eDevlet

Esnafa 30 Bin Lira Faizsiz Kredi Ne Zaman Verilecek?

Son günlerin en güzel haberlerinden bir tanesi geldi. Esnafa 30 bin lira faizsiz kredi olanağı insanların karşısına çıktı. Özellikle zor bir süreçten geçtiğimiz ve de küçük esnafın son derece zorlanmaya başladığı bu süreçte haber insanlara can suyu gibi geldi.  Biz de bu yazıda bu konuda insanların kafasına takılan, merak edilen tüm soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız. Dilerseniz hemen başlayalım.

Burada ilgili kurumlar tarafından yapılan açıklamalara göre öncelikli olarak bu kredinin verileceği kişiler ya da bir diğer ifade ediş biçimi ile esnaf grupları öncelik sırasına göre manav, kasap, bakkal akabinde mikro KOBİ statüsünde olan üretim sektöründe olan küçük işletmelerdir.

Esnafa Faizsiz Kredi Ne Zaman Verilecek?

Esnafa 30 bin lira faizsiz kredi işin özünde zaten bir önceki yıl başlamış olan bir uygulama ve ilgili kriterlerini taşıyan üstte belirtilen gruplara da önce mikro işletmelerden başlayarak adım adım verilecek. Bu noktada herhangi bir bölge kısıtlaması da mevcut değil.

Burada yine yapılan açıklamalara göre insanların karşısına ya da daha doğru bir ifade ile firmaların tam da bu noktada karşılarına çok önemli bir fırsat daha çıkıyor. O da şu: Eğer ilgili kurumlar kendi bünyelerine yeni bir eleman alımı bir kişiye bile olsa istihdam sağlar ise o zaman 0 faizli olarak 100 bin Türk Lirasına kadar ilgili kuruma işletme desteği kredisi verilecek. Bu destekten faydalanmak için ise daha öncesinde KOSGEB ya da esnaf sanatkarlar kredi kooperatifinin benzer kredilerinden yararlanmamış olmak ve bunu yazılı olarak belgeleyebilmek gerekiyor. Bu tür bir krediden yararlanmak isteyenlerden ekstra dosya masrafı da alınmayacak. Sadece Halk Bankasına giderek bizzat başvuru yapmaları gerekiyor.

30 Bin TL Esnaf Kredisi Yeniden Veriliyor

Daha önce de yani 2 yıl önce de esnafa 50 bin Türk Lirası değerinde benzer koşullarda Aralık ayı içinde başlatılan ve yaklaşık olarak 15 bin esnafın yararlandığı bir kredi var. Esnafa 30 bin lira faizsiz kredi verilen bu yeni kredi de bunun devamı gibi.

Halkbank Esnafa Faizsiz 30 Bin TL Kredi Başvurusu

Halkbank tarafından verilen bu krediden yararlanmak isteyenlerin atmaları gereken adımlar şu şekildedir. Öncelikli olarak bulundukları kentlerde yer alan ve kayıtlı oldukları Esnaf Sanatkarlar Kooperatifine bizzat giderek başvuruda bulunmak bu noktada atılacak olan ilk adımdır. Burada bilinmesi gereken önemli olan husus bu kredinin KOSGEB tarafından verilen kredi ile aynı olmadığıdır. Yani KOSGEB kurumu da böyle bir kredi vermesine rağmen verilen bu kredi Esnaf Sanatkarlar Odasının vermiş olduğu bir kredidir.

Burada verilecek olan kredi makine, ekipman alımı, hammadde sermaye gereksinimleri, demirbaş alımı yada işyeri modernizasyonu için yapılacak olan harcamalar için kullanılabilecek olan bir kredi türüdür. İlgili kurum da bu noktada bir araştırma yapacaktır. Verilen bu kredi hazine destekli olup Halk bankası aracılık etmektir. 0 faizli olan bir kredidir.

Halkbank Esnafa Faizsiz 30 Bin TL Kredi Başvuru Şartları

Öncellikli olarak doğal olarak Esnaf Sanatkarlar Kooperatifine üye olma böylesi bir durumda ön koşuldur. Son derece avantajlı olan bu krediye kimlerin başvurabileceği hakkında da bilgi vermek gerekir ise şunlar ifade edilebilir. Elbette aranan ilk şart yaşadığı kentte bulunan Esnaf Sanatkarlar Kooperatifine kayıtlı olmaları gerekir. Daha önceki senelerde benzer biçimde verilen kredilerden yararlanan esnaflar bu kredi için yeniden başvuruda bulunabileceklerdir.

Esnaf Sanatkarlar Kooperatifine üye olmayanlar hiçbir biçimde krediden yararlanamaz. Yine daha önce KOSGEB kurumundan benzer bir kredi kullandı ise ve/veya eskiden kredi borcu olup bir sonraki yıla devreden yararlanamaz. Bunun yanında yararlanamayacak olan bir diğer kesim ise eğer daha önceden çekilen bir kredileri varsa ve bu kredinin borcu devam ediyor ise o zaman kredi çekilse bile öncelikli olarak bu kredi borcu kapatıldıktan sonra kalan kredi miktarının esnafa verilmesi sağlanacaktır. Son olarak ödemelerin nasıl olacağını da ifade etmek gerekir ise 12 ay ile 60 ay arasında vade ile veriliyor. Aylık ödemeler ise 500 TL ile 1250 TL arasında değişiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu