eDevlet

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Hayvancılık kredisi başvurusunda bulunmak isteyen girişimci ve çiftçiler uzun vadeli finansman kaynak arayışına girerek işletmelerini büyütmek çabasındadır. Büyük ve küçükbaş hayvancılık yapmak isteyen girişimciler ya da mevcut pozisyonlarını artırmaya amaçlayan kişiler için en iyi finans kurumlarından biri Ziraat Bankası’dır. Canlı hayvan sektörünü canlandırmak ve canlı hayvan alımları için şartlara uygun olan çiftçilere Ziraat Bankası 2020 yılında da avantajlı faiz olanakları sağlamaya devam ediyor.

2020 Ocak ayında Ziraat Bankası’nın yayımladığı faiz desteklemesi ile hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvancılık sektöründe faaliyette bulunan çiftçilere 5 yıl geri ödemeli vadeli finansman sağlanmaya devam etmektedir. Bunun yanı sıra aynı şartlarda kanatlı hayvan üreticiliği yapan kişilerde faydalanabilmektedir. Ayrıca Ziraat Bankası’nın yıllık olarak belirlediği cari faiz oranına ek olarak uygulanan faiz indirimi bu yıl için 40 yaş altı genç çiftçilerin ve kadın girişimciler için ise %10 ilave indirim olanakları da sunulmuştur.

Ziraat Bankası Şartları Nedir?

Ziraat Bankası 2020 hayvancılık kredisi ve tarımsal alanda faaliyet gösteren çiftçilere şartları sağlamaları halinde düşük faizli kredi imkânı sunmaya devam ediyor. Banka tarafından bu sektörlerde faaliyetlerde bulunmak isteyen ya da halihazırda faaliyetlerine devam edip büyütmek isteyen girişimcilere yapacakları yatırımlar için talep ettikleri finansman desteğini belirli şartlarla sağlamaktadır. Ziraat Bankası’nın sunmuş olduğu bu destek kredilerinin kabul edilme şartı her ne kadar diğer bankalara göre biraz daha ağır gibi görünse de bankanın şartları incelediğinde çokta mantıklı görünmektedir. Resmî Gazete yayımlanan Hayvancılık Destekleme Bildirgesi ile kredi başvurusunda aranan tüm şartla kamuoyuna duyurulmuştur. Yayımlanan bildirgeye göre üreticilerden istenen şartlar ve ana faktörler şunlardır:

 • Almak istenilen hayvanın cinsi
 • Alınacak hayvanın küpe numarasının belirlenen süre içerisinde “HAYBİS” sisteminde kayıtlı olması.
 • Talep edilen hayvana göre doğum miktarı ve yaşı
 • İstenilen hayvana göre belirli bir miktarda alım yapılması veya mevcut sayının istenilenin üzerine çıkarılması

Yukarıda sayılan temel şartlar hayvancılık kredisi başvurusu için ilk aranan kriterlerdir. Çiftçilerde aranan diğer şartlar ise aşağıdaki başlıkta yer almaktadır.

Hayvancılık Kredisi Başvurusu Şartlar Nelerdir?

Hayvancılık sektörü için devlet hibe dahi vermiş olsa ilgili banka yine de aşağıdaki şartları aramaktadır. Bu kural faiz desteklemeleri ile verilen hayvan kredileri için de geçerlidir. Kredi başvuru şartları iki şekilde belirlenmiştir. Bunlardan birincisi yukarıda da belirttiğimiz gibi alınacak olan hayvanın şartları ile ilgili ikincisi ise çiftçilerle ilgilidir. Çiftçilerde aranan şartları şöyle sıralayabiliriz:

 • Hayvancılık kredisi başvurusuna bulunacak olan kişinin 2020 yılından itibaren vergi dairelerine herhangi bir borcu yoktur yazısı istenmektedir.
 • Başvuracak olan çiftçinin mutlaka ÇKS (Çiftçi kayıt belgesi) belgesinin olması gerekmektedir.
 • Kredi başvurusunda bulunacak olan çiftçinin KKB kredi notu değerinin Findeks sistemi üzerinden sorgulanır ve bu sorgulama sonucu olumsuz bir sonuç ortaya çıkarsa kredi başvurusu onaylanmayabilir.
 • Ayrıca ilgili krediye başvuracak kişiden en az iki kefil eşleri ile birlikte talep edilmektedir.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Ne Kadar?

Tarımsal ve hayvansal alanda faaliyetlerde bulunan çiftçilere yönelik Ziraat Bankası’nın yıllık cari faiz oranı %10 olarak belirlenmiştir. Ancak belirlenen bu faiz oranına her yıl ocak ayında Cumhurbaşkanı kararnamesiyle belirli bir oranda faiz indirimi uygulanmaktadır. 2020 yılında yayımlanan kararnameye baktığımızda ise diğer yıllardan farklı olarak bu yıl özellikle 40 yaş altı genç çiftçiler ve kadın girişimciler için özel indirimlerin olduğu göze çarpar. Bunun dışında “Yatırım ve İşletme” konuları içinde kredi kullanmak isteyenler farklı faiz indirimleri yapılmaktadır. Ziraat Bankası’nın hayvancılık sektörü için belirlediği kredi limitleri şöyledir:

Hayvancılık Sektöründe Kredi Üst Limitleri

 • Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği: En üst limit 10 milyon TL.
 • Küçükbaş hayvan besiciliği (koyun, keçi): En fazla 15 milyon TL.
 • Damızlık Düve yetiştiriciliği: En üst limit 10 milyon TL.
 • Süt ve kombine sığır yetiştiriciliği: En üst miktar 25 milyon TL.
 • Arıcılık: En üst limit 2 milyon 500 bin TL
 • Su ürünleri(balıkçılık): En üst limit 10 milyon TL.
 • Kanatlı Sektörü: Damızlık hayvanlar için 10 milyon TL, yumurta ve tavukçuluk için ise 5 milyon TL.
 • Geleneksel Yaygın Hayvansal Üretimi: 100 bin TL’ye kadar faizsiz destek, bu rakamın üzerindeki rakamlar için ise en üst limit 1 milyon 500 bin TL kredi olarak belirlenmiştir.

Yukarıda sadığımız hayvancılık sektörü için Ziraat Bankası’nın belirlediği fazı oranları ve indirimleri ise şöyledir:

 • Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği: Her iki dönem geçerli olmak şartıyla, %50 faiz desteği. Bu durumda yıllık %5, aylık ise %0,41 faiz uygulanmaktadır.
 • Küçükbaş hayvan besiciliği (koyun, keçi): Yine her iki dönem geçerli olmak kaydıyla, %75 faiz desteği. Böylece yıllık %2,5, aylık ise %0,20’ye kadar uygulanmaktadır.
 • Damızlık Düve yetiştiriciliği: Çiftçilere %75 faiz desteği ile yıllık %2,5 ve aylık ise %0.20. Her iki dönem için geçerlidir.
 • Süt ve kombine sığır yetiştiriciliği: Senelik %5, aylık %0.41. Her iki dönem için geçerli.
 • Arıcılık: Her iki dönem geçerli olacak şekilde %50 faiz indirimi uygulanır. Bu durumda yıllık faiz oranı %5 ve aylık olarak %0,41 olarak belirlenmiştir.
 • Su ürünleri(balıkçılık): Yıllık %5 faiz, aylık ise %0,41’dir. Her iki dönem için geçerlidir ve bu durumda %50 faiz indirimi uygulanmaktadır.
 • Kanatlı Sektörü: Yumurta üretimi için yatırım döneminde %25 faiz desteği sağlanır. Bu durumda yıllık %7,5 faiz ve aylık %0,62 oranlarında çiftçiler yararlanabilir. İşletme döneminde ise bu oranlar şöyledir: %50 faiz desteği ile yıllık %5 ve aylık %41 oranındadır.
 • Damızlık Kanatlı Yetiştiriciliği: Her iki dönem geçerli olmak şartıyla %75 faiz indirimi uygulanır. Böylece yıllık 2,5 ve aylık olarak da %0,20 faizli kredi kullanılabilir.
 • Geleneksel Yaygın Hayvansal Üretimi: Her iki dönem içinde bu alanda faaliyet gösteren çiftçilere 100 bin lira faizsiz kredi verilmektedir. Bunun üzerine ise %50 faiz indirimi uygulanır. Böylece yıllık %5 ve aylık ise %0,41 faiz uygulanmaktadır.

Mutlaka okuyun: Devletten Geri Ödemesiz Kredi Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu