eDevlet

Fakirlere Yardım Yapan Kurumlar Devlet Destekleri

Bu makalemizde, yardıma muhtaç ve dar gelirli vatandaşlarımız tarafından internet üzerinde en çok aratılan sorulardan biri olan fakirlere yardım yapan devlet kurumları sorusunu cevaplayacağız. Eğer sizin de yardıma muhtaç vatandaşlara devlet tarafından yapılan yardım türleri ve bu yardımları yapan kurumlar hakkında soru işaretleriniz var ise, makalemizin devamını okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Türkiye Cumhuriyeti, sosyal bir devlet olmanın yükümlülüklerini yerine getirerek, yardıma muhtaç vatandaşlarına her ay çeşitli şekillerde yardım yapmaya devam etmektedir. Tabii şüphesiz ki, bu yardımlar beraberinde bazı kriterler getirmektedir. Bu kriterleri yerine getiren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, muhtaçlık belgesi alarak, bunun beraberinde her ay düzenli olarak bazı yardımları almaya hak kazanırlar. Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından, yardıma muhtaç vatandaşlarımza birçok şekilde düzenli olarak yardım yapılmaktadır.

Bu yardım çeşitlerini sıralamamız gerekirse, şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Maddi Yardım,
 • Barınma Yardımı,
 • Gıda Yardımı,
 • Giysi Yardımı,
 • Yakacak Yardımı,
 • Eğitim Yardımı.

Yukarıda da belirttiğimiz şekilde, yardıma muhtaç vatandaşlarımıza her ay çeşitli şekillerde birçok yardım yapılmaktadır. Peki bu yardımları biraz daha açmamız gerekirse, fakirlere yardım yapan kurumlar hangileridir? Yardıma muhtaç olan vatandaşlarımızın alabileceği devlet yardımları nelerdir?

Yardıma Muhtaç Vatandaşlar Hangi Yardımları Alabilir?

Gıda Yardımı: Eğer yardıma muhtaç olduğunu düşünen hane halkının maddi geliri, asgari ücretin 1/3’ünden az ise, bu yardımı almaya hak kazanabilirler. Özellikle Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı dönemlerinde, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından gıda yardımı anlamında ciddi destekler yapılmaktadır.

Barınma Yardımı: Eğer bu yardıma muhtaç olduğunu düşünen hane halkı, barınılmayacak kadar eski ve kötü durumda olan bir evde ikamet etmekte ise, bu yardımı almaya hak kazanabilirler. Fakirlere yardım yapan devlet kurumlarının en çok dikkat ettiği hususlardan biri barınma yardımıdır. Bu yardım kimi zaman kira yardımı, kimi zaman ise direkt olarak barınma yardımı olarak yapılabilmektedir.

Yakacak Yardımı: Eğer hane halkının aylık maddi geliri yine asgari ücretin 1/3’ünden az ise, bu yardımı almaya hak kazanabilirler. Kış dönemi boyunca yardıma muhtaç aileye 500 kg kadar kömür desteği yapılmaktadır.

Mutlaka okuyun: Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Fakirlere Yardım Yapan Devlet Kurumları

fakirlere yardım yapan kurumlar devlet kurumu olduğunu belirtmiştik, bu devlet kurumlarını sırasıyla listelememiz gerekirse, size şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı,
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü,
 • Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,
 • Sosyal Hizmetler,
 • Türkiye Sokak Çocukları Vakfı,
 • İHH Vakfı,
 • Belediyelerden Alınan Maddi Yardım.

Yardıma muhtaç vatandaşlarımıza yardım yapan devlet kurumlarından bazılarıdır. Eğer siz de muhtaçlık belgesi kriterlerini karşıladığınız sürece bu kurumlardan birine başvuru yaparsanız, Türkiye Cumhuriyeti devletinin vatandaşlarına yaptığı yardımlardan almaya hak kazanabilirsiniz.  Bu yardımlar ile alakalı en önemli kriterin muhtaçlık belgesi olduğunu lütfen unutmayınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu