İş Fikirleri

Börekçi Dükkanı Açmak Börekçi Dükkanı Nasıl Açılır?

Börekçi dükkanı açmak için gerekli olan şartlar ve belgeler nelerdir? Bayilik ya da kendi börekçi dükkanı açmak istiyorsanız sizler için hazırladığımız yazımızı inceleyebilirsiniz.

Son yıllarda giderek popüler hale gelen iş alanları var. İşte onlardan bir tanesi de börekçi dükkanı açmak. Öyle ki hangi köşeyi dönseniz karşınıza bir börekçi çıkıyor. Börek olgusu bizim kültürümüzde olan bir olgu. Meşhur Adana böreği, çi börek, Boşnak böreği gibi çok değişik börek çeşitleri var. İnsanlar da giderek popüler hale geldiği için bu işe girerek para kazanmak istiyor. Bu artık öylesine önemli ve kült bir sektör haline geldi ki çok ünlü börek markaları da arz talep meselesine bağlı olarak ortaya çıkmaya başladı. Biz de bu yazıda, bayramların, sabah kahvaltılarının gözdesi olan bu çok özel lezzetlerin mekanının nasıl açılacağına dair bilgiler vereceğiz.

Börek Dükkanı Nasıl Açılır?

Börekçi dükkanı açmak için ilk defa yola çıkacak olanların yanıtlaması gereken pek çok soru var. Yani çok sağlam bir fizibilite çalışması yapılması gerekiyor. Aşağıda ana başlıkları verilen kapsamların ileride zarar etmemek ve pişman olmamak için net bir biçimde verilmesi gerekir. Size nelerin gerekli olacağını, ne kadar bir maliyet ile işe girebileceğinizi, ne zaman kara geçebileceğinizi de kesin bir biçimde öğrenmeniz ve sonrasında karar verip, adım atmanız gerekir.

Börek Dükkanı Nerede Açılır?

Diğer tüm benzer işlerde olduğu gibi böylesi bir iş alanında da açacağınız işyerinin konumu son derece önemlidir. Börekçiler hemen her kesime ve öğrencilere de hitap ettiği için merkezi olan bir yerde, alışveriş merkezlerinde açabilirsiniz. Yok ben mahalle börekçisi olacağım ev yapımı doğal butik börekler yapacağım diyor iseniz o zaman popüler bu tarz ürünlere gereksinim duyan bir mahallede ve eğer mahallede başka börekçi yok ise rahatlıkla açabilirsiniz.

İşin en önemli olan değerlerinden bir tanesi de bu olgudur. Açacağınız bir börekçi için başta temkinli adımlar ile gitmek adına yapacağınız konsept seçimine göre 25 ile 100 metrekare arasında bir yer yeterli olacaktır. Yine açacağınız bu işyerinde sizin beklentilerinize uygun olarak 5 ila 10 masa arası koyabilirsiniz ama bu sizin bütçeniz ile doğrudan alakalı olan bir durumdur. Ayrıca mutfak ekipmanları, üretim gibi bölümleri de kapasite analizi noktasında belirlemeniz gerekir.

Börek Eviniz İçin Konsept Seçimi

Konsept börekçi dükkanının marketing alanında en önemli olgularından bir tanesidir.Burada konsept seçimi yaparken hedef kitlenize uygun bir konsept belirlemeniz her zaman için faydalı olacaktır. Ayrıca sunum yapacağınız börekler ile de ilgili konsept belirlemeniz avantajlı olacaktır.

Kendi markanızı yaratmakla uğraşmak istemiyor bayilik almak istiyorsanız çok iyi araştırma yapmalısınız. Burada önce  börek bayiliği veren firmaları araştırmaları sonrasında sizin için en cazip koşulları sunan börek markaları içinden bir tanesini seçmelisiniz. Burada kendi markanızı yaratmak mı yoksa bayilik mi almak daha karlı onun iyi bir çalışmasını yapmalısınız.

Börek İşinden Ne Kadar Kazanırım?

Hemen bir hesaplama yapmak gerekir ise bir porsiyon böreği 10 TL rakamına sattığınız zaman bundan yüzde elli kar elde edersiniz. Bunun yanında ekstra çay vb. içecekler de satarsanız o zaman aylık kazancınız 8 bin ile 10 bin TL arasında olacaktır. Bu durum biraz da aylık masraflarınız ile doğru orantılıdır. Dükkan kirası, elektrik su, personel giderleri sizin aylık maliyetlerinizi belirleyici olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu