet açısından diğer yöntemlere göre daha maliyetli olsa da her ortamda yapılabilir. Evinizin bir odasına böyle bir sistem kurarak böylesi bir işi çok rahatlıkla yapabilirsiniz. Ama elbette teknikleri çok iyi bilmeniz ve konuya hakim olmanız gerekir.

Klasik seracılık ise herkesin yapabileceği bir uygulamadır. Hangisi olursa olsun topraksız tarım hariç mevcut seracılığın yapılacağı bölgede toprağın yapısını çok iyi bilmek ve hangi tür bitkilerin, sebze ve meyvenin yetişeceğini bilmek gerekir. Aksi halde ütopik ve idealist olarak hareket etmenin kişilere çok da bir faydası yoktur. Fizibilite çalışmaları yapılarak böylesi bir işe girilmelidir. En karlı olan yatırım ise elbette gübre vb. şeyleri ile uğraşılmayacağı için topraksız tarımdır.

Mutlaka okuyun: Hayvan Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Kimler Seracılık Yaparak Para Kazanabilir?

Seracılık yaparak para kazanmak kolay gibi görünse de en azından başlangıç aşamasında çok da kolay olan bir iş değildir. Kişiler eğer böylesi bir işe girecek ve konu ile ilgili bilgileri, deneyimleri yok ise mutlaka bu alanda çalışan ve/veya eğitim kalmış kişiler ile görüşmeli ve ondan sonra böylesi bir işe yatırım yapmalıdır.

Bunun yanında belli bir sermayesi olan ya da devletten bu alanda teşvik alabilen herkes kadın erkek fark etmeksizin bu işi her yaşta yapabilir. Son yıllarda KÖYDES gibi projeler ile köye dönüşler teşvik edildiği için eğer ilgili yaş skalasında olan bir kişi iseniz o zaman cebinizden çok az bir para çıkarak böylesi bir işe girebilirsiniz.

Ama bu iş tamamen severek yapılabilecek bir iş olduğu için kesinlikle doğaya, sebzeye meyveye ilgisi olan insanların yapması gereken bir iştir. Toprakla uğraşmak insana iyi gelir. Kişilerin üzerinden gerginliğini atmasına yardım eder ama asla toprağa dokunamayan insanların yapabileceği, ben yatırımı yaptım alırım bir ziraat mühendisi tüm işleri çözer türden bir iş olmadığından başından sonuna kadar işletmenin başında olmak gerektiği, üçüncü şahıslara bırakılmayacağı göz ardı edilmemelidir. Ayrıca yetiştirilecek olan sebze ve meyveleri de bilmek, nasıl davranılması gerektiğini öğrenmek ve ona uygun adımlar atmak gerekir.

Emeklilik döneminde doğa ile olmak, büyük kentin stresinden uzak kalmak isteyenler için ise elbette biçilmiş kaftan bir iştir. Bu meslek için toprağa, sebzeye meyveye ilgi duyanlar için çok özel eğitimler gerektirmediğini de ifade etmek gerekir.

Mutlaka okuyun: Yumurta Üretimi Yaparak Para Kazanmak

Seracılık Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Bu işe girenler doğal olarak yaptıkları yatırım karşısında ne kadar kazanacaklarını da öğrenmek istiyorlar. Aslında kişilerin ne kadar kazanacağı tamamen yaptıkları yatırım ile doğru orantılı ama bu işten iyi bir kazanç elde edilmek isteniyorsa mutlaka doğru bir alanda en az 20 dönüm alanda doğru ürünler ile seracılık yapılması gerektiği göz ardı edilmemelidir. İyi bir şekilde yapıldığı zaman birkaç yıl içinde yatırılan para geri alınabilmekte ve kara geçilebilmektedir. Ama ilk yıl birden bire çok yüksek kazanç beklenmemesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu