eDevlet

Devletten Elektrik Faturası Yardımı Şartları

Elektrik faturası yardımı şartları ve detayları nelerdir? İhtiyaç sahibi ailelere yardımlar artarak sürüyor Fatura yardımına dair merak edilenler haberimizin devamındadır.

Yaşanılan pandemi sürecinde işsiz kalan ve bu nedenle ekonomik sıkıntı içine düşen birçok vatandaşımıza çeşitli başlıklarda yardımlar yapılmaya devam ediyor. Bu yardımlardan biri de elektrik faturası yardımı. Gerek devlet kurumları gerekse belediyeler tarafından yapılan bu yardımlar sayesinde muhtaç duruma düşen aileler biraz da olsa ekonomik olarak rahatlamış durumda. Ancak yine de salgının ne zaman sona ereceği tam olarak bilinmediği için pek vatandaşımızın endişeleri devam ediyor.

COVID-19’un ülkeler başta olmak üzere insanlar, şirketler ve işleri üzerinde önemli bir etkisi olmuştur. Uçuşlar iptal edildi, restoranlar kapalı ve insanlar artık toplu taşıma araçlarını kullanmıyor. Tüm ülkeler, pandeminin ekonomik sonuçlarını ve bunu içermek için alınan önlemleri en üst seviyeye taşıdı. Başta ülkemiz olmak üzere tüm ülkeler, bundan sonraki zaman dilimlerini garanti altına almak için, vatandaşlarının zor durumlarda kalmaması için tüm yardım araçları da olmak üzere tüm korunma kalkanını aktif hale getirdi.

Corona Virüsü Dönemi Yardımları

Durum geliştikçe, hükümetimiz Devlet Yardım önlemlerini gerektiği şekilde sürekli olarak değerlendiriyor, ekliyor veya değiştiriyor. Bu zor dönemde devlet elinin vatandaşlarının üzerinde olması, onlara yardım etmesi ve her şekilde yeni destek projeleri üretmesi çok önemlidir. Yaşadığımız bu zorlu süreçte, çalışılmadan, bir gelir olmadan giderlere nasıl yetişilebileceği konusunda sıkıntı yaşayanlar için güzel haber hükümetimiz tarafından açıklandı. Peki, bu açıklamalar neler?

  • Mart başından itibaren hayatımıza hızlı giriş yapan Covid – 19 nedeniyle evlerde karantina altına alınmamız sonrasında 3 ay boyunca elektrik sayaçlarının okunmaması kararını aldıklarını açıkladı.
  • Elektrik ve doğalgaz sayaçlarının 3 ay boyunca okunmaması işlemi Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yapılan düzenlemeyle hayata geçti.
  • Faturalar kıyasen fatura olarak düzenlenecek. Abonelerin geçmiş yılın tüketim oranlarına göre faturalandırma yapılacak.
  • Bu düzenleme karantina nedeniyle okuma yapılamayan bölgelere uygulanacak.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı karar ile Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Fakir ailelere elektrik faturası yardımı 2019 yılından beri ülkemizde uygulanmaktadır. Fakat panedemi sürecinde bu yardımların kapsamları genişletilerek ihtiyaç sahibi tüm ailelere ulaşılmaya çalışılıyor. Yapılan bu yardımların büyük bir kısmı devlet kurumları tarafından yapılsa da ülkemizde birçok belediye de vatandaşlara faturalarını ödemek için çeşitli kampanyalar düzenlemekte. Bu kampanyaların son örneğini İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan askıda fatura uygulamasında görüyoruz. Ancak İBB şimdilik sadece İGDAŞ ve İSKİ faturalarının ödenmesinde aracılık ediyor. Elektrik faturası yardımı için İBB’nin yeni bir uygulama başlatacağı henüz bilinmiyor.

Fatura Yardımı Şartları Nelerdir?

Elektrik faturası yardımı Türk vatandaşlarının yararlanabileceği ve hane halkının Sosyal Yardımlaşmadan yardım alıyor olması gerekliliği başta olmak üzere Türkiye’nin her il ve ilçesinde yaşayan vatandaşları kapsamaktadır. Ancak bu yardımdan faydalanabilmek için başvuran hanelerin gelir durumları ve sahip oldukları mal varlıkları gibi konular titizlikle inceleniyor. İhtiyaç sahibi olduğu tespit edilen ailelere ise elektrik faturası yardımı devreye sokulmaktadır. Eğer bu yardımdan faydalanmak istiyorsanız yaşadığınız bölgedeki Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları’na müracaat edebilirsiniz. SYD Vakıfları valilik ya da kaymakamlıklarla birlikte bu faaliyetlerini sürdürmektedir.

Devlet Fatura Yardımı Ne Zaman Başlayacak?

Korona Virüs kapsamından 1 yıl önce başlayan bu destek aynı zamanda bu yıl da kapsamı genişletilerek uygulanmaya devam etmektedir.  Korona virüs kapsamı 3 ay sayaç okunmama desteğini getirerek bu yardımın büyümesini sağlamaktadır.  Sadece 3 döneme ait faturalar dikkate alınarak indirim yapılacak ve kalan bedel vatandaş tarafından ödenmesi talep edilecektir. Düzenlenen bu yardımların pandemi sürecinin uzaması halinde tekrar gözden geçirilip uzayıp uzamayacağı ise şu an açıklanmadı.

Faturası Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Sosyal Yardım Vakıflarından herhangi bir yardım almamışsanız, faturası yardımı başvurunuz olması halinde iki aşamalı bir başvuru gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Öncelikle Sosyal Yardımlaşmaya kayıt olmanız, yardım talebinizi belirtmeniz gerekir. Sosyal Yardımlaşma Vakfı sizden gerekli bilgileri aktarmanız, formları doldurmanız ve istenilen belgeleri ulaştırmanızı isteyecektir. Daha sonra ilgili Vakıf talebinizi değerlendirecek ve eğer olumlu karar çıkması halinde ise tarafınıza destek sağlanacaktır. Bunun sonrasında ikinci aşamada elektrik fatura yardımı için PTT üzerinden başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz.

Eğer daha önce herhangi bir şekilde Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ndan destek aldıysanız ya da yardımlar devam ediyor ise hanenizin elektrik faturası yardımı için direkt PTT’nin herhangi bir şubesinden bu yardım için başvurunuzu yapabilirsiniz. Devletten Elektrik Faturası Yardım Başvurusu sadece PTT Şubelerinde Yapılmaktadır.

Elektrik Faturası Yardımı Nedir?

Elektrik faturası yardımı Resmî Gazete ’de belirtilen üst limiti 150 Kw’dır. Yardımın kriteri hanedeki kişi sayısına göre belirleniyor. Bu kriterlere  göre yapılacak olan elektirk yardımının kapsamı aşağıdaki gibidir:

  • Eğer hanede yaşayan kişi sayısı 1 veya 2 kişi ise her ay 75 kilowattsaat elektirk yardımı alabilirsiniz.
  • Hanede yaşayan kişi sayısı 3 ise 100 kilowattsaat yardım,
  • 4 kişinin yaşadığı hanelere ise 125 kilowattsaate kadar yardım yapılmaktadır.
  • Fatura yardımı alacak hanede 5 ya da 5’ten fazla kişi yaşıyor ise 150 kilowatt/saat yardım yapılması öngörülmektedir.

Fatura Yardımı Başvurusu Nereye Yapılıyor?

Elektrik faturası yardımı için vatandaşların PTT şubelerinden herhangi birine başvurmaları yeterli olarak kabul ediliyor. PTT şubelerime gidildiğinde, kimlik belgesi ve ödenecek faturalarını yanlarında götürmeleri isteniyor. Başvuruya konu olan faturaların geçmiş 3 döneme ait olması fatura yardımı almasını sağlamaktadır. Ancak PTT’ye başvurduğunuzda elektrik faturası yardımına hak kazanıp kazanmadığınız kurum tarafından kontrol edilecek ve yardım almaya hak kazandıysanız ibraz ettiğiniz faturalarınızın ödemesine geçilecektir.

Bu yardım Nakit Olarak mı Yapılmıyor?

Elektrik faturası yardımı nakit olarak yapılmamaktadır. Aynı zamanda bu destek bir başka destek olan ağır ve kronik hastalara ödenmekte olan tıbbi cihazların elektrik tüketimi ile karıştırılmaması gerekmektedir. Bu yardım sadece faturalardan düşme yöntemi ile indirim yapılarak uygulanmakta… Bu projenin ülkemiz genelinde 10 milyon haneye ulaşacağı öngörülüyor.

Mutlaka okuyun: Kaymakamlık Maddi Yardım Başvurusu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu