eDevlet

Yurtdışı İş Başvuruları Nasıl Yapılır?

Günümüzde insanlar yurt dışını artık sadece seyahat edebilecekleri yerler olarak görmüyor. Bugün yurt dışı taleplerinin ardında çoğunlukla iş projeleri temel motivasyon durumunda. Özellikle Türkiye’de yaşanan son ekonomik durumlar iş açısından gözlerin dışarıya çevrilmesine neden olmuş durumda. Yurt dışında çalışmanın avantajları, bu durumu daha da cazip kılıyor.

Özellikle döviz fiyatlarındaki son dalgalanmadan sonra yurt dışında çalışıp dolar ya da euro biriktirmek, oldukça akıllıca bir yöntem olarak değerlendiriliyor. Türk kökenli firmaların son zamanlarda yurt dışında önemli faaliyetler içinde olduğunu görüyoruz. Bu nedenle yurtdışı iş başvurusu yapanların önemli bir bölümü Türk firmalarını sosyal medya üzerinden takip ediyor. Yurtdışı iş başvuruları yapmadan önce koşulların çok iyi şekilde araştırılması ve en ideal seçimin yapılması şarttır.

Yurtdışında Çalışmak Daha da Zorlaştı

Gezmeyi, fraklı kültürleri keşfetmeyi seviyorsanız, ülke dışında çalışmak tam olarak size göre. Hem sevdiğiniz ülkeleri görmek, hem de iyi ücretler ve iyi koşullar karşılığında çalışmak bu sürecin en güzel tarafı olsa gerek. Yurtdışı iş başvuruları pek çok açıdan önemli fırsatlar sunar. Çoğu kişi bu konuda istekli olmasına rağmen başvuruların nasıl yapıldığından bihaber olduğu için uzak durmak zorunda kalıyor. Oysa söz konusu başvuruların düşündüğünüz kadar zor olmadığına tanıklık edebilirsiniz.

Buna rağmen yurt dışında çalışmanın geçmişe kıyasla daha zor olduğunu ifade etmeliyiz. Geçmişte pek çok ülke işçi alımları yaparken bugün güvenlik gerekçeleriyle bu koşullar biraz daha zorlaştırılmıştır. Tabi bu durum biraz da kişisel mesleğinize, yeteneklerinize ve diğer vasıflarınıza bağlı olarak değişebilir. Bir yandan da teknolojinin gelişmiş olması ve iletişim çağında yaşıyor olmamız, başvuru süreçlerinin daha kolay geçmesini sağlıyor.

Yurtdışı İş Başvuruları

  • Öncelikle gitmek istediğiniz, çalışmak ya da yaşamak istediğiniz ülkeleri araştırarak işe koyulun. Bilindiği üzere her ülkenin vize politikası birbirinden farklı olabiliyor. Bugün Katar’a işçi olarak gitmekle İngiltere’ye gitmek arasında elbette süreç ve prosedür farkları olacaktır. Diğer yandan çalışmak istediğiniz ülkenin fiziksel ve kültürel özelliklerini araştırdıktan sonra oraya adapte olup olamayacağınıza karar vermelisiniz. Seyahat ya da sağlıkla alakalı özel hususlar varsa bunları yolculuk öncesi dikkate almalısınız.
  • Bilindiği üzere her ülkenin Türkiye’de bir elçiliği bulunuyor. Bu elçilik merkezleri ile iletişim kurabilir ve gerek vize, gerekse de ülke hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
  • Bir ülkede karar kıldıktan sonra pasaport ve vize başvurunuzu bir an önce yapın. Yurt dışı temel işlerde vize ve pasaport işlemlerini hazırlamış kişiler büyük bir avantaj sağlar. Söz konusu elçilikler vize konusunda sizi yönlendirecektir. Bu konuda aracı danışmanlık firmalarından da destek alabilirsiniz.
  • Yurt dışı süreçlerinde en önemli konulardan bir tanesi de güvenlik. Sağlıkla alakalı işlemlerinizi halletmeden güvenlik izinlerini geçmeniz olanaksızdır.
  • Yurt dışında çalışmak istiyorsanız gitmek istediğiniz ülkenin dilini öğrenmeye çalışın. Bunun size hem iş başvuru sürecinde hem de söz konusu ülkede büyük faydası olacaktır.
  • Monster başta olmak üzere uluslar arası düzeyde hizmet veren iş arama platformlarını değerlendirin. Riley Guide, Abroad gibi platformlar da bu konuda epey başarılı. Dilerseniz Türkiye’de doğrudan İŞKUR veri tabanına kayıt olabilir ve buradan gelen yurt dışı iş başvurularını değerlendirebilirsiniz.
  • Yurt dışında yer alan büyük şirketlerin bazılarının ülkemizde temsilcilikleri bulunuyor. İşçi istihdam etme noktasında bu ofislerden sıklıkla yararlanılıyor.
  • Başvurular esnasında temel yeteneklerinizi ön planda tutun. Yeteneklerinizi başvurulara ne kadar iyi yansıtırsanız bu o kadar sizin lehinize olacaktır.

Yurt dışında çalışmak ve yurtdışı iş başvurusu yapmak isteyen okurlarımız aşağıdaki makaleleri inceleyerek yayınlanan iş ilanları hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Yurt Dışında Çalışmayı İsteyen Nereye Başvuru Yapmalı?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Slm alykm yurtdışına kim neden çıkmak ister tabiki malum türkiye şartlarından dolayı iş bulamaz hale geldik bulduğumuz işlerde asgari ücret benim 3 çocuk ev kira vs vs vs masraf 4000 tl gelir 2500 tl dicem oki sayın abilerim benim E/a2 ehliyetim src 2 src 4 belgelerim var ve 20 yıldan beri alkollü alkolsüz restaurantlarda garsonluk şeflik müdürlük yaptım kısacası işe ihtiyacım var tşk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu