eDevlet

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımları

Üniversite, lise, ortaokul, ilköğretim, kreş, anaokulu öğrencilerine devlet eğitim ve öğretim yardımları yapmaktadır. Devletin öğrencilere verdiği para yardımları konusunu sizler için araştırdık.

Son yaşanan pandemi nedeniyle tüm dünya ülkelerinin ekonomileri olumsuz şekilde etkileniyor. Ülkemizde alınan sağlık tedbirleriyle her ne kadar salgın kontrol altına alınmış gibi görünse de birçok vatandaşımız maddi anlamda zor zamanlar geçiriyor. Bu süreçte ekonomik olarak etkilenen kişilere devlet tarafından sunulan sosyal yardımlar ise çeşitli başlıklar altında verilmeye devam ediyor. Hane bazlı yapılan yardımların ardından devletin öğrencilere verdiği para yardımları ise merak konusu oldu.

Korona virüs nedeniyle birçok vatandaşımız çalışamayacak durma geldi ve bu ailelerin çocukları maddi yetersizlik nedeniyle eğitimlerini ne yazık ki tamamlayamıyor. İşte bu nedenle birçok kurum ve kuruluş öğrencilere maddi destek sağlamak amacıyla harekete geçti. Yapılan bu yardımlar maddi sıkıntı içinde olan öğrencilerin eğitimlerine katkı sağlamak amacıyla verilmeye devam ediyor. Peki, bu yardımlar ne zaman verilecek ve öğrenciler bu yardımlardan nasıl faydalanacak? İşte milyonlarca öğrencimizi ilgilendiren devlet yardımlarının detayları…

Devletin Öğrencilere Yardımı Yapıyor!

Devletin öğrencilere verdiği para yardımları pandemi öncesinde olduğu gibi korona virüsü döneminden de devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son yaptığı ulasa sesleniş konuşmasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının Ramazan ayı içerisinde 500 milyon lirayı aşkın maddi desteğin Türkiye genelinde yaşayan öğrencilere dağıtıldığını söyledi. 81 ilde ikamet eden 2 milyon 384 bin öğrenciye kızlar için aylık 75 lira, erkek öğrenciler için ise 50 lira olmak üzere şartlı eğitim yardımları yapılmaya devam ediyor. Öksüz ve yetim çocuklar için ise aylık 150 lira olmak üzere 41 bin öğrenciye destek sağlandı.

İlkokul, ana okulu, lise, orta okul ve üniversite öğrencilerinin hangi sınıfta olurlarsa olsunlar eğitim gören alilere yapılan maddi destekler ise sürmeye devam ediyor. Bu desteklerin bazıları sosyal-ekonomik destekleri olan SED olabildiği gibi KYK sayesinde öğrencilere geri ödemesiz burslar ve krediler şeklinde de olabiliyor. 2020 yılı içinde de öğrenci başına sınıf ve okuduğu döneme göre sosyal destek yardımları verilmeye devam edecek.

Ailesinin geçimin sağlamakta güçlük çeken ve maddi yetersizlik nedeniyle çocuklarının eğitim masraflarını karşılayamayan ailelere devlet tarafından çeşitli desteklerde sunulmaktadır. Devletin sağladığı bu yardımlar sayesinde birçok öğrenci eğitim hayatlarını devam ettirip hayallerinin peşinden koşabiliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetle Bakanlığı tarafından daha önce hazırlanan proje gündeme gelmiş ve uygulanmaya başlamıştı.

Maddi sıkıntı içinde olan ailelerin başvuru yapmaları durumunda sosyal dayanışma vakıfları hemen harekete geçiyor ve yapılan incelemeler sonucunda çocuklarını okutamayan ailelere maddi kaynak sağlanıyor. Eğer siz de öğrenci okutuyor ve eğitim masraflarını karşılamakta zorlanıyorsanız bu maddi desteklere başvuru yapabilirsiniz. Eğer gerekli şartları taşıyorsanız devlet tarafından ödenen para desteğinden faydalanabilirsiniz.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımları Neler?

Devletin öğrencilere verdiği para yardımları farklı kategorilerde belirtilmiştir. Yapılan bu yardımlar öğrencilere büyük avantaj ve kolaylık sağlarken maddi sıkıntı çeken ailelere de büyük destek olmaktadır. Öğrencilere verilen yardımlardan biri Sosyal Ekonomik Destek yardımı olan SED yardımlarıdır. Ancak bu yardım öğrencinin okul düzeyine göre farklılık gösterir ve her yıl eğitim-öğretim dönemi için miktarı belirlenir. Devlet dışında öğrencilere para yardımı yapmak isteyen vatandaşlarımızda yetkili kurumlara başvuru yaparak maddi destek sağlamaktadır.

Devletimiz tarafından maddi yetersizlik yüzünden çocuklarını okutmakta zorluk çeken birçok aileye çeşitli maddi destekler sağlanmaktadır. Peki, devlet tarafından verilen bu yardımlardan kimler yararlanabilir? Bu konuyu sizler için araştırdık ve aşağıda madde madde sıraladık.

 • Devlet yurdunda kalan üniversite öğrencileri bu yardımlardan yararlanabilir.
 • Devlet tarafından koruma altına alınmış ve ebeveynlerinden biri ile yaşayan çocuklar eğitim yardımından yararlanabilir
 • 18 yaşını doldurduktan sonra Çocuk Esirgeme Kurumu’ndan ayrılmış ve yüksek öğrenimini tamamlayan öğrenciler devlet desteğinden faydalanabilir.
 • Devlet korumasına başvuruda bulunmuş ancak aileleri ile birlikte yaşamaya devam eden öğrenciler bu yardımları alabilir.
 • Bakanlık komisyonları tarafından yapılan incelemeler sonucu eğitimlerini karşılayamayacak kadar zor durumda olan ve maddi yetersizlik yaşayan öğrenciler devletin verdiği bu destekten yararlanabilir.
 • Kaza, doğal felaket ya da hastalık gibi nedenlerle çalışamayacak duruma gelen tüm alilerin çocukları devletin verdiği bu maddi destekten yararlanabilmektedir.

SED Yardımı Nedir, Kimlere Verilir?

SED yardımı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Sosyal Hizmet Merkezlerinde eğitim-öğretim hayatlarına devam eden ve yardıma muhtaç olan öğrencilere verilen sosyal ekonomik yardımıdır. Bu yardımdan yararlanmak isteyen kişilerin belirtilen şartları taşıması gerekiyor. Aynı zamanda SED yardımları iki farklı kategoride veriliyor. Bunlardan birincisi geçici SED yardımı, diğeri ise sürekli SED yardımı. Geçici SED yardımı yılda iki kez verilir. Sürekli SED yardımı ise onay evraklarından belirtilen süre dahilinde verilmektedir. Peki, SED yardımına başvurmak için aranan şartlar nelerdir? Bu yardımını alabilmek için gereken şartlar şunlardır:

 • TC vatandaşı olmak
 • Yardım alacak kişinin bakıma muhtaç olması
 • Herhangi bir mesleki kuruluşta çalışmıyor olmak
 • Koruyucu aile yanından kalan tüm çocuklar
 • Doğal afet sonucu işini kaybeden ya da çeşitli sağlık sorunları nedeniyle çalışamayacak durumda olan ve maddi kazancı bulunmayan ailelerin çocukları da SED yardımından yararlanabilmektedir.

SED yardımından yararlanmak isteyen ailelerin Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakıflarına ya da Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüklerine başvuruda bulunmaları halinde eğer yukarıda saydığımız şartları taşıyorlarsa bu yardımlardan faydalanabilmektedirler. SED yardımları dışında devlet tarafından açılan bursluluk sınavını kazanan ilk, orta ve lise öğrencileri de gösterdikleri başarı neticesinden bir yıl içinde 3 ay boyunca burs parası da hesaplarına yatırılmaktadır. Bu bursu kazanan öğrenciler eğitim-öğretim ihtiyaçlarını daha kolay karşılayabilmekte ve eğitim hayatlarını daha verimli bir şekilde tamamlayabilmektedir.

Görüldüğü üzere devlet tarafından öğrencilere verilen yardımların kapsamları çok geniştir.  Yapılan bu yardımlardan yararlanmak isteyen ve maddi durumu yetersiz veliler taşıdıkları şartlara uygun olarak öğrenci yardım başvurularını yaşadıkları bölgedeki Sosyal Politikalar Müdürlüklerine bir dilekçeyle bildirebilirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu