eDevlet

Sigortasız Çalışana Kredi Veren Bankalar

Şartlar eskisi değil artık şartların ağırlaşmasının da verdiği etki ile sigortasız çalışana kredi veren kurumların sayısı son derece azalmış durumda. Eskiden bankaya giden özel sektör çalışanları, banka memurları, emekliler rahat bir biçimde istedikleri türden krediyi kimlik belgeleri ile alırken, artık böyle bir durum yok ve bankalar kim olursa olsun önce kredi notuna bakıyor. Sonrasında ise duruma göre ekstra olarak belgeler, evraklar isteyebiliyor. Ama bir de şöyle bir durum var. Ülkemizde emekliler var. Sigortasız olarak bir nedenden ötürü çalışan insanlar.

Bu insanlar gerekli olur ise kredi çekemez mi derseniz, elbette çekebiliyorlar ama her bankadan değil ve bu durumda olan kişilere ilgili bankaların uyguladığı belli başlı bazı özel durumlar var. İşte bu yazıda bu konulara değineceğiz. Öncelikle sigortasız olup kredi çekmek isteyen kişilerin hangi bankalar aracılığı ile kredi kullanabileceğine bakalım:

 • Denizbank
 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • Odeabank
 • Akbank
 • Halk Bankası
 • İş Bankası
 • TEB
 • QNB Finansbank
 • Yapı Kredi Bankası ilk anda söylenebilecek olan bankalardır. Bu bankaların bir kısmı devlet bankası iken bir kısmı özel bankalar. Yani işin özünde o kadar da karamsar olmaya gerek yok. İnsanlar belli durumlar ve belli şartlar altında kredi alabiliyorlar. Ama yine de gereksinim olmaması durumunda çekilmemesinde fayda var. Sonuçta bunun bir de az ya da şok geri ödemesi var.

Lakin burada belli başlı bazı püf noktaları var. Öncelikli olarak bu bankalar genelde kendi müşterilerine kredi vermektedir. Bunun yanında her şart altında kredi notuna bakılmaktadır. Kredi notu düşük olanların hiçbir biçimde eski müşteri bile olsa kredi çekme olanağı bulunmamaktadır. Her ne kadar böylesi bir durumda bankalar gelir belgesi istemese de başka bazı evraklar isteyebilmektedir. Kefil bu durumda en çok istenen şartlar arasındadır.

Sigortasız Gelir Belgeli Kredi İmkanı

Sigortasız çalışana kredi noktasında en kritik olan adımlardan bir tanesi kişinin eğer çalışıyor ise SGK Bağ kur gibi bir durumu olmasa da eğer aylık olarak aldığı kazancını belgeleyebiliyor ise kazancı oranında ilgili bankadan kredi çekebilmesi mümkün olabilmektedir. Böylesi durumlarda alınabilecek olan kredi türlerini de ifade etmek gerekir ise şunlar söylenebilir: İhtiyaç kredisi, konut kredisi, araç kredisi, ticari kredi, tatil kredisi, mortgage gibi tüm kredi türlerine başvuru yapmaları mümkün olmaktadır.

Şimdi biraz da verilen kredilerin detaylarına bakacak olursak şunlar söylenebilir:

 • Denizbank Hoş geldin Kredisini gelir belgesi olmadan verir.
 • Akbank bankaya gitmeye gerek kalmadan acil kredi verir
 • QNB Finansbank hazır kredi olanağı sunar
 • TEB CEBTETEB ihtiyaç kredisi olanağı sunar
 • İNB Bank mini kredi verir
 • Odea Bank nüfus cüzdanı ile başvuru yapıldığı zaman nakit kredi verir.

Bunların dışında kimi zaman başka bankalar da özel kampanyalar ile bu durumda olan insanlara farklı vadeler ile kredi verebilmektedir.

İpotek Karşılığında Kredi İmkanı

Sigortasız çalışana kredi bir diğer konudan da bahsetmek gerekir ise o da yazının başlığından da anlaşılacağı üzere ipotek karşılığında gelir belgesi gösterilmeden, maaş bordrosu da istenmeden kredi çekilebiliyor olmasıdır. Burada krediye başvuran kişinin eğer üzerinde arsa, tarla, dükkan, ev gibi bir gayrimenkul varsa bunu ipotek ettirerek ve nüfus cüzdanları ile bankaya başvurarak ihtiyaç kredisi çekebilirler. Burada maksimum kredisi vadesi oranı 48 ay ile diğer ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi sınırlıdır ve üst limit bu orandadır.

Gelir Belgesiz Kredi İmkanı

Gelelim bu konuda bir diğer önemli ve bilinmesi gereken hususa. Eğer herhangi bir bankanın ister emekli olun, ister çalışmayın, ister gelir belgeniz olmasın yani şartlar ne olursa olsun uzun süredir müşterisi iseniz, herhangi bir icra vb. durumu yaşamamış iseniz, daha önce çektiğiniz kredilerde herhangi bir gecikme yaşanmamız ise o zaman mevduat hesabı üzerinden alt limiti ve üst limiti kişinin durumuna göre değişmekle beraber herhangi bir evrak istenmeden kredi çekebilir.  Bu tarz çekilen kredilerin bir yıl içinde mutlaka ATM üzerinden belirlenen taksit oranları dahilinde ödenmesi gerekir.

Mutlaka okuyun: Maddi Yardım Yapan Hayırseverler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu