İş Fikirleri

Hayvan Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Hayvan yetiştiriciliği yaparak para kazanmak istiyorsanız, Hayvancılık için belirlenen bazı şartları karşılamanız gerekiyor. Detaylar haberimizin devamındadır.

Para kazanmak için yapılabilecek olan işlerden bir tanesi de küçükbaş hayvan yetiştiriciliği işinden para kazanmaktır. Üstelik son yıllarda TKDK, IPARD gibi devlet hibe teşvikleri ile böylesi işlerden para kazanmak çok daha kolay ve çok daha masraf yaparak böylesi bir işi kurmak mümkün. Ülkemizin coğrafi açıdan koşullarının uygun olduğu farklı bölgelerde bu tarz işlerin yapılabileceği göz önüne alınır ise herkesin her yaşta yapabileceği bir iş. Doğa ile iç içe olmayı sevenlerin, hayvanlar ile uğraşmak isteyenlerin yapabileceği, küçük adımlar atıp adım adım ilerleyebileceği iş türleri arasında geliyor. Üstelik alanında doğru bir veteriner bulunduğu zaman siz böylesi bir işten hiç anlamasanız bile rahatlıkla yapabilir.

Dahası yine devlet teşvikleri aracılığı ile 18 yaş ile 41 yaş arasına verilen Genç Çiftçi destek programları aracılığı ile eğer belli bir köye taşınır ve sonrasında bunu belgeleyip ilgili formları hazırlayıp 30 bin Türk Lirası tutarında bir teşvik alabilirsiniz. Bunu da unutmamak gerekir. Böylece bu işte maliyetleri en aza indirgeyerek kendi işinizin, çiftliğinizin sahibi olarak hem doğal yönden beslenip sağlıklı bir yaşam sürebilir, hem de büyük kentin stresinden uzak yaşarsınız. Tüm bunları da göz ardı etmemek gerekiyor. Şunu da unutmamak gerekir ki kuruluş aşamasında maliyetleri ne kadar aza indirseniz kazancınız o kadar yüksek olacaktır.

Şimdi tekrar bu konuya dönecek olursak aşağıda bu alanda size detaylı olarak bilgiler verilmiş durumda. Unutmayın bu işin yaş ve cinsiyet sınırı yok.

Hayvancılık Yaparak Para Kazanmak

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği alanında çalışarak para kazanmak istiyor iseniz o zaman eğer daha öncesinde de benzer deneyimleriniz yok ise o zaman mutlaka bu konuyu çok iyi araştırıp ondan sonrasında nihai karar vermeniz gerekir. Devlet teşviki alınsın ya da alınmasın mutlaka ciddi bir yatırım söz konusudur ve bunun için öncelikli olarak hangi bölgede bu işi yapacağınıza karar vermeniz. Ülkemiz küçükbaş hayvancılığı noktasında tam bir cennet olmasına rağmen kaliteli bir küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yapılabilmesi için mutlaka toprağının ve doğa koşullarının iyi olduğu bir arazide bu işin yapılması gerekmektedir. Bulunduğunuz alan ne kadar verimli topraklara sahip ise ona uygun çok daha kaliteli hayvan yetiştiriciliği yapabileceğinizi unutmamalısınız.

Dahası bu işi yapmak için illa kendinize ait bir arazinizin olması gerekmez. Kiralayarak da bu işi yapabilirsiniz. Tüm bunlardan sonra ne tür bir hayvan yetiştiriciliği yapmanıza karar vermeniz gerekir. Bu alanda koyun yetiştiriciliği yaparak da para kazanabilirsiniz. Keçi yetiştiriciliği yapara da para kazanabilirsiniz ya da bir diğer alternatif yöntem olarak kürk hayvanı yetiştirerek de para kazanabilirsiniz. İlk iki başlığa detaylı olarak yer vereceğiz ama kürk hayvanı yetiştiriciliği konusundan da kısaca bahsetmek gerekir ise ülkemizin hemen her bölgesinde yetiştirilebilen şinşilla besleyerek çok rahat çok yüksek kazançlar elde etmeniz mümkün. Bu noktada şu bilgiyi vermekte de fayda var. Eğer siz küçükbaş hayvan yetiştiriciliği işine girecekseniz seçtiğiniz küçükbaş hayvanların sizin bu işi yapacağınız alanda yetiştirilebiliyor olması gerekir. Bu husus da bilinmesi gereken bir konu.

Şimdi dilerseniz bu konuya biraz daha detaylı olarak iki ana başlık için bakalım.

Mutlaka okuyun: Meyve Suyu Barı Açarak Para Kazanmak

Koyun Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

İşte ülkemizde en sıklıkla küçükbaş hayvan yetiştiriciliği denilince akla ilk gelen alan koyun yetiştiriciliği gelmektedir. Üstelik diğerlerine göre çok daha kolay olan bir küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin türüdür. Bu noktada bilinmesi gereken en temel husus ise koyun konusunda çok fazla seçenek olduğudur. Bölgelere göre farklı türden koyun türleri vardır. Burada koyun seçimi yapabilmek tam bir uzmanlık gerektirebilir ki bunun için bu alanda hizmet veren kişi ve/veya kurumlardan destek alabilirsiniz.

Burada yine koyunların kiminin sütünden, kiminin etinden daha fazla verim elde edildiğidir. Size küçükbaş hayvancılık da ağırlıklı olarak süt işine mi gireceksiniz, yoksa kasaplara şarküteri gibi yerlere et mi vereceksiniz ona karar vermeniz gerekir. Eğer bölgenizde Sütaş gibi firmalar var ise sütünden yararlanacağınız koyun türlerini seçmenizde fayda vardır. Ama Adana, Antep gibi etin ağırlıklı olarak tüketildiği yerlerde etinden yararlanabileceğiniz koyunları seçmenizde fayda olacaktır. Burada işin bir diğer püf noktası ise koyunu nereden alacağınız. İlla kendi bölgenizden almanız şart değil ama güvenilir bir adresten almanız gerektiği kesin.

Mutlaka okuyun: Yumurta Üretimi Yaparak Para Kazanmak

Keçi Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Keçi yetiştiriciliğinden para kazanmak da son derece ideal. Üstelik son yıllarda keçi sütü oldukça favori. O yüzden siz de eğer bölgesel şartlarınız uygun ise çok rahatlıkla bu işe girebilirsiniz. Ankara bilindiği üzere keçisi ile ünlü. Ama keçinin sütünün de etinin de iyi olabilmesi için bölgesinde kekik gibi bitkilerin yetiştiği ortamlar çok önemli. Ankara keçisine tiftik keçisi deniliyor ve tiftik kısmında da yararlanabiliyor. Ama eğer bu bölgede değilseniz ülkemizin her yerinde yetiştirilebilir kıl keçisi ya da kara keçisinin yetiştiriciliği de yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu