eDevlet

Yurt Dışına 100 Bin Türk İşçi Alımı Yapılacak

Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün yurt dışına 100 Bin Türk işçi alınacak açıklamasını yapınca dengeler bir anda değişti. Özellikle yurt dışında çalışmak isteyenler konunun ayrıntılarını çok ciddi bir biçimde merak etmeye başladı.

Zira bu açıklama insanlar için özellikle işsizliğin böylesine yoğun olduğu bir dönemde son derece büyük bir önem taşıyor. İnsanların işsiz kalmasının önlenmesi noktasında ciddi bir önem arz ediyor.

Başkan Mithat Yenigün tarafından yapılan açıklamada yurt dışına 2019 senesinde çok ciddi bir biçimde iş yapıldığını ve bundan da çok ciddi kazançlar elde edildiğini 2020 senesinde de devamının geleceğini açıkladı.

Bilindiği üzere ülkemizin önemli inşaat firmaları yurt dışında birçok ülkede çok önemli işlere imza atıyor ve çok ciddi kazançlar elde ediyor. Bu da ister istemez Türk inşaat firmalarının yurt dışında iş yaparken Türk işçileri ile çalışmasını kaçınılmaz hale getiriyor. Böylesi firmalar için her anlamda çok daha avantajlı olan bir durum oluyor.

Çin Fiyatları İle Avrupa Standartlarında İş Yapıyoruz

Yurt dışına 100 Bin Türk işçi noktasında yine Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün tarafından yapılan açıklamanın devamında kendisi bir örnekleme yaptı ve şunları ifade etti. Türk inşaat firmalarının fiyatlarının tıpkı Çin’in ücretleri gibi son derece düşük olduğunu.

Ancak kalitenin oldukça yüksek olduğunu bu yüzden de Türk firmalarının hem fiyat, hem kalite açısından çok uygun olduğu için sürekli olarak dünyanın her yerinde tercih edildiğini söyledi. Ülkemizde kayıtlı 440 bin adet müteahhit olduğunu bunların birçoğunda sermaye olmasa da çok ciddi bir girişimcilik ruhu olduğunu da sözlerine ekledi. Ayrıca yaptıkları işlerin Batı Afrika ülkelerinde çok beğenildiğini ve sürekli olarak bir talep olduğunu ifade etti.

Yurt Dışında Çalışacak İşçi Sorunu Var

Tüm bu olumlu ve dikkat çeken açıklamalar yanında başkan Mithat Yenigün kimi olumsuzluklardan da söz etmeden sözlerini tamamlamadı. Kendisi bu noktada Yurt dışına 100 Bin Türk işçi alınacağını ama bu noktada Kuveyt gibi kimi ülkelerde tatil günlerinin Cuma cumartesi olması, ülkemizde ise cumartesi Pazar olması sebebi ile kimi problemlerinin olduğunu ifade etti.

Ayrıca  kimi zaman götürmüş oldukları işçilerden dolayı uyum sorunu yaşandığını bunun açılması için ise Bakanlık tarafından verilecek olan teşviklerden yararlanılacağını söyledi. Böylece durumun kendileri için tekrar bir avantaja dönüşeceğini özellikle vurguladı

100 Bin İşçi Alınacak

Tüm bu sözlerin ardından Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün alınacak. 100 bin Türk işçisinin dünyanın farklı ülkelerinde, kadın erkek olarak değişik meslek alanlarında değerlendirileceğini sözlerine ekledi. Detaylı bilginin kendilerinin birliğinden alınabileceğini söyleyerek sözlerini tamamladı. Eğer bu süreç gerçekleşir ise son derece önemli bir istihdam başarısı elde edilecek.

Mutlaka okuyun: Yurtdışında Çalışma İmkanı- Yurtdışında Nasıl İş Bulunur?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu