eDevlet

Temizlik Yaparak Para Kazanmak

Para olmadan bugün nefes almak bile güçleşiyor. O yüzden insanlar vasıfsız ise temizlik yaparak para kazanmak gibi işlere yönelebiliyorlar. Çünkü temizlik yapmak için temel olarak çok fazla eğitim, bilgi deneyim gerekmiyor ama elbette son derece ciddi püf noktaları var. Aşağıda da detaylı biçimde açıklandığı üzere aslında herkesin çok da yapabileceği bir iş değil. Dahası tematik olarak adlandırdığımız spesifik alanlarda belli bir takım bilgilerin bilinmesi asgari düzeyde önem arz ediyor.

Şimdi yeniden temizlik olayına gelecek olursak insanın var olduğu her yerde hijyen kurallarına uygun olarak doğru malzemeler ile temizlik yapılması gerekir. Evler, işyerleri, kullanılan ekipmanlar, dış mekanlar, bahçeler, binaların dış yüzeyleri kısaca akla gelebilecek her yer, her şey. Bunun en önemli nedeni ise sağlıklı bir yaşam için mutlaka temizlik yapılması. Eğer belli periyotlar ile temizlik yapılmaz ise o zaman hiç istenmeyen sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Yaşam kalitesi düşüyor. Böcekler haşereler yaşanılan yeri kaplıyor ve bu da sonuçta doğanın dengesini alt üst ediyor.

İşte tüm bunların yaşanmaması için temizlik şart. Ama kimi zaman insanlar bazı alanları ve/veya bazı objeleri temizleme yapamıyor. Hastalık, zamansızlık, profesyonel olarak hizmet alınmasına gerek duyulan temizlik hizmetleri gibi noktalarda dışarıdan temizlik hizmeti alınıyor ve bu işte çalışan insanlar bu alanda ciddi paralar kazanabiliyor.

Mutlaka okuyun: Evde Ütü Yaparak Para Kazanmak

Temizlik Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenmeli?

Temizlik yaparak para kazanmak isteyenlerin karşısına iki adet yöntem çıkıyor. Bunlardan ilki kendi adına iş bazlı olarak çalışmak. Bir diğer yöntem ise yine iş bazlı olsa da bu alanda hizmet veren temizlik firmalarında çalışmak. Eğer bir temizlik firması adına çalışılıyor ise o zaman firmanın belirlediği yerlere tek ya da ekiple belirlenen gün ve saatlerde gidilerek temizlik yapılıyor.

Kişinin kendi adına temizlik yapacağı durumlarda ise temizlik yapılacak iş alanlarının oldukça geniş olduğunu söylemeye bile gerek yok. Bunlardan ilki ve en bilineni evlere temizliğe gitmek. Yarım gün ya da tam gün olarak yapılabilen bir iş.

Bir diğer alan apartman temizliği. Son yıllarda kaloriferli sistemlerden doğalgaza geçilmesi ile beraber birçok kapıcının görevine son verildi ve binalar apartman merdivenlerinin yıkanması için haftalık olarak dışarıdan böylesi bir hizmet alımına gidiyorlar.

Ofis temizliği de bu alanda yapılabilecek bir diğer temizlik işi. Dış mekan temizliği ve baca temizliği de bu alanda yapılabilecek olan temizlik türleri arasında. Lakin baca temizliği de dış mekan temizliği de belli riskler içeren işler ve diğer işlere göre çok daha farklı özen ve bilgi isteyen işlerdir. Herkesin yapabileceği tarzdan değildir.

Peki ama bu alanda nasıl kişisel çalışılmak istenildiğinde iş bulunabilir derseniz burada temizlik işi bulmak için değişik yöntemler vardır. Bunlardan ilki kişinin kendi çevresini kullanarak böyle bir iş yaptığını duyurmasıdır. Bir diğer yöntem gerek sosyal medyada, gerek yazılı basında çıkan ilanları takip ederek, kariyer siteleri üzerinden iş bulmak mümkündür. Ayrıca yine kimi internet siteleri üzerinden böylesi bir iş yaptığına dair bilgi verilerek de iş bulunabilmesi mümkündür.

Kimler Temizlik Yaparak Para Kazanabilir?

İşin en can alıcı noktası belki de bu. Herkes böyle bir işi yapmak kolayca para kazanmak isteyebilir ama bu iş öyle herkesin yapabileceği bir iş değildir. Öncelikli olarak herhangi bir sağlık sorunun olmaması gerekir. Dahası her yaşta yapılabilecek olan bir iş değildir. Gençlerin yapabileceği ama belli bir yaş üstünün yapmaması gereken bir iş dalıdır. Hijyen kurallarına uygun olarak temizlik yapılması ve doğru alan için doğru temizlik malzemeleri kullanması gerekir. Ayrıca üstte de ifade edildiği gibi baca temizliği özel bir uzmanlık alanıdır. Dış mekan özel bir uzmanlık alanıdır. O yüzden özellikle bu iki işi yapacak insanların mutlaka bu alanda temel iş güvenliği kuralları ve diğer kuralları bilmesi gerekir. Buna istinaden çalışılabilecek zamanı uygun olanlar üstte belirtilen nitelikleri taşıyanlar bu işi gerek boş zamanlarında gerek sürekli olarak yapabilirler.

Temizlik Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Böylesi bir işten para kazanmak yapılacak olan işin türüne göre değişir. Ev temizliği yarım gün yapıldığı zaman 100 TL tüm gün yapıldığında ise 200 TL gibi rakamlar elde edilebilir. Eğer hafta sonları iki gün yapılır ise ayda en az 1600 TL gibi 8 gün çalışarak para kazanılabilir. Bina temizliği de haftada bir gün olan bir iştir. Her bir daireden para alınır ve daire başına 20 25 TL değerinde para kazanmak mümkün. Ama bu rakamlar yaşanan kente göre de değişir. Diğer işlerde de benzer durumlar söz konusudur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu