eDevlet

Polis Özel Harekat Nasıl Olunur? PÖH Olma Şartları Nedir?

Polis özel harekat nasıl olunur? Polis Özel Harekat Polisi olmak için gerekli fiziksel yeterlilik sınavı ve gerekli şartların neler olduğunu haberimizde sizlere sunuyoruz.

Bu yazıda sizlere polis özel harekat nasıl olunur?  Sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız. Kısa PÖH adı verilen polis özel hareketi son derece kendisine has özel bir gruptur. Doğrudan İçişleri Bakanlığı Emniyet Müdürlüğüne bağlı olan bir kurumdur.  Diğer polis gruplarına göre biraz daha kendi içinde farklılıkları olan bir yapıdır. Bu alanda çalışan polisler yüksek riskli olan bölgelerde çalışırlar. Ayrıca bu işi yapabilmek için diğer polislerin aldıkları eğitimler dışında eğitimler alırlar ve şartlar noktasında işe alım ya da diğer bir ifade ediş biçimi ile PÖH olma şartları çok daha kapsamlı ve ağırdır.

Polis Özel Harekat (PÖH) Nasıl Olunur?

Şimdi konuya biraz daha detaylı olarak bakmak gerekir ise polis özel hareket görevlisi olmak  noktasında atılacak olan ilk adım  Polis Eğitim Merkezinde eğitim almış olmalarıdır. Tam da bu noktada mesleğine polis olarak devam edenler PÖH olmak için başvuruda bulunabilir. Ayrıca Polis Meslek Yüksek Okulunda okuyan öğrenciler de polis özel hareket personeli olmak için eğitimlerine devam ederler iken tercihlerini bu noktada kullanabilirler. Polislerin PÖH olabilmesi 671 sayılı kanun hükmünde olan kararname ile karara bağlanmış durumdadır.

Özel hareket polisi olmak isteyenler eğer aşağıda belirtilen kriterleri taşıyorlar ise o zaman hem fiziksel sınava, hem de mülakat sınavına girerler. Bu iki sınavı başarı ile geçenler PÖH olmak için polis eğitim merkezinde eğitim alırlar. Bunu da başarı olarak tamamlarlar ise görevlerine başlayabilirler.  POMEM fiziki yeterlilik sınavı; engel ağırlık taşıma, sıçrama, lastikten geçme, takla ve slalom koşusu parkurlarından oluşan bir sınavdır. Tüm bu parkurlar objektif ve işin doğasında olan olguları kapsayan parkurlardır.

PÖH Olmanın Şartları

Pöh olma şartları genel olarak aşağıda ifade edildiği gibidir.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 28 yaşını tamamlamamış olması
  • Silah taşımaya engel bir durumunun bulunmaması
  • Herhangi bir siyasi oluşuma öncesinde ve o an üye olmaması
  • Evli ise hem kendisinin hem eşinin sabıka kaydının olmaması
  • Kamu haklarından mahrum edilmeme
  • Daha önce herhangi bir sebepten ötürü polislik mesleğinden men edilmeme
  • Uyuşturucu, alkol vb. bağımlılıklar nedeniyle tedavi görmemiş olması
  • En az lise mezunu olma
  • Terhis tarihlerinin askerlikte başvuru tarihinden en az 3 yıl önce olması şartları aranan şartlardır.

PÖH olmak için KPPS sınavlarında herhangi bir baraj şartı mevcut değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu