İş Fikirleri

Arıcılık Yaparak Para Kazanmak

Bu yazıda arıcılık yaparak para kazanmak konusunda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Dilerseniz işin en başından başlayalım. Günümüzde para düne göre çok daha önem arz ediyor ve kişilerin emekli olması gibi durumlarda elde edilen kazançlar yeterli olamıyor ve insanlar bu alanda ciddi arayışlara gidiyor. Bu noktada da insanların karşısına farklı farklı seçenekler çıkıyor. İşte onlardan bir tanesi de üstte belirtilen alanda para kazanmak.

Arılar, arıcılık insanlara baştan ürküntü verebilir. Korkutabilir zira en azından arı sokması gibi bir durum var ve kimse böyle bir sorun yaşamak istemiyor. O yüzden de sırf bal elde etmek için arı yetiştiriciliği yapmaya sıcak bakmayanlara bu yazı hitap etmeyecektir ama şu da bir gerçek ki bal ve balın türevleri olan arı sütü gibi işlerde çok ciddi kazançlar elde ediliyor. Bugün iyi bir balın son derece pahalı olduğunu ve bu alandan iyi bir strateji ile zengin bile olmanın mümkün olduğunu belirtmek gerekir. Ama elbette zahmetli, bilgi ve deneyim isteyen, sabır edilmesi gereken bir iş. Ha deyince yapılabilecek olan bir iş alanı değil. Özel bir uzmanlık istediği ise kesin ve net.

Hangi Yöntemler Uygulanır?

Üstte bu bilgileri verdikten sonra arıcılık yaparak para kazanmak için neler yapılması gerektiğine şu temel bilgiler verilebilir. Öncelikli olarak bu işi hiç bilmeyenlerin mutlaka bu alanda bir eğitim alması şarttır. Hiçbir bilgi sahibi olmadan böylesi bir işin yapılabilmesi mümkün değildir. Eğer siz de bu işi yapmayı kafanıza koymuş iseniz o zaman ilk önce hiç de bilginiz yok ise işin yani arıcılığın tüm püf noktalarını içeren eğitimi almalısınız.

İşin eğitimini almanız yetmez. Arıcılık her yerde her şart altında yapılabilecek bir durum değildir. O yüzden de mutlaka yaşadığınız bölge arıcılık yapmaya uygun mu değil mi, öğrenmeniz gerekir. Eğer yaşadığınız bölge uygun ise o zaman nerede ve nasıl bu işi yapabileceğinizi belirlemeniz gerekir. Bu noktada başlangıçta sağlam bir fizibilite yapmanızda fayda var. Bu adımı da geçtikten sonra işin belki de en önemli kısmı geliyor o da tahmin edebileceğiniz gibi işin maddi yönü. Bu iş sermaye gerektiren bir iş. Ne kadar bir paranız var ise ya da bu işe ne kadar para ayırabileceksiniz onu belirlemeniz ve ona istinaden koloni almanız gerekir. Burada işe yeni başlayanların diğer pek çok işte olduğu gibi küçük adımlar atmasında fayda vardır. Hem de kendinizi böylelikle daha az riske atmış olursunuz. Üstelik işe yeni başlayanlar az sayıda koloni ile bu işi daha kolay öğrenebilirler. İdeali 30 koloni ile başlamaktır. Bu hem maliyetleri düşürür, hem daha kolayca işi öğrenmenizi sağlar, hem de maddi açıdan daha az riske girersiniz.

Siz şimdi burada param yok diyorsanız bu noktada da hiç üzülmeyin zira böylesi işler için verilen krediler ve teşvikler var. Siz de bunlardan yararlanarak kendi işinizi kurabilirsiniz. Ya da KOSGEB girişimcilik kursunu tamamlayıp oradan verilecek olan para ile kendi işinizi kurmanız da mümkün. Yani işin özünde siz yeter ki isteyin ve karar verin. Gerisi gelecektir.

Kimler Arı Yetiştiriciliği Yapabilir?

Arıcılık yaparak para kazanmak baştan beri ifade edildiği gibi çok da kolay, tabiri caiz ise herkesin yapabileceği bir iş değil. Sırf para kazanmak için, sırf macera arandığı için yapılabilecek bir iş olmadığı ise kesin. O yüzden bu işi yapmak isteyenlerin öncelikli olarak arıdan hiçbir biçimde korkmamaları ve arıları sevmesi gerekir. Bunun yanında bu alanda eğitim almadan yapılmayacağını göz ardı etmemelidir.

Tüm bunların yanında bu işin bir sabır işi olduğunu, özveri gerektirdiğini, başlangıçta her şey yolunda gitmese de pes edilmemesi gerektiği unutulamamalı ve ona göre bu işe girilmelidir. Bu iş öğrenciler için ideal değildir. Boş zamanlarda yapılabilecek bir iş de değildir. Mutlaka yeterince zaman ayırmak ve bu işi ciddiyetle yapmak gerekir. Onun dışında herhangi bir yaş ya da cinsiyet sınırı yoktur. Kadınlar arasında yapılan iş alanları arasındadır. Doğayı sevmek ise işin en önemli püf noktasıdır.

Arıcılık Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Buraya kadar hepsi tamam. Elbette böylesi bir yatırım yaptınız, bu işi yapmak istiyorsunuz ve ne kadar kazanacağınızı bilmek istiyorsunuz o zaman o konuda da bilgi verelim. İşin açıkçası bu alanda şu kadar para kazanırsınız diye net bir rakam vermek olası değil. Bu biraz şansa biraz da sizin baştan yaptığınız yatırıma ve buna bağlı olarak ulaştığınız kitleye bağlı. Elbette işin satış kısmında ne yapabileceğiniz tamamen size kalmış durumda. Yaptığınız işin kalitesi de sizin kazancınızı etkileyecek olan faktörler arasındadır ama şunu bilmek gerekir ki asla ölü bir yatırım değildir. En kötü olasılıkla kendisini amorti eder.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu