eDevlet

Katar Nasıl Bir Ülkedir? Katar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dünyanın en zengin ülkelerinden olan Katar; bir Arap Devletidir ve güney batı Asya’da yer alan bir yarımadadır. Ayrıca Basra Körfezine kıyısı en fazla olan ülkedir. Yaz mevsiminde ortalama sıcaklık 47 derece seyreder ve oldukça kurak geçer. 3 Eylül 1971 tarihinde bağımsızlığını kazanana kadar çorak araziler dışında hiçbir şey yoktu. Uçsuz bucaksız çorak arazilerde bitki bile yetişmezken Petrol yataklarının keşfi ile Katar’ın kaderi değişti. Petrol öncesinde ülkenin en büyük geçim kaynağı balıkçılık ve inci dalıcılığı olarak biliniyordu. Halkın büyük bir bölümü balıkçılık ile geçiniyordu.

Katar’da 2019 yıl sonu verilerine göre kişi başına düşen yıllık milli gelirin 91 bin Euro civarında olduğu açıklandı ve bu rakam ile Katar dünya ülkeleri arasında milli gelir açısından en zengin ülke olma unvanını getirdi. Uzun yıllar İngiliz mandasında yönetilen Katar bir zamanlar dünya haritasında Osmanlı toprağı olarak yer alıyordu. Katar’ın en büyük şehri Doha olarak bilinir; En gelişmiş şehri olan Doha ayrıca ülkenin başkentidir. Katar nüfusu günümüzde 2,2 milyon civarında bu nüfusun büyük bölümünü göçmenler oluşturur.

Katar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ülkede herhangi bir üretim tesisi ya da fabrika bulunmamaktadır. Katarlılar hükümet tarafından özel vatandaş konumunda değerlendirildikleri için Katar vatandaşlarından her beş kişiden dördünün ülkenin Petrol yataklarında hissesi olduğu bir gerçektir. En büyük iş alanı ise hizmet ve İnşaat sektörleridir. Genelde hizmet sektörlerinde çalışanlar Asyalı göçmenlerden oluşmaktadır. İnşaat sektöründe ise en fazla çalışan Türk vatandaşlarıdır. Katar’da inşaat firmaları genellikle Türk müteahhitlik firmaları olduğundan bu sayı her geçen yıl artmaktadır. Birkaç yıl öncesinde Asyalı göçmenler tarafından istila edilen inşaat sektörü, çalışanların verimsizliğinden dolayı rotayı Türk işçilere çevirdi. Katar’da inşaat firmaları her yıl ülkemizden 5 bin işçi alımı gerçekleştiriyor.

Katar vatandaşları gaz, vergi, su, elektrik gibi temel giderlerden tamamen muaf yaşarlar. Yabancı işçiler ise bu uygulamaların tamamından muaf olarak ikamet ederler kesintiler yabancılardan yapılır. Katar’da yaşayanlar için vatandaşlık oldukça büyük bir ayrıcalıktır. Katar vatandaşlığı sadece soy bağı ile geçiyor yani sonradan vatandaşlığa geçmek mümkün değildir. Katar vatandaşlığı almanın en kolay yolu ise bir Katar’lı ile evlenmektir.

Katar’da İnşaat Firmaları

2022 Dünya Kupası’na hazırlanan Katar bu organizasyonu düzenlemek için verdiği taahhüt kapsamında yeni stadyumlar, yol, hastaneler ve alışveriş merkezleri inşa etmektedir. Bu yatırımların büyük bölümü ise yine gururumuz olan Türk inşaat şirketleri tarafından yapılmaktadır. Peki Katar’da inşaat yatırımı olan firmalar hangileri gelin inceleyelim;

  • Yapı Merkezi İnsaat ve Sanayi AŞ
  • Tav Tepe Akfen İnşaat
  • Yüksel İnşaat
  • Tabanlioglu Architects Qatar
  • Arab Star Trading and Cont.
  • Doguş Construction LLC
  • Keyshead Internatıonal Real estate
  • VALOR Contracting Group WLL

Bu firmalar gibi Katar’da inşaat projesi olan yaklaşık 50’ye yakın inşaat firması bulunuyor. Projelerin büyüklüğüne göre yeni işçi alımını sürdüren firmalar internet sitelerinden yayımladıkları ilanlar ile Katar’da çalışmak isteyenlere iş imkanları sunuyor.

Mutlaka okuyun: Katar’da Nasıl İş Bulunur? Katar İş İlanları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu