eDevlet

Kuveyt’te İşçi Maaşları Çalışma Ve Yaşam Şartları

Kuveyt’te işçi maaşları çalışma ve ülkede yaşam şartları konusundaki yazımıza başlamadan önce ülke hakkında bazı genel bilgileri edinmekte fayda vardır. Kuveyt ya da Kuveyt Devleti Ortadoğu’da bulunan bir ülkedir. Ülkenin yaklaşık olarak 4 milyon nüfusa sahiptir ve ekonomisi güçlü bir ülkedir. Kuveyt ekonomisi özelde petrol rezervlerine dayanmaktadır. Kuveyt petrol yatakları açısından dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Ayrıca GSYİH oranlarına göre dünyanın en zengin 7. ülkesi olarak bilinmektedir. Kuveyt isminin anlamı su kenarındaki kale anlamına gelmektedir. Engelsiz bir coğrafi yapıya sahip olan ülkenin topraklarının çoğu Arap Çölü’nden oluşmaktadır.

Kuveyt’te kurak çöl iklimi yaşanmaktadır. Kış aylarında diğer Arap ülkelerinden oranla daha serin geçer. Yaz aylarında sıcaklıklar en fazla 54 derece kadar çıkmaktadır. Kuveyt’te konuşulan resmi dil Arapçadır. Yabancı dil olarak İngilizce kullanılmaktadır. Nüfusun yarısından fazlası İngilizceyi ticari dil olarak kullanır. Kuveyt devleti %99 gibi yüksek bir oranla Müslümandır. Kuveyt’e İstanbul ve Ankara üzerinden haftanın 5 günü direkt ve aktarmalı olarak gidip gelebilirsiniz.

Bir İslam ülkesi olan Kuveyt diğer İslam ülkelerine nazaran daha özgürlükçüdür. Alkol ve domuz eti bulunduğu halde kullanımı yasak olan İslam ülkelerinin tersine Kuveyt’te bu tür yasaklar yoktur, zaten bu ürünlerin ülkede bulunması yasaktır.

Mutlaka okuyun: Yurt Dışında Yüksek Maaş Veren Ülkeler

Kuveyt’te İşçi Maaşları

Kuveyt Devleti’nin resmi para birimi dinardır. 1 Kuveyt dinarı yaklaşık olarak 18 Türk lirasına denk gelmektedir. Bunun yanı sıra Amerikan doları ile karşılaştırıldığında 1 Kuveyt dinarı yaklaşık olarak 4 Amerikan dolarına eşdeğer sayılmaktadır. Bu duruma bakıldığında ödenen ücretler çok yüksek ve yaşam standartları yüksek olarak düşünülmektedir. Kuveyt asgari ücretleri gelir seviyesine bakıldığında çok yüksek olması beklenmektedir. Fakat Kuveyt’te işçi maaşları ödemeleri kişilerin hangi milletten olduklarına bağlıdır. Ayrıca asgari ücretler kişinin yaptığı işe ve aldığı eğitime bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Çok yüksek bir gelire sahip zengin bir ülke olmasına rağmen Kuveyt yerlileri çalışan işçiler konusunda ayrımcılık yapılmaktadırlar. Yerel işletme sahiplerinin personeller arasında yaptıkları ayrımcılığa göre asgari ücretler farklılık göstermektedir. Kuveyt’te çoğunlukla Amerikan vatandaşı bulunmaktadır. Amerikan vatandaşları genellikle önemli işlerde çalışıp çok yüksek fiyatlara maaş almaktadırlar. 2020 itibariyle Kuveyt’te asgari ücretlere herhangi bir zaman yapılmamıştır. Yaklaşık olarak şu an 650 Amerika doları civarı asgari ücret ödenmektedir. Kuveyt’te asgari ücretle çalışan sayısı oldukça azdır. 2020 yılı boyunca Kuveyt asgari ücret konusunda bir değişiklik olması dahilinde sitemiz üzerinde değişiklik yapılacaktır.

Mutlaka okuyun: Yurt Dışında İş Bulmak İçin Garantili Yöntemler

Avrupa, Türkiye, Hindistan, Nepal, Bangladeş ülkelerinden pek çok kişi Kuveyt’te çalışmak için başvurmaktadır. Ancak özellikle Avrupa ve Amerika vatandaşları üst sınıf çalışan olarak görülmektedir. Ülkemizden giden vatandaşlar ise bu ülkelerden sonra değer görmektedirler. Türkler genellikle ara ve üst sınıf yönetici ve çalışan olarak iş bulunmaktadırlar. Kuveyt’te çalışanlar arasında yapılan sınıf ayrımına bakmaksızın işçi maaşları genellikle 1500 dolar ile 3000 dolar arasında değişmektedir. Amerikan ve Avrupa vatandaşları ise daha yüksek oranlarda maaş almaktadırlar. Diğer ülkelerden gelen işçiler ise yaklaşık olarak 500 – 600 Dolar kazanabilmektedir.

Kuveyt’te Asgari Ücretle Yaşamak

Kuveyt’te çalışan kişilerin milliyeti ve aldıkları göreve bağlı olarak aldıkları asgari ücretler değişiklik göstermektedir. Özellikle Kuveyt’te yerel halk genellikle işletme sahibi olup çok nadiren çalışan olarak ülkesinde yaşamaktadır. Bu sebepten dolayı farklı milletten gelen çalışanlar almış oldukları maaşlar ile rahatlıkla ülkede yaşayabilmektedirler.

Ama bu her yer için geçerli değildir. Bazı bölgelerde ise geçinmek daha zordur ve şartlar daha ağırdır. Ülkede 00-600 Amerikan doları maaş alan bir çalışan yaklaşık olarak 150 Kuveyt dinarı gelir elde ettiği için düşük yaşam koşullarına sahip olur. Fakat bir beyaz yakalı çalışan 5000 dolar gibi maaş kazanarak yaklaşık olarak 1300 Kuveyt dinarı maaş kazanmaktadır. Bu oran ise günlük ihtiyaçlar, ev kirası, giyim ve gıda masraflarını rahatlıkla karşılayabilmektedir.

Mutlaka okuyun: Yurt Dışına Yerleşmek İsteyenlere İdeal 6 Ülke

Kuveyt’te Çalışacaklar İçin Önemli Tavsiyeler

Kuveyt’te çalışan işçilerin hemen hepsi para biriktirmek amacıyla ülkeye gitmektedirler. Maaşlar TL cinsine çevrildiğinde ne kadar yüksek görünse de Kuveyt şartlarında o kadar değerli olmayabilir. Bu nedenle konaklama, yemek ve ek giderler hesaplandıktan sonra cebinize giren parayı hesaplayın.

Tiyatro, konser gibi sanat etkinliklerine meraklıysanız oldukça zorlanabilirsiniz. Özellikle bu tarz etkinlikler ülkede oldukça az ve pahalı bir aktivitedir. Dışarıda yemek yemek, AVM gezisi ya da sahil gezileri genel sosyal hayatınız olacağını bilin. Ülkede yaz dönemlerinde dayanılmaz sıcaklar kış aylarında ise beklenmedik soğuklar sizi şaşırtabilir. Özellikle klima ile yaşama fikrine ve ani çöl fırtınalarına hazırlıklı olmanız gerekir.

Her ülkenin kendine has bir yaşama şekli vardır. Her ülkenin gelenek ve görenekleri, sosyal kuralları farklıdır. Tüm bu farklılıklar göz önüne alındığında ancak farklı bir ülkede yaşamak mümkün olabilir. Özellikle Kuveyt’te çalışmak ve yaşamak açısından Türkler Tarafından çok tercih edilir. Bunun en temel sebebi hatırı sayılır maaşlar ve gelecek için birikim yapma fikridir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu