eDevlet

Sermayesiz İş Kurma Kredisi Veren Bankalar

Devlet işyeri açmak isteyenlere uzun vadeli sermayesiz iş kurma kredisi veriyor. Peki sermayesi olmayanlara iş kurmaları için verilen kredi için gereken şartlar nelerdir.

Sermayesiz iş kurma kredisi desteklerinden yararlanarak hayalini kurduğunuzu işletmenizi açabileceğinizi biliyor muydunuz? Eğer daha önce bu tür destekleri duymadıysanız yazımızı dikkatlice okumanızı öneriyoruz. Çünkü yeni bir iş yeri açmak için bankaların verdiği birçok kredi çeşidi var ve siz de bu desteklerden yararlanabilirsiniz. Ne tarz bir iş yeri açacağınıza karar verdikten sonra devlet tarafından sağlanan KOSGEB desteklerinden faydalanarak işletmenizi açma şansına sahip olabilirsiniz. Başta Ziraat Bankası olmak üzere Vakıfbank, TEB ve Halk Bankası ‘da iş yeri kredisi veren bankalara arasında yer alıyor.

KOSGEB Desteğiyle Sermayesiz İş Kurma Kredisi Nedir?

Eğer birikmiş paranız yoksa ve iş kurmak istiyorsanız birazdan vereceğimiz bilgilerle nasıl sermayesiz dükkân açabileceğinizi öğreneceksiniz. Kadın-erkek, engelli, şehit yakını, gaziler ya da tüm genç girişimciler KOSGEB’in sunduğu imkanlarla artık kendi iş yerlerini açabiliyor. Bu konuya şöyle bir açıklama getirecek olursak şunları söyleyebiliriz.

İş kurmak isteyenler için krizler aslında değerli fırsattır ve bu fırsatın bilincinde olan ve iş kurmak isteyen değerli girişimci adayları için sermayesiz iş kurma kredisi ile ilgili her konuyu en ince ayrıntılarıyla anlattık.

Herhangi sermayesi ve birikimi olmayan girişimci adayları için üç seçenek bulunuyor.

  • Korona virüs ihtiyaç kredisi almak
  • Teminatsız Banka kredisine başvurmak
  • Devlet desteğinden faydalanmak

Baştan belirtelim, iş kurmak denildiğinde aklına krizin olmadığı zamanlarda dahi tutunamayan, çarkları dönmeyen sektörler gelenler iş kurmasın. Krizler, girişimciler için büyük bir fırsattır, kriz döneminde iş kuranlardan birisi benim ve yer aldığım sektörde yükselen talep sebebiyle sadece bir ayda ciddi bir büyüme yaşadım.

Devlet desteğinden faydalanmak, size sunduğumuz diğer seçeneklerden daha rahat ve kolaydır. Bankalar gelirini belgeleyen girişimci adaylarına daha ılımlı davranırken gelirini belgelendirmeyen girişimci adaylarına ihtiyaç kredisi vermeye sıcak bakmamaktadır.

50 Bin Lira İş Kurma Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB tarafından başlatılan proje kapsamında özellikle 40 yaş altı genç girişimcilere 40 bin liradan 100 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği sağlanmaktadır. Sermayesiz iş kurmak isteyen girişimcilerin yoğun ilgi gösterdiği KOSGEB kredi destekleri, iş yerinin açılabilmesi için ekipman, makine, araç ve teçhizat gibi alanları içeriyor. KOSGEB girişimci desteğine başvuruda bulunduğunuzda şunu unutmamanız önemli. KOSGEB hiç kimseye elden nakit para teslimi yapmıyor. İş yerinizi için almış olduğunuz makine ve teçhizatları faturalandırdığınızda ilgi banka aracılığıyla ihtiyacınız olan para hesabınıza yatıyor. Tabi öncelikle iş planınızın KOSGEB tarafından onaylanması da şart.

Bakkal, manav, kasap, şarküteri, büfe ve giyim mağazaları gibi çeşitli sektörlerde yeni bir işletme açabileceğiniz gibi mevcut işletmenizi büyütmek için de KOSGE kredi desteklerine başvuru yapabilirsiniz. Bu krediler İŞKUR aracılığıyla da başvuru yapabilir ve KOSGEB’in düzenlediği ücretsiz kurs programlarına kaydınızı yaptırabilirsiniz. Açılan bu kurslar alanında uzman hocalar tarafından 32 saat verilmekte ve iş yeri açmanız için gerekli olan iş planını nasıl oluşturacağınıza dair uygulamalı bir şekilde sizlere gösterilmektedir. Bu kursu tamamladıktan sonra yine KOSGEB tarafından belirlenen diğer şartları yerine getirdiğinizde faizsiz hibe kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak İsteyenlere Öneriler

Sermayesiz iş kurma kredisi kullanmadan önce öncelikle görülerinizi ve sınırlarınızı belirlemelisiniz. Böylece olası aksiliklerle de karşılaşmamış olursunuz. Sınırlarınızı belirlerken gerçekçi davranın, fazla iyimser davranarak uçuk hesaplamalar yapmayın. Kendinize aşağıda ki soruları sorun ve cevaplayın. Her ihtimali değerlendirin ve sorularınıza mantıklı cevaplar verin.

  1. Her ay ne kadar ödeyebilirim?
  2. Aylık tahmini gider tahminimin en üst limiti beni strese sokar mı?
  3. Gelirim düzenli olmayacak, acil durumlarda ödememi nasıl yapacağım?
  4. Aylık kredi taksitim gelirimin %30-%40 kadarını geçerse nasıl etkilenirim?
  5. İşimi kurduktan sonra aldığım krediyi ödeyebilecek miyim?

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan korona virüs nedeniyle bazı bankalar temel ihtiyaç kredisi adı altında kredi sağladı. Temel ihtiyaç kredisine evinizden çıkmadan internet üzerinden form doldurarak başvurabilirsiniz.

10 Bin TL Temel ihtiyaç kredisi başvuru sonucu sorgulama nasıl yapılır?

 Kredi başvuru işlemleri Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası üzerinden alınmaya başladı. Hala devam eden Temel ihtiyaç kredisi işlemleri ilgiyle araştırılıyor. Temel ihtiyaç kredisi, paket içeriği 6 ay geri ödemesiz ve düşük faizli olarak 10 Bin TL şeklinde sunuldu.

Hangi bankaya başvurduysanız o bankanın size sunduğu sorgulama ekranından temel ihtiyaç kredinizin olumlu ya da olumsuz sonucunu öğrenebilirsiniz.

Teminatsız Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Sermayeniz yoksa ve desteğe ihtiyacınız varsa beklemek istemiyorsanız, sizin için araştırıp bulduğumuz sermayesiz iş kurma kredisi veren bankalar.

Şekerbank: Muayenehane, ofis, mağaza, dükkân, büro vb. açmak ya da kurmak istiyorsanız kredi başvurusunda bulunabileceğiniz bankalardan birisi Şekerbank’tır. Şekerbank, 120 aya kadar vade seçeneği sunmaktadır. Uygun faiz koşulları girişimci adayları için iyi bir seçenek olarak görünmektedir.

Vakıfbank: Kamu bankalarından Vakıfbank, iş yeri kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır. Vakıfbank ‘Bireysel İş Kredisi’ sunmaktadır. Muayenehane, büro, iş ve dükkân vb. girişimlerde bulunmak istiyorsanız, esnek şartlarla Vakıfbank’tan kredi çekme şansınız bulunmaktadır. Vakıfbank, verdiği kredi için ticari paket sigortası yapmaktadır.

İş Bankası: İşbank’ta çeşitli iş kurma kredileri bulunuyor. Araştırma sürecinizde kesinlikle bakmanız gereken bankalardan birisidir.

Halkbank: Ülkemizin önemli bankalarından biri olan Halkbank girişimci adaylarına iş kurma kredisi sunuyor. Halkbank kendine ait iş yeri bulunmayan girişimci adaylarına iş kredisi sağlamaktadır. Tam olarak 50 Bin TL’ye kadar destek sağlayan kredi için Halkbank teminat istememektedir.

TEB: Girişimci adaylarına kredi veren bankalardan biri olan TEB, küçük hedeflerden başlayan girişimci adaylarına kredi desteğinde bulunmaktadır. TEB tam olarak 50 Bin TL’ye kadar teminat istemiyor fakat daha fazla ihtiyaçları olan girişimci adayları teminat sağlamak zorunda. Ek olarak 3-6-9-12 ay geri ödemesiz seçeneğinden faydalanabilirsiniz. TEB’in sunduğu bu iş kredisinin vade süresi 36 aydır.

Akbank: En büyük özel bankalardan birisi olan Akbank’ta teminatsız iş kredisi sağlıyor. Akbank’ın “Girişimci Destek Paketi” adıyla verdiği bu iş kredisinin özellikleri girişimci adaylarının taleplerine göre değişiyor. Finansman üst limiti bulunmamaktadır.

Ziraat Bankası : Ülkemizin girişimci adaylarına en fazla sahip çıkan bankası, Ziraat Bankasıdır. “Bireysel İş Yeri Kredisi” adıyla verilen kredinin 120 aya kadar vade seçenekleri bulunuyor. Ziraat Bankası’nın kredi faizi diğer pek çok bankaya kıyasla daha uygundur.

QNB Finansbank : Ülkemizin en çağdaş bankalarından biri olan Finansbank, yeni bir ofis satın almak isteyenlere kredi vermektedir bu kredinin 120 aya kadar vade seçenekleri bulunmaktadır. En yakın QNB Finansbank şubesine giderek başvurabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır? 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu