İş Fikirleri

Seyyar Gıda Satışı Yaparak Para Kazanmak

Uzun zamandır yapılan serbest mesleklerden biri olan seyyar gıda satışı yaparak para kazanmak isteyen kişiler için iyi bir alternatif olabilir. Her gün sokağa çıktığımızda karşılaştığımız iştah kabartan lezzetler, seyyar satıcıların o nostaljik tezgâhlarına daha da bir lezzetli görünüyor. Mısır, kestane ve midye gibi en popüler atıştırmalıkların mis gibi kokularıyla hepimizi cezbediyor değil mi? Üniversite ve okul yanlarında, konserlerde, festivallerde ya da şehrin meydanlarında rastladığımız seyyar satıcılar hem ekonomik hem de farklı gıda alternatifleriyle birçok kişinin favorisi durumunda.

Peki, seyyar araba ile gıda satışı yaparak gerçekten para kazanılabilir mi? Seyyar gıda satışına nasıl başlanır? Seyyar araba satılan hangi gıdalar daha çok para kazandırır? Gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızın devamındaki detayları inceleyebilirsiniz.

Seyyar Gıda Satışına Nasıl Başlanır?

Halka açık alanlarda müşterilerinize gıda satışı yaparak para kazanmak istiyorsanız belirli kriterleri bilmeli ve en doğru adımları atmalısınız. Eğer iyi bir araştırma yapar ve doğru adımları atarsanız yüksek kazançlı bir iş imkanına sahip olabilirsiniz. Satış yapmayı düşündüğünüz bölgedeki müşteri portföyüne uygun gıda satma işi tahmin ettiğinizden de çok daha karlı bir iş olabilir. Bu nedenle öncelikle insan sirkülasyonun yoğun olduğu bir bölge bularak işe başlayabilirsiniz.

Sağlık protokollerine uygun olarak seçeceğiniz gıdaları taze ve kaliteli bir hizmetle müşterilerinize sunarsanız çok kısa bir süre içinde tercih edilen bir seyyar tezgâha sahip olabilirsiniz. Seyyar gıda satışına başlamak için aşağıda sıraladığımız adımları uygulamanız gerekir.

Gerekli İzin Belgelerini Çıkartın

Seyyar işletmenizi açabilmek için öncelikle bağlı olduğunuz belediyeden gerekli izinleri almanız gerekir. Bu izinler, seyyar gıda satış ruhsatı ve seyyar satış yapanız için gerekli izinleri gösteren belgelerdir. Bunun dışında Sağlık Bakanlığı ile de iletişime geçerek satış yapmak istediğiniz gıda listesini ilgili birime bildirmeniz gerekmektedir.

Mutlaka okuyun: Muhtemelen Daha Önce Aklınıza Hiç Gelmeyen İş Fikirleri

İş Planınızı Oluşturun

Seyyar gıda satışına başlamadan ve gerekli izinleri almadan önce iş planınızı oluşturmanız bu işi çok daha kolay açmanızı sağlayacaktır. Atacağınız adımları kendinizden emin olarak atmak ve her şeyi sırasına uygun olarak yapmak üzerinizdeki baskıyı azaltacağı için hata yapma olasılığınızda azalır.

İş planınızı hazırlarken, öncelikle satışını yapacağınız gıdayı kamyonet, karavan, el arabası vb. alanların hangisinde yapmak istediğinize karar verin. Daha sonra en çok rağbet gören ve satışının kolay olduğu bir gıda maddesi bulun. Gerekli izinleri alırken bu listeyi de ilgili kurumlara verdiğinizde seyyar işletmenizi hemen açabilirsiniz. Peki, hangi gıdaları seyyar bir işletmede satabilirsiniz? Aşağıda verdiğimiz seyyar iş fikirlerini inceleyerek karar verme aşamanızı hızlandırabilirsiniz.

Seyyar satıcılıkta en çok para kazandıran sektör:

Bardakta Mısır Satışı

Hem yaz hem de kış aylarında kolayca satabileceğiniz bardakta mısır, küçük büyük herkes tarafından çok sevilir. Küçük porsiyonlar halinde satışı yapılan mısır ekonomik bir atıştırmalık olduğu için her bütçeye hitap eder ve dolayısıyla sürümden kazanma mantığı burada ön plandadır. Bunun yanı sıra satış yapılacak alanların çok geniş olması da bu iş fikrini hayata geçirmenizde önemli faktörlerin başındadır diyebiliriz. Açılış maliyetinin de oldukça düşük olduğu bardakta mısır satışı ile yüksek kazançlar elde etmeniz mümkün.

Sebze ve Meyve Satışı

Seyyar gıda satışı yaparak para kazanmak için ideal alternatiflerden biri olan sebze ve meyve satıcılığı yılın her dönemi yapabileceğiniz iş fikirlerinden biridir. Mevsimine göre belirleyeceğiniz sebze ve meyveleri en taze haliyle müşterilerinizin ayağına kadar götürmeniz müşteri sayınızı artıracaktır. Özellikle doğal ve organik gıdaların ön planda olduğu son dönemlerde, hormonsuz sebze ve meyve satışından oldukça yüksek karlar elde etmeniz mümkün.

Kabuklu Kuruyemiş

Çevremizde en fazla gördüğümüz kabuklu yemişlerin başında kestane gelir. Ceviz, fındık ve badem gibi kuruyemişlerde seyyar olarak satılabilecek gıdalar arasındadır. Bu tür kuruyemişler küçük porsiyonlarda ve yüksek ücretlerle satılır. Kâr marjının da yüksek olduğu düşünüldüğünde yapılabilecek en karlı seyyar gıda satışı yöntemlerinden biri olarak değerlendirmeyi düşünebilirsiniz. Saydığımız bu işlerin dışında pamuk helva, elma şekeri, nostaljik macunlar, oyuncak, plastik ev eşyaları ve daha pek çok ürünü de seyyar olarak satışını yapabilirsiniz.

Seyyar Satıcı Kaç Para Kazanır?

Seyyar gıda satışı yapmak her gün nakit ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz en ideal işlerden biridir. Bu nedenle ilk başladığınızda çok yüksek sermayeye ihtiyaç duymaz ve her gün yaptığınız satışlardan elde ettiğiniz parayla ürün maliyetlerinizi kolayca karşılayabilirsiniz. Peki, seyyar gıda satışı yaparak ne kadar para kazanacaksınız? Hemen belirtelim ki kazancınız ne satacağınızdan çok satışı yapacağınız bölgenin nüfusuyla doğru orantılıdır.

İnsanların yoğun olarak kullandığı meydanları tercih ederseniz günlük kazanacağınız gelir de o oranda artacaktır. Genel ortalamaya baktığımızda bir seyyar satıcının günlük olarak en az 100 tl kar elde ettiği düşünüldüğünde ayda 3 bin lira para kazanabilirsiniz. Ancak bu rakamı artırmak tamamen sizin elinizde. Yani sattığınız gıdaların tazeliğine, lezzetine ve kalitesine önem verdiğiniz müddetçe müşteri potansiyeliniz artacak ve dolayısıyla geliriniz de yükselecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu