eDevlet

Ziraat Bankası Koyun Kredisi, Faizsiz Koyun Kredisi

Tarım ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren çiftçilerimiz, Ziraat Bankası koyun kredisi adı altında sağlanan destek kredilerden yararlanmaya devam ediyor. Tarım Kredi Kooperatifleri (TKK) üzerinden veya Ziraat Bankası aracılığıyla istenilen şartlara uygun olduğunuz halde düşük faizli koyun kredisi alabilirsiniz. Ziraat Bankası 2020 yılı öncesi koyun kredisi için belirlediği üst limit 5 milyon lirayken bu yıl bu rakam 15 milyona çıkartılarak küçükbaş hayvancılık yapmak isteyen çiftçilere yönelik destekleme paketi sunulmuştur. Bunun yanı sıra genç çiftçiler, kadın girişimciler ve Resmî Gazete belirtilen diğer nitelikteki kişilerde faizsiz olarak 7 yıla varan koyun kredisinden faydalanabilecektir. Peki bu şartlar nelerdir?

Ziraat Bankası Koyun Kredisi Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası koyun kredisi kapsamında 2020 yılı içinde 100,200 ve 300 üstü rakamlarda koyun kredisi kullanmak isteyen çiftçiler, 15 milyon liraya kadar faizsiz kredi desteğinden faydalanmaya devam ediyor. İstenilen şartları taşıdığınızda dilerseniz siz de bu faizsiz kredi desteğinden yararlanabilirsiniz. Bankanın sunmuş olduğu koyun kredisinin geri ödemeli kısmı ise 12 aydan başlayarak 84 aya kadar vade seçenekleriyle sizlere sunulmaktadır. Bu şartlarını bir kısmı banka tarafından özel olarak belirlenen şartlar olmakla beraber ayrıca Resmî Gazete yayımlanan kriterleri de karşılamanız gerekiyor. Bu şartları taşıdığınız takdirde Ziraat Bankası’ndan en az %75 faiz desteği ile koyun kredisi kullanabilirsiniz.

2020 yılı için Ziraat Bankası tarafından belirlenen cari faiz oranı yıllık %10 oranı üzerinden koyun kredisi kullanacak olan kişiler %2,5 gibi bir faiz oranından istifade edebileceklerdir. Bu rakam aylık olarak hesaplandığında ise %0,20 gibi düşük bir orana denk gelmektedir. Koyun kredisi kullanacak olan çiftçilerimizde aranan şartlar iki başlık altında belirlenmiştir. Bu başlıkları açacak olursak şunları söyleyebiliriz:

1-Alınacak Olan Koyunlardaki Şartlar

Ziraat Bankası besicilik sektöründe faaliyette bulunan çiftçilerimize ve küçükbaş hayvancılık yapan vatandaşlarımıza hayvan alımından barınak giderlerine kadar çok uygun geri ödemeli kredi seçenekleri sunaktadır. Bankanın sunmuş olduğu bu destek kredisine başvuruda bulunacak olan çiftçilerimiz, Besicilik ve Süt Hayvancılığı olmak üzerindeki farklı kategoride değerlendirmeye alınacaktır. Küçükbaş besicilik için kredi başvurusu için aranan şartlar şunlardır:

 • Besicilik amaçlı alınacak olan küçükbaş hayvan sayısının en az 100 adet olması gerekmektedir.
 • Hali hazırda küçükbaş hayvancılık yapan çiftçilerin ise başvurulacak koyun sayısının 100 baş üzerinde olması.
 • Alınacak olan küçükbaş hayvanların (koyun ya da keçi) Küçükbaş hayvan kayıt sistemine 3 ay süreyle kayıtlı olması.
 • Alınacak olan küçükbaş hayvanların erkek olması ve 6 aylıktan büyük olması istenmektedir.

Yukarıda saydığımız bu şartları taşıyan çiftçilerimiz alacakları küçükbaş hayvan alımlarının yanı sıra küçükbaş besicilik kredisi ile aşağıdaki giderleri de karşılamaları mümkündür.

 • Hayvanların yıllık olarak yem üretim giderleri.
 • Ahır, barınak ve dam gibi üstü kapalı alanların inşası veya mevcut olan barınakların bakı ve tadilat giderleri.
 • Küçükbaş hayvanlar için yem hazırlama ile ilgili alet ve eda vatın alınabilmesi. Balya, çayır çimen makinesi vb. alet alımları.

2-Küçükbaş Süt Hayvancılığı Yapmak İçin Aranan Şartlar

 • Alınacak olan küçükbaş hayvanların cinslerinin; kıl keçisi, Ankara, Kilis, Saanen ve Damascus olması gerekmektedir.
 • Alınacak olan hayvanların Koyun-Keçi sitemine kayıtlı olması şartı
 • Alınacak olan hayvanların yaşlarının 9 aydan küçük ve 24 aydan büyük olmaması gerekmektedir.
 • Sıfırdan bir işletme kuracak olan çiftçiler için en az 50 baş hayvan, mevcut hayvan sayısını yükselteceklerin ise en az 25 baş hayvan ile başlayıp daha sonra bu sayıyı 50 başın üzerine çıkarmaları gerekmektedir.

Küçükbaş süt hayvancılığı kredisine başvurduğunda ve olumlu sonuçlanması durumunda işletmenizin diğer giderlerini de bu kredi tutarı ile karşılayabilirsiniz. Peki bu giderler nelerdir?

 • Süt sağım makinesi satın alma
 • Küçükbaş hayvanlar için barınak yapımı ve diğer bakım maliyetlerini karşılayabilirsiniz.
 • Koyun ve keçilerden elde ettiğiniz sütleri soğutma ve stoklama tankı gibi malzemelerin alımını yapabilirsiniz.
 • Yem hazırlamayla ilgili her türlü alet ve edevat alımı için kullanabilirsiniz.
 • Yıllık olarak tüm yem giderleri karşılamak için kullanabilirsiniz.
 • Yenilebilir enerji kaynakları olan güneş enerjisi ve güneş elektrik panellerinin hazırlanmasında kullanabilirsiniz.

Küçükbaş Hayvan Kredisine Başvuracak Çiftçilerde Aranan Şartlar Nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz küçükbaş hayvan şartları haricinde Ziraat Bankası koyun kredisi kapsamından kredi kullanacak olan çiftçilerin de belli şartları taşımaları gerekmektedir.

 • Çiftçinin mutlaka ÇKS belgesinin olması gerekiyor.
 • KKB kredi notunun en az 1699 puan ve üzeri olması gerekmektedir.
 • Krediye başvuracak olan çiftçinin en az 2 çalışan kefil göstermesi şartı aranmaktadır.
 • Başlı olduğu vergi dairesine herhangi bir borcunun bulunmaması ve borcu yoktur yazısının ibrazı şarttır.
 • Bazı durumlarda banka ipotek talep edebilir. Bu ipotek ilk kez koyun alacaklar için taşınmaz mal şeklinde, mevcut koyun sayısını artırmak isteyen çiftçilerden ise sahip oldukları hayvanların küpe numaraları yeterli olmaktadır.

Faiz Oranı Nasıl Hesaplanır?

Ziraat Bankası 2020 yılı için koyun kredisi kullanacak olan çiftçiler için belirlemiş olduğu cari faiz oranı yıllık yüzde 10’dur. Aylık olarak bu faiz oranı ise %0,83 oranına denk gelmektedir. Ancak bu faiz oranın Ziraat Bankası’nın yıllık cari faiz oranıdır. Bu oran Resmî Gazete ’de yer alan faiz desteği kapsamında değerlendirildiğinde 15 milyon liraya kadar faizsiz kredi desteği sağlanabilmektedir.

Devlet tarafından desteklenen faiz desteği ile yukarıda saydığımız şartları taşıyorsanız %75 faiz desteği ile küçükbaş hayvan kredisi alarak yeni bir işletme kurabilir ya da mevcut işletmenizdeki koyun sayınızı artırabilirsiniz. Yani “Ziraat Bankası Koyun Kredisi İndirim Türleri” uygun olmanız halinde yıllık %2,5 oranında faizli kredi seçeneği ile 15 milyona kadar bir kredi kullanabilirsiniz. Bu rakamı 12 ay üzerinden değerlendirdiğinizde aylık olarak yaklaşık %0,20’ye tekabül etmektedir. Bunun yanı sıra koyun kredi indirim türlerine dahil bir profil çiziyorsanız bu kredilerden faizsiz olarak yararlanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu