eDevlet

Yurtdışına İşçi Götüren Firmalar 2021

Yurtdışına işçi götüren firmalar 2021 yılı için işçi alım ilanlarını yayınlamaya başladı. Yurtdışına işçi olarak gitmek isteyen adaylar firmaların yayınladığı iş ilanlarına başvuru yapabilirler.

Yurtdışında çalışmak isteyen kişiler yurtdışı iş fırsatlarını değerlendirmek istiyor. Ancak birçok kişi ne yazık ki bunun nasıl yapıldığını bilmiyor. Günümüzde inşaat işçisinden iş makinesi operatörü ve şoförüne kadar birçok kişi yurt dışında çalışma imkânı bulabiliyor.  Peki, bu fırsatları değerlendirmek ve yurt dışında çalışmak için imkân bulmanın yolu nerelerden geçiyor? Yurtdışına işçi götüren firmalar 2021 yılında da yeni fırsatlar sunmaya devam ediyor. Burada önemli olan noktaysa bu fırsatların tespit edilmesi ve değerlendirmesi konusunda bilinçli olmaktan geçiyor.

Yurtdışı İşçi Alımı Yapan Ülkeler

 1960 ve 1970 yılları arasında Batı Avrupa’da yoğun iş gücü talepleri İŞKUR tarafından karşılandı. Yapılan talepler kurum tarafından karşılanıyor ve talebin karşılanması konusunda herhangi bir sorun yaşanmıyordu. Ancak 1970 yıllarından sonra yaşanan petrol krizi sonrası bazı dengeler bozulmaya başladı. Kriz sonucunda Batı Avrupa ülkelerinde iş gücü talebi durduruldu. Tüm bunların neticesinde Türkiye’den yurt dışına iş göçü durumu farklı bir hal kazandı. Bu farklılaşma sonucunda İŞKUR, yurtdışına gidecek olan iş gücünün mağdur edilmemesi için iş sözleşmesine aracılık etme ile sınırlı oldu.

İŞKUR sayesinde Azerbaycan, Irak, Rusya, Kuveyt, Norveç, Katar, Kanada ve daha nice nice ülkelerde bireyler iş sahibi olabiliyor. Bu ülkelerde inşaat işçisi, marangoz, hemşire, aşçı, buz hocası, tekniker, sağlık teknisyeni, doktor, makine mühendisi ve daha birçok alanda mesleklere sahip olan Türk vatandaşları hayatlarına yine bu ülkelerde devam ettirip düzenini kurabiliyor.

Yurt Dışı İşçi Alımında İş Sözleşmesi

Yurtdışına işçi götüren firmalar 2021 yılı için yine birçok meslek alanında fırsatlar sunmaya devam ediyor. Daha öncesinde İŞKUR, 2012 yılı içerisinde 60 bine yakın kişiye bu alanda fırsat imkanının değerlendirilmesini sağlamış ve Azerbaycan’dan başlayıp dünyanın her tarafına işçi göndermiştir. İŞKUR’a bu konuda Irak, Rusya, Azerbaycan ve diğer birçok ülkeden yeni talepler geliyor. Bu talepler doğrultusunda yurt dışında çalışmak isteyenler için yeni fırsatlar doğuyor.

İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı yurt dışında çalışmak isteyen bireylerin, çalışmak istediği ülkelerde mevcut olan çalışma hayatını ve mevzuatının iyice araştırılması gerektiğini ifade ediyor. Aslında yurt dışındaki çalışma hayatı ve mevzuatı hakkında bilgi almak, öğrenmek hiçte zor değil. Bu konuyla ilgili bilmeniz gereken her şeyi gideceğiniz ya da gitmek istediğiniz ülkenin Türkiye dış temsilciliklerinden ya da Türkiye’nin yurt dışı temsilcilerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Nusret Yazıcı aynı zamanda az önce belirttiğimiz kaynakların dışında farklı kaynaklarla edinilen bilgiler doğrultusunda birçok vatandaşın kandırıldığını, dolandırıldığını ve mağdur edildiğini de ifade etti. Bu yüzden konu hakkında bilgi sahibi olmak için İŞKUR’a tabi olmak güvenliğiniz açısından daha doğru ve sağlıklı bir karar olacaktır. Aynı zamanda mağdur olmamak için İŞKUR hizmet merkezlerinden birine uğrayarak yurt dışında çalışma ve iş bulma vaadinde bulunan firmaların güvenilirliği hakkında bilgi alınabilmektedir.

Mutlaka okuyun: Limak İnşaat Yurtdışı İşçi Alımı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu