İş Fikirleri

Okul Kantini Açarak Para Kazanmak

Para kazanmanın türlü türlü yöntemleri var. Okul kantini açmak da onlardan bir tanesi ve son yıllarda en çok popüler hale gelen iş kolları arasında geliyor. Sürekli sirkülasyon olarak yiyeceklerin, içeceklerin ders aralarında geldiği ama az, ama çok sizden bir şeyler aldığı yerler ki okullar zaten öğrencilerin teneffüslerde okul dışına çıkmasına izin vermediği için mutlaka kazanç elde edilen sürekli olarak hareketliliğin yaşandığı ve daha da önemlisi sıcak paranın olduğu yerler.

Okul Kantini Açarak Para Kazanmak

Okul kantini açmak için ihalelerde istenen belli başlı bazı temel evraklar vardır. Öncelikli olarak şu belgelerden bir tanesine sahip olunması gerekir. Kantin işletmeciliği ustalık belgesi, kantin iş yeri açma belgesi, kalfalık belgesi ve iş yeri açma belgesi geçerli olan belgelerdir.

Ama elbette bu belgelerden bir tanesine sahip olmak tek başına yeterli değildir. Bunun yanında mutlaka Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak, herhangi bir sabıka kaydının bulunmaması. Başka bir yerde başka bir kantini işletiyor olmamanız gerekir. Ayrıca şirket, dernek ya da vakıflar bu ihalelere girebilir. Bunun dışında böylesi bir işin yapılabilmesi ve ihaleye girebilme şansı yoktur.

İhaleye girildiği zaman temel yeterliliği taşıyan ilgili kurumların mutlaka belgelerine bakılır ve her zaman için en üst düzeyden belgeye sahip olan firma avantajlı olan firmadır. Yani ustalık belgesi olan bir firma, kalfalık belgesi olan firmaya göre her zaman için çok daha avantajlıdır. Kalfalık belgesi olanlar bir biçimi ile ustalık belgesine sahip olmak için gerekli adımları atmalıdır. Bunun yanı sıra ihalede verilen rakamlar piyasa koşullarına ve reel gerçekliğe uygun olan, ne çok düşük ne de çok yüksek olmayan rakamlar olmalıdır. Zira çok düşük fiyatlar ile ihaleyi kazansanız bile kar elde etme şansınız düşer. Çok yüksek rakamlarda ise kazanma şansınızı riske atabilirsiniz. O yüzden optimal kar payınızı koyarak ihaleye katılmanız her zaman için faydalıdır. Tüm bu püf noktalara uyarak ihaleye katılabilir ve bu adımlardan sonra ihaleyi kazanırsanız böylesi bir işi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bu işin tek dezavantajı okulların belli dönemlerde kapalı olması ve ihaleler yolu ile bu işi yapmanız gerekliliğidir. O yüzden ilk kez aldığınız bir okul kantininde üstün kalitede hizmet vermenizde her zaman için fayda vardır.

Mutlaka okuyun: Parfüm Standı Açarak Para Kazanmak

Kimler Okul Kantini Açarak Para Kazanabilir?

Ben bu işi yapabilir miyim diye düşünüyor iseniz ilk bilmeniz gereken husus bu iş için çok fazla bir para koymanıza gerek yoktur. Bu yüzden az bir parası olanların rahatlıkla yapabileceği bir iştir. Kantin işletmeyi sevenler, üstte ilgili belgelere sahip olanlar, bu işten kazanç elde etmek isteyenler, artık kendi adına çalışmak isteyenler, emekliler, kadınlar kısaca hemen her kesimden insan böylesi bir işi yapabilir. Gençlerin içinde ve hareket halinde olmak isteyenler için de oldukça keyifle yapılabilecek işler arasındadır.

Bu iş tek başına yapılabilecek bir iş olmadığından ister İŞKUR aracılığı ile ister kendi yakınlarınızdan birisini çalıştırmanız ve en az 2 kişi olmanız gerekir. Bu işi yaparken güler yüzlü, hoşgörülü olmanız gerektiğini de unutmamalısınız. Kaliteden ödün vermemeniz gerektiğini de hiçbir biçimde unutmamanız gerekir.Özverili çalışmak, temizlikten ödün vermemek bu işin majör olguları arasındadır.

Okul Kantini Açarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Okul kantini açmak konusunda üstte yer alan bu bilgileri verdikten sonra gelelim biraz da ne kadar para kazanacağınız sorusunun yanıtını vermeye. Aslında benzer birçok işte olduğu gibi bu işte de net bir rakam vermek baştan söz konusu değildir.Ama bu noktada en temel husus tahmin etmenin çok zor olamayacağı gibi bu işin az ya da çok sermaye ile yapılabilecek bir iş olduğudur. Konulacak olan sermaye çok farklı parametrelere göre değişkenlik gösterir. Özel okullarda rakamlar devlet okul kantinlerinde biraz daha yüksektir. Ama elde edilecek kazanç da o kadar yüksek olacaktır.

Kimi zaman özel okullar çok özel kriterler isteyebilmekte bu da ilk maliyetleri yükseltebilmektedir.Ortalama olarak başlangıçta koyacağınız rakam 10 bin Türk Lirası ile 35 bin Türk Lirası arasında değişecektir. Görüldüğü ve üstte de ifade edildiği gibi düşük sermaye ile yapılabilecek işlerin başında olan bir iştir. Bundan sonrasında ise bu işten elde edilecek olan kazanç kantinin bulunduğu okulun yeri, okulda olan öğrenci sayısı, okulun bulunduğu kent, ne tür bir okul olduğu ve öğrenci portföyüne göre değişiklikler gösterir.

Okul kantininde tost,yayık doğal ayran, ev yapımı kekler gibi özel ( eğer izin verilmiş ise) gıdalar ile çok iyi kazançlar elde edebilirsiniz. Bunu yapmasanız ile hijyen sanitasyon kurallarına uygun olarak bir işyeri açarsanız, kaliteli ve bilinen markaların ürünleri düşük kar marjı ile sağlıklı olarak satabilirsiniz kısa sürede yatırdığınız parayı çok rahatlıkla geri kazanmanız ve kara geçmeniz mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu