eDevlet

Devletten Yardım Alabilmenin Yolları Nelerdir?

Devlet pandemi sebebiyle bazı yardım imkanları sunuyor. Bu ödemeler ile insanların çeşitli ihtiyaçlarını karşılayabilmesine olanak tanıyor. Yardımların bir kısmı normal halkı ilgilendirirken bir kısmı ise sadece işletme sahiplerini ilgilendiriyor. Siz de PTT pandemi parası nasıl alınır gibi bir arama yapıyorsanız öncelikle tüm yardımları detaylıca öğrenmelisiniz. Sonrasında size ait olan paranın nasıl çekileceğini daha rahat anlayabilir ve gerçekleştirebilirsiniz.

Kira Yardımı Nedir?

Kira yardımı hem işletmelere hem de bireysel kişilere sunulan bir hizmettir. Bu hizmet ile kirasını ödeyemeyecek durumda olan kişilere para yardımı yapılmaktadır. Kiralarının bir kısmı veya tamamı karşılanmaktadır. Ödemeler PTT hesabına gönderilmekte ve vatandaşın buradan parasını çekerek ödeme yapması sağlanmaktadır. Pandemi döneminde kapanan restoran ve kafeler için bu yardım hizmeti mevcuttur. Eğer sizin de bir kafeniz var ve yasaklar sebebiyle kapalı ise bu durumda kiranızın bir kısmını devletin yardımları ile ödeyebilirsiniz. Ya da pandemi sebebiyle işten çıkarılan veya maaşı düzgün ödenmeyen biriyseniz bu durumda da eviniz için kira yardımı alabilirsiniz. Belirli bir gelirin altında olmak şartı ile başvuran çoğu kişiye kira yardımı çıkmaktadır. Başka bir mülke sahip olmamak ve belirli gelir düzeyinin altında gelire sahip olmak kira yardımı başvuru şartları içinde sadece birkaç tanesidir.

Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kira yardımı başvurusu farklı kanallar aracılığı ile devlet kurumlarına yapılabilir. Öncelikle kaymakamlığa başvurabilirsiniz. Kaymakamlıklarda yer alan kira yardım formlarını doldurarak siz de başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Buna ek olarak sosyal yardım vakıflarına kira yardımına ihtiyacınız olduğunuzu bildirebilirsiniz. Bu yol ile kira giderlerinize destek gerektiğini ispatlayabilir, Aile, Sosyal Hizmetler Bakanlığı için başvurunuz iletilmesini sağlayarak kira giderlerinizi en aza indirebilirsiniz. Kira yardımı başvurusu nasıl yapılır araması yapıyorsanız bu metotları deneyerek siz de başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Başvuruyu yaptıktan sonra kira sözleşmeniz ve kimlik bilgileriniz incelenecektir. Aynı zamanda son aylarda elde ettiğiniz gelirler, gider tablonuz da incelenecektir. Bu aşamadan sonra ise onay verme kısmına geçiliyor. Eğer yardıma onay verilecek durumdaysanız yetkililer sizinle iletişime geçiyor. Sonrasında ise PTT hesabınıza ücret yatırılıyor. Her ay belirli miktarda olan bu para ile siz de kira yükünüzü hafifletebilirsiniz.

Pandemi Sosyal Yardım Parası Nedir?

Devlet tarafından sunulan bir diğer yardım ise pandemi için 1000 TL yardım parasıdır. Pandemi sebebiyle birçok kişi işsiz kaldı. Aynı zamanda duran üretim beraberinde fiyat artışlarını getirdi. Bu dönemde devlet de vatandaşı desteklemek adına 1000 TL pandemi parası imkânı sunuyor. Başvurular yapıldıktan sonra devletin onay verdiği kişilerin bu parayı alması sağlanıyor. Pandemi sosyal yardım parası alma şartları incelendiğinde ise öncelikle bir haneden sadece 1 kişinin başvurusunun onaylanabileceği göze çarpacaktır. Ancak bu şekilde para alınabilir. Aynı zamanda belirli bir gelirin de altında gelire sahip olmak gerekiyor. Ailede çalışan herkesin geliri belirli bir düzeyin altında olmalı. Ancak bu şekilde sosyal yardım parası alınabilir.

Pandemi Sosyal Yardım Parası Nasıl Alınır?

Bu parayı işsizlik maaşı alanlar, çalışanlar, memurlar, emekliler alabilmektedir. Burada önemli olan ailenin gelir düzeyidir. Ailenin gelir durumuna göre sosyal yardım parası verilmektedir. Online başvurularda yaşanacak yoğunluktan ötürü T.C. kimlik numarasına göre başvuru sıralaması yapılmıştır. T.C. kimlik numarasının son hanesine göre siz de başvurunu gerçekleştirebilirsiniz. Başvurular E-devlet üzerinden alınıyor. Buradan da sonuçlar açıklanıyor. Eğer parayı almaya hak kazandıysanız bu para PTT hesabından çekilebiliyor. Siz de pandemi için sosyal yardım parasına başvurarak devlet sosyal yardımları içinde şu an sıklıkla tercih edilen bir yardım parasını alabilirsiniz.

Eğer siz de devletten yardım almak istiyorsanız fakat bu şartlar uymuyorsa diğer yollara başvurabilirsiniz. Alabileceğiniz çeşitli yardımlara buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu