İş Fikirleri

Temizlik Şirketi Açarak Para Kazanmak

İnsanların yaşamında en temel gereksinimlerden bir tanesi de temizlik ki, temizlik şirketi açmak da bu gereksinime bağlı olarak ortaya çıkan işler arasında geliyor. Bu konuya detaylı bir biçimde geçmeden önce belli başlı noktalara değinmek gerekir ise şunlar bariz bir biçimde ifade edilebilir. O meşhur sözde de ifade edildiği gibi değişmeyen tek şey değişim. Buna istinaden de insanların yaşamında sürekli olarak bir devinim söz konusu. Yaşam şartları ise oldukça pahalı ve bugün sürekli yapılan zamlar da devreye girince insanların kazanmış olduğu paralar yetmiyor ve kimi zaman ya ek iş yapılıyor ya da evde yer alan tüm bireyler çalışmak durumunda kalıyor. Bu da insanların ev işlerine yeterli düzeyde zaman ayırmasına engel oluyor ve profesyonel olarak bir firmadan bu alanda hizmet alımını kaçınılmaz hale getiriyor.

Bir diğer bu noktada önemli olan husus firmalar, fabrikalar, ofisler maliyetleri azaltmak ya da düzenli olarak bu alanda bir personel çalıştırmamak için dışarıdan temizlik alanında hizmet alımına gidiyorlar. O yüzden de temizlik şirketi açılması son yıllarda en karlı olan işlerden bir tanesi. Düşük bir yatırımla açılan şirketin kısa vadede yatırdığı parayı geri alması ve sonrasında ciddi kazançlar elde etmesi mümkün. Yalnız bu işe girecek olanların bilmesi gereken en önemli olan husus temizliğin son derece önemli olan bir olgu olduğu, ilgili hijyen kurallarına uygun bir biçimde temizlik yapılması gerektiğidir.

Sonuçta her alanın temizlenmesi farklı malzemeler gerektirir. Bunun yanında ofis ve fabrika temizliği gibi alanların temizliği için çok daha büyük yatırımlar yapmak gerekir. Zira profesyonel temizlik ekipmanlarının alınması gerekmektedir.

Mutlaka okuyun: Muhtemelen Daha Önce Aklınıza Hiç Gelmeyen İş Fikirleri

Temizlik Şirketi Kurarak Para Kazanmak

Temizlik Şirketi Kurarak Para Kazanmak

Temizlik şirketi açmak için atılması gereken ilk adım mutlaka doğru bir biçimde fizibilite çalışması yapılmasıdır. Bu noktada ilk yapılması gereken şey nerede bir temizlik şirketi açılacak ise o bölgede ki gereksinimleri doğru bir biçimde belirlemektir. Yani evlere mi temizlik hizmeti verilmeli, işyerlerine mi temizlik hizmeti verilmeli, dış cephe temizliği mi yapılmalı onun kararı net bir biçimde verilmelidir. Sonuçta her bölgenin gereksinimleri farklıdır.

Bu karar verildikten sonra yapılacak iş için ne tür ekipmanlara gereksinimlere duyuluyor onlar belirlenmeli ve ilgili ekipmanlar alınmalıdır. Eğer sadece evlere temizlik hizmeti verilecek o zaman çok fazla bir ekipman alınmasına gerek yoktur. Dış cephe temizliği yapılacak ise o zaman mutlaka iş güvenliği ekipmanlarının alınması gerekir.

Akabinde elbette bu alanda bir temizlik şirketi açılmalıdır. Tüm bu işlemlerden sonra sıra temizlik firması için ofis kiralamaya ve içini döşemeye gelir. Bu adımdan sonra da farklı mecralar üzerinden firmanın tanıtımı yapılmalıdır. Sosyal medya hesapları açılabilir. Basın ilanları verilebilir, broşürler dağıtılabilir gibi.

İlk başlarda insanlar yakın çevresini kullanarak böylesi bir işi yapabilir. Sonrasında ise devlet ihalelerine girerek, bina ve/veya şirket yöneticileri ile görüşerek böylesi bir işi yapabilir. Alışveriş merkezlerinde açılan temizlik firmasına dair bilgilendirici sunumlar da izlenebilecek yöntemler arasındadır. Reklam bu işin olmazsa olmazları arasındadır ve firma kendi farkını, kalitesini açık bir biçimde ortaya koymalıdır.

Kimler Temizlik Şirketi Kurarak Para Kazanabilir?

Kimler Temizlik Şirketi Kurarak Para Kazanabilir

Gelelim bu işin kimler için ideal olan bir iş olduğuna yani temizlik şirketi açmak kimler için idealdir derseniz her işin başının sevgi olduğunu unutmamak gerekiyor. O yüzden genel olarak temizlik yapmayı seven, bu alanda çalışmak isteyen, kadın erkek genç yaşlı herkes bu işi yapabilir. Emekliler için de böyle bir işi yapmak idealdir. Üstelik bu işe yatırım yapacak olan kişilerin illa kendilerinin giderek bizzat temizlik yapmasına da gerek yoktur. Kendi bünyesinde İŞKUR ya da KOSGEB gibi kurumlar vasıtası ile eleman çalıştırarak maliyetleri en aza indirgemek yolunda da adımlar atabilir.

Temizlik Şirketi Kurarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Temizlik Şirketi Kurarak Ne Kadar Para Kazanılır

Şirketi bir kere kurduktan sonra elde edilecek kazanç oldukça iyidir. Üstelik günlük olarak anında nakit para kazanılacak bir iştir. Günümüzde temizlik yapımından iyi paralar kazanılmaktadır. Tam gün temizliğe gidildiği zaman evler için kişi başı 200 TL gibi bir ücret alınmaktadır. Özellikle evlere temizliğe gidiliğinde giden kişi kendisinden hiçbir temizlik malzemesi götürmeyip sadece kendi emeğini satmaktadır.

Ofis, fabrika temizliği gibi ortamların temizliğinde elde edilen günlük kazanç bu rakamın çok daha üzerindedir ama burada üstte de ifade edildiği gibi profesyonel temizlik ekipmanlarını götürmek gerekir. Yine dış cephe temizliği alanında hizmet verilmesi durumunda ise kazanç son derece yüksektir. Burada ister tek bir alanda, ister tüm bu alanlarda hizmet verilebilir ama buna doğru bir biçimde karar vermek gerekir.

Böylesi bir işte ister iş bazlı, ister full time olarak eleman çalıştırılması durumunda yani kişi kendisi şirketi açıp  eleman çalıştırarak çok ciddi kazançlar elde edebilir. Ayrıca devlet kurumları tarafından açılan kamu ihalelerine katılarak devlet kurumlarına da böyle bir hizmet verilerek kazanç elde edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu