eDevlet

Elektrik Faturası 75 tl den fazla geliyorsa

Elektrik Faturanız 75 tl den fazla geliyorsa

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), serbest tüketici limitlerini düşürdü. 2020 yılı için 88 TL olan limit 75 TL’ye düşürüldü. Elektrik Faturası eğer Bu da yaklaşık 30 milyon tüketicinin Elektrik Faturası, cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisini seçebilmesi anlamına geliyor.

Elektrik tedarikçisi değiştirmek tüketicilere daha ucuz fiyat ve daha cazip koşullarla elektrik kullanma şansını veriyor. Yeni düzenlemelerle tedarikçiler, tüketicilere önceden kabul ettirmeden Elektrik Faturası tarife koşullarını değiştiremiyor,

 

sebepsiz yere tüketicilere hizmeti durduramıyor, Elektrik Faturası, yeniden onay almadan sözleşmeyi uzatamıyor ve sağlanan indirimden daha yüksek ceza bedeli alamıyor. Mesafeli sözleşmelerle evraksız

olarak yapılabilen tedarikçi değişiklikleri işlemleri oldukça hızlanırken tüketiciler artık 5 dakikadan kısa bir sürede tedarikçi değişikliği yapabiliyor. Tüketicilerin elektrik tedarikçisi ile sözleşme kurduklarında her koşulda 14 gün ücretsiz, koşulsuz ve şartsız cayma hakları bulunuyor. Tüketicilerin ilk başta yapmaları gerekenler şu şekilde açıklanıyor

 

Tüketicilerin öncelikle tedarikçilerin sundukları birim fiyata dikkat etmeleri gerekiyor. Sabit birim fiyatlı tarifelerde sözleşme süresi boyunca birim fiyat değişmiyor. İndirim garantili tarifelerde ise sabit bir indirim oranı belirleniyor ve sözleşme süresi boyunca EPDK’nın açıkladığı birim fiyatlardan o oranda düşük elektrik

 

Abonelere daha uygun koşullarda elektrik tüketimi imkanı sunan Serbest Tüketici Limitleri değişti. Aylık elektrik faturası 75 lira ve üzerinde olan tüm aboneler serbest tüketici olarak kendi tedarikçisini kendisi seçebilecek.

Karar Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun. Buna göre mevcutta bin 400 kilovatsaat olan serbest tüketici limitinin 2021 yılında bin 200 kilovat saat olacak.

 

Serbest tüketiciler kendi tedarikçisini seçebildiği için en uygun fiyatta elektrik veren şirket ile anlaşabiliyor. İndirim oranı abonenin yapacağı anlaşmaya ve taahhüde bağlı olarak değişiyor. Böylece daha ucuza elektrik tüketebiliyor. Aboneler serbest tüketici kapsamında sözleşme imzalayabileceği tedarikçi firmaların listesine ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun internet sitesi üzerinden ulaşabilecek.

Yeni limitle birlikte ilave olarak 2,7 milyon abone daha serbest tüketici oldu ve serbest tüketici limitlerine giren abone sayısı toplam 23,5 milyona ulaştı.

 

kullanıyor. Tüketicilerin bu iki koşuldan başka fiyatlandırma şekli sunan ve özellikle de fiyat değişikliği hakkını saklı tutan tedarikçilerden kaçınmaları öneriliyor. Tedarikçiler, tüketicilerden bir güvence bedeli talep edebiliyor. Bunun düzenlemesi yine EPDK tarafından yapılmış durumda ve sözleşme bitiminde güvence bedeli tüketicilere iade ediliyor.

Ayrıca tüketiciler, tedarikçi değişikliğinin hemen ardından mevcut elektrik tedarikçilerine ödedikleri güvence bedelinin iadesini de banka hesaplarına alabiliyor.Sözleşmeyi fesih durumunda kimi tedarikçiler erken fesih bedeli talep edebilirken, bu ceza bedeli, sağlanan tasarrufu geçemiyor. Yani tedarikçi değiştirince ne kadar tasarruf sağlandıysa erken çıkışta en fazla bu tasarruf geri alınabiliyor.

 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu