eDevlet

Hayvancılık Kredisi Almak İçin Gereken Şartlar Nedir?

Hayvancılık sektöründe yer alan üreticilerin ve işletmeciler hayvancılık kredisi ile işinizi büyütebilirsiniz. Hayvancılık kredisi almak isteyenler için detaylar haberimizde.

Hayvancılık kredisi almak için başvuruda bulunacak olan çiftçilerimiz, başta Ziraat Bankası olmak üzere diğer özel sermayeli bankalara da gerekli şartları taşıdıkları takdirde hayvancılık kredisine başvuruda bulunabilir. Özellikle bankaların sizde talep ettiği evrakları eksiksiz bir şekilde temin edip ilgili bankaya ibraz etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde kredileri onaylanmadığı gibi zaman kaybı da yaşayabilirler. Bu nedenle gerek kendi gerekse gösterdikleri kefillerin tüm evraklarının tam olması son derece önemlidir. Hayvan kredisi almak için gerekli olan belgelerin neler olduğunu açıklamadan önce dilerseniz hayvan alım kredisi nedir önce kısaca onu açıklayalım.

Hayvan Alım Kredisi Hayvan Alım Kredisi Nedir?

Hayvan alım kredisi; hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren çiftçi ve işletmelerin, büyükbaş ve küçükbaş hayvan alımlarında nakit ihtiyacını karşılamalarına yönelik oluşturulmuş finansman bir kerdi türüdür. Hayvan alım kredisinin verilme amacı, özellikle çiftçilerin bu alandaki maddi ihtiyaçlarını kargılayabilmeleri için geri ödemelerini en uygun koşullarda yapabilmelerine yönelik olarak hazırlanmıştır. Bu amaçla kredi geri ödemeleri ipotek teminatı vasıtasıyla veya 1, 3, 6 ayda bir olmak üzere esnek taksit seçenekleriyle 60 aya varan vade fırsatlarıyla gerçekleştirebilirler. Bu durumda birçok çiftçinin hayvan alım kredisiyle birlikte maddi yüklerinin azaldığı açıkça görülmektedir.

Hayvan Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Devletimizin de faiz desteğiyle beraber şu an için en iyi canlı hayvan alımı kredi olanağı sağlayan banka Ziraat bankası hayvancılık kredisi olmaktadır. Özellikle 40 yaş altı genç çiftçilere ve kadın girişimcilere avantajlı kredi faiz oranları ile kredi veren Ziraat Bakası, başvuru bulunacağınız kredi türüne göre her türlü kolaylığı göstermektedir.

Eğer siz de hayvancılık kredisi almak için Ziraat Bankası’na başvurmayı düşünüyorsanız birazdan belirteceğimiz kriterleri taşımanız gerekiyor. Her ne kadar Ziraat Bankası devlet tarafından belirtilen faiz destekleri ile çiftçilerimize hayvansal ve tarımsal yatırımlar için kredi olanağını 2020 yılı için 25.000.000 liraya kadar limit sağlasa da krediyi talep edenden mutlakla bazı belgeleri isterler. Bu belgeleri sırasıyla aşağıda listelenmiştir.

 • Bağlı olduğunuz il ya da ilçe tarım müdürlüğünden alınması gereken yeni tarihli çiftçilik (ÇKS) belgesi Bağlı olunan tarım ilçe müdürlüğünden alınması gereken işletme tescil belgesi numarası
 • Kredi alacak kişinin işletmesine ait tapusu ·Kefiller dahil olmak üzere T.C. Nüfus cüzdanı fotokopileri Tarım kredi kooperatifine borcunuzun olup olmadığı sorgusunu Ziraat bankasından alınan formun Kooperatifi tarafından borcu yoktur şeklinde tasdiki yapılması gerekmektedir.
 • 3 adet kefil istenilmektedir, kefillerin gelir belgeleri de talep edilmektedir. Eğer maaşlı çalışansa maaş bordrosu, esnaf ise gelir levhası belgesi, kira gelirlilerden kira kontratı talep edilmektedir. Ayrıca söz düzenlemeye göre kefillerin eşlerinin de onaylarının alınması gerekmektedir.
 • Hayvancılığını köyde yerleşik olarak yapan çiftçilerden köy muhtarlarından köy de hayvancılık yaptığına dahil iki aza imzalı olmak üzere resmi bir dilekçe talep edilmektedir.
 • Yatırım amaçlı kredi kullanmak isteyenler için hazırladıkları iş planı projesi talep edilmektedir
 • Yatırım kredilerinden satın almaya konu varlığın tevkifine ilişkin fatura talep edilmektedir.
 • Son dönem ödenmiş herhangi bir fatura varsa talep edilmektedir
 • Sıfırdan hayvancılık yapmak isteyenlerden ipotek değeri olan taşınmazların tapu, hayvancılık yapanlardan ise hayvan küpe numaraları talep edilmektedir
 • Devlete vergi borcunuzun olmadığı gösteren vergi dairelerince tedarik edilen yazı talep edilmektedir.

 Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda yer alan belgeleri sağladıktan sonra Ziraat bankasına zirai işler bölümüne şahsen başvuruda bulunarak hayvan kredisi başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz. Başvuru esnasında başvuranlara bir dilekçe verilmektedir. Dilekçede kefillerin adları, vatandaşlık ve telefon numaraları yer almaktadır. Ayrıca ilgili beldede imza alanı da bulunmaktadır. Tüm kefiller burayı imza atmalı ve tüm bilgileri kendi el yazılarıyla doldurması şartı getirilmiştir. Bu işlemler sonrasında yine kefillerin, Ziraat bankası şubesindeki Zirai işler bölümüne kefillerin gidip ilgili memur tarafından hazır taslak halindeki formlara imza atmaları da gerekmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir konu daha vardır. O da düzenlenen bankacılık kanuna göre kefil olan kişilerin eşlerinin de belgeye imza atmalıdır. Bundan dolayı kefil olmadan önce eşinizin de gönlünü almanızı tavsiye ederiz. Bu işlemler tamamlandıktan sonra ilgili memur ilk olarak sizin KKB notunuzu sorgulatır. Bu sorgulamada şayet sistem kredinize onay verirse hemen gösterilen ipoteklerin gerçekliğini kontrol etmek için anlaşmalı ya da bankada görevli ekspertiz memuru görevlendirir. Yapılan kontroller sonrasında göstermiş olduğunuz rehinin gerçeklik payının doğruluğu onaylanmışsa başvurunuz onay alarak sözleşme metinin imzalanmasıyla birlikte son bulur. Tüm bu işlemler tamamlandığında talep ettiğiniz kredi tutarı hesabınıza aktarılarak kullanımınıza sunulmaktadır. Unutulmaması gereken bir konu da hayvan sektöründeki yatırımlar için de kullanacağınız krediler de KKB notunuz çok büyük bir önem arz etmesidir.

KKB Kredi Notu Neden Önemlidir?

KKB kredi notunuzu diğer kredi türlerinde olduğu gibi hayvancılık kredisi almak için de çok önemlidir. Bu nedenle KKB notunuzun bankanın belirlediği oranlarda olması krediden faydalanabilmeniz için ön şarttır diyebiliriz. Kredi için istenilen tüm belgeleri sağlasanız bile geçmişe yönelik yapılan istihbarat sorgulamasında sicilinizde sistem sorun algılarsa başvurunuz onay almayabilir. Böyle durumlarda bizim size tavsiyemiz hızlı bir şekilde bu değerin yükseltilmesi için ciddi adımlar atmanızdır. Adımlarınızı atarken dikkatli olmanızı da öneririz. Yapacaklarınız KKB notunuzu düşürebileceği gibi yükseltebilir de bu yüzden eğer bu konuda bilgili değilseniz uzman kişilerden yardım almanızı öneririz.

Başka Hangi Bankalar Hayvan Kredisi Veriyor?

Ziraat Bankası hayvan kredisi faiz oranları açısından en avantajlı bankalardan biri olsa da hayvancılık sektöründe kredi veren başka bankalar da vardır. Ziraat Bankası dışında hayvancılık kredisi veren bankalar ise şunlardır:

 • Şekerbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Garanti Bankası
 • Denizbank
 • QNB Finans Bank

Mutlaka okuyun: Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu