İş Fikirleri

Yaşam Koçluğu Sayesinde Para Kazanmak

Son yıllarda çok sık karşılaştığımız kavramlarından biri de yaşam koçluğu, değişen hayat tarzlarının bir tezahürü olarak ortaya çıkmıştır. Daha çok ünlü ve popüler kişilerin yanlarında gördüğümüz yaşam koçları, insan ilişkileri kuvvetli, pozitif bir yaklaşıma sahip ve karşısındaki kişinin motivasyonunun yükselmesine destek olan kişilerdir. Peki, yaşam koçluğu nedir, yaşam koçluğu yapmak için neler gereklidir ve yaşam koçu olarak kaç para kazanılır? gibi soruların cevabını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Yaşam koçluğu; kişilere, işlerinde, sosyal ve kişisel hayatlarında, ilişkilerinde başarılı olmalarını sağlamak amacıyla yol gösterici olmak ve kişilerin gerçek potansiyellerinin farkına varmalarına destek olmak, kısacası her alanda farkındalığı artırmak için çeşitli çalışmalar yürüten kişilere denilmektedir. Yaşam koçunu bir basketbol takımının koçu gibi düşünebilirsiniz. Takım koçları belli bir strateji geliştirerek o takım oyuncularını motive eder ve maçları kazanmalarını sağlar. Böylece oyuncuların güçlü ve güçsüz yanlarını onlara gösterir ve bu konuda yapabileceklerini, karşılarına çıkan zorlukları aşmalarını ve kendi yeteneklerini geliştirerek daha da başarılı olmalarını destekler. İşte yaşam koçları da çalıştıkları kişilere, destek almak istedikleri alanla ilgili her türlü desteği vererek ve bunu bir program dahilinde gerçekleştirirler.

Yaşam koçları hayatın bir alanında seçtikleri uzmanlıkları ile kişilere yarımcı olmaya çalışır. Örneğin bazı koçlar, kişilerin dış görünümü, beslenme düzenleri ve organizasyon yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olurken bazıları ise, detaylara odaklanmayı ve hayallerini gerçekleştirmek içim insanlara yardımcı olurlar.

Mutlaka okuyun: Sağlıklı Yaşam Tarzınıza Uygun İş Fikirleri

Yaşam Koçluğu Yapmak İçin Neler Gereklidir?

Ülkemizdeki üniversitelerde yaşam koçluğu adı altında eğitim veren bir bölüm şu an için bulunmamaktadır. Ancak bu mesleği yapabilmeniz için belirli eğitimleri almanız gerekir. İstediğiniz bir alanda alacağınız yaşam koçu sertifikası ile bu sektöre adım atabilir, düzenli bir gelire sahip olabilirsiniz. Öte yandan alacağınız bu sertifikalar için sizden üniversite diploması istenmese de çalışacağınız kişilere güven vermeniz açısından lisans bölümü mezun olmanız size birçok avantaj kazandırır. Çünkü bu hizmeti talep eden kişilerin birçoğu lisans ve yüksek lisans mezunu olan kişilerdir. Yoksa işçi maaşıyla geçinip düşük bir eğitim seviyesine sahip olan kişilerin yaşam koçluğu desteği alacağını düşünmek yersiz olur.

Şimdi gelelim yaşam koçluğu yapabilmeniz için gerekli tüm şartları taşıyıp taşımadığınıza ve hangi nitelikler sahip olmanız gerektiğine…

Yaşam koçluğu yapacağınız alanı belirlemekle işe başlayabilirsiniz. Bazı kişiler birkaç alanda uzman oldukları için bir ya da iki benzer kategoride de yaşam koçluğu yapabilmektedir. Bu nedenle, nefes koçluğu mu, kariyer koçluğu mu, ilişki koçluğu mu yoksa kurumsal koçluk mu yapacağınıza karar vermeniz ve bu alanlarda gerekli sertifikaları almaya gayret etmelisiniz.

Kendinizi Sürekli Geliştirmeye Çalışın

Bu sektörde kalıcı olmak ve daha fazla kişiye hitap etmek istiyorsanız kendinizi geliştirebileceğiniz her türlü fırsatı değerlendirmeye çalışmalısınız. Çünkü insanlara yardım etmek öyle basit bir şey değildir ve birçok konuda bilgi sahibi olmanızı gerektirir. Çalışacağınız alanla ilgili sertifikalarını alsanız dahi uzmanlığınızı artırmak için sürekli bir eğitimin içinde olmanız bu meslekteki başarınızı artıracaktır. Bunun için çeşitli seminerlere katılabilir, ilgi alanınıza giren konularla ilgili kitap ve makaleler okuyabilirsiniz. Alanınızda ne kadar çok bilgiye sahipseniz müşterilerinize de o aranda destek olabilir ve müşteri memnuniyeti kazanmış olursunuz. Unutmayın her mutlu müşteri size referans olacak ve kısa bir süre içinde çalıştığınız kişilerin sayısı da artacaktır. Böylece beklentilerinizi de aşan bir kazanç sağlama imkanını yakalayabilirsiniz.

Seçtiğiniz Alan ile İlgili İncelemelerde Bulunun

Alanınızı seçtiniz ve gerekli sertifikaları aldınız diyelim. Şimdi yapmanız gereken şey ise, ülkemizde başarılı olmuş yaşam koçlarının bloglarını ve sosyal medya hesaplarını inceleyerek kendinize bir yol haritası belirleyebilirsiniz. Ayrıca ilgili konularda düzenlenen seminer ve söyleşilere katılarak da nasıl hizmet vereceğiniz hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Tüm bu yeterlilikleri kazandıktan sonra çalışmaya başlayabilir ve sevdiğiniz bir işi yaparak aylık düzenli bir gelire sahip olabilirsiniz.

Deneyim Kazanın

Yaşam koçluğu yaparak para kazanmak için öncelikle deneyim kazanmanız gerekir. Bu nedenle çevrenizdeki kişilerden yardım alabilir, yaşam koçluğu yapabileceğinize kişilere ücretsiz bu hizmeti sunabilirsiniz. Böylece çalışma stilinizin nasıl olması gerektiği konusunda bir fikir sahibi olmanız kolaylaşacaktır. Çünkü farklı kişiler tanımak ve farklı sorunlarla uğraşmak bilgilerinizi pekiştirecek ve bu meslekte daha da başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Bu şekilde deneyim kazandıktan sonra sektördeki yaşam koçlarından daha düşük ücretlerle çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu yöntem sizin müşteri portföyünüzü oluşturmanızı kolaylaştırdığı gibi uygun fiyata verdiğiniz hizmetleriniz kısa süre de kulaktan kulağa yayılarak kısa bir süre içinde size olan talepler artacaktır. Ayrıca internet ortamında doğru bir stratejiyle oluşturacağınız reklamlarda piyasada ki bilinirliğinize katkı sağlayacaktır.

Yaşam Koçluğu Yaparak Kaç Para Kazanılır?

İşin en can alıcı noktası olan bu işten ne kadar kazanacağınız konusuna gelecek olursak, şunları söyleyebiliriz. Yaşam koçluğunda da diğer işlerde olduğu gibi elde edeceğiniz kazanç kişiden kişiye değişir. Örneğin, bazı yaşam koçları saatlik ücretlerle çalışırken bazıları haftalık ya da aylık ücret talebinde bulunur. Saat ücretleri ise bölgeden bölgeye ve vereceğiniz alana göre değişmekle beraber 150-200 lira gibi bir rakamdan söz edilebilir. Eğer hizmet verdiğiniz alanda aranan biriyseniz ve kaliteli bir müşteri portföyüne sahipseniz saatlik ücretiniz de bunlara bağlı olarak artacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu