eDevlet

Stok Fotoğrafçılığı Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Fotoğrafçılık konusu hem bir hobi, hem bir sanat, hem de ticari bir araç. İşte stok fotoğrafçılığı da bunlardan bir tanesi. Günümüzde iş yaşamında çeşitlilik giderek artıyor. Kazanç yöntemleri noktasında da benzer bir durum söz konusu ve çok farklı kazanç yöntemleri var. Biz de bu yazıda alternatif bir kazanç yöntemi ve farklı bir çalışma yöntemi olarak işin en ince ayrıntısına kadar stok fotoğrafçılığından bahsedeceğiz. Bu iş özellikle kimler için sorusunun yanıtını vermek gerekir ise şunlar söylenebilir. Bu iş özellikle fotoğraf çekmeyi sevenler içindir. Bu işi hobilerinden para kazanmak isteyenler içindir.

Bu işi üstte ifade edilmeye çalışılan farklı kazanç türleri arasında yer alan pasif kazanç yöntemleri arasındadır. Zira böylece insanlar adeta yattıkları yerden para kazanıyor denilebilir. Kişilerin tüm bunların yanı sıra ek kazanç aramaları durumunda da yapılacak olan işler arasındadır. Kısaca kadın, erkek herkes birazcık fotoğraf çekmeyi seviyor ise elinde de kaliteli bir fotoğraf makinesi varsa ya da temin etme şansı varsa rahatlıkla böylesi bir işi canı ne zaman isterse, işe giderken, okula giderken, tatili sırasında ya da boş vakitlerinde yapabilir. Fotoğraf eğitimi alanlar için ise tam anlamı ile biçilmiş kaftan olan bir iştir. Ellerinde kalan fotoğraflardan da bu yöntem aracılığı ile para kazanabilirler. Üstelik burada sanat yapmak gibi bir durum söz konusu değildir.

Stok Fotoğrafçılık Nedir?

Üstte yapılan bu ana girişten sonra biraz da bilmeyenler açısından stok fotoğrafçılığı nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir ise şunlar ifade edilebilir: İşin özünde kişilerin üstte de yapılan ifadelerden anlaşılacağı üzere bir biçimi ile çekmiş olduğu fotoğraflardan kazanç elde etmesidir. Yani çektiğiniz hoşunuza giden fotoğraflarınız sadece beğenilmekle kalmaz, üstüne bir de para kazanabilirsiniz.

Çektiğiniz fotoğraflardan kazanç elde etmek için ise mutlaka bu alanda fotoğraf alımı yapan stok fotoğrafı sitelerine çektiğiniz fotoğrafları yüklemeniz gerekir. Burada uyarınıza göre çektiğiniz fotoğrafları bir ya da birden fazla siteye yükleyebilirsiniz. Ama telif hakkı doğmaması için mutlaka aynı fotoğrafı tek bir siteden satabileceğiniz gerçeğini unutmamalısınız.

Stok fotoğraf sitelerinin sizden fotoğraf almalarının en temel sebebi aramış oldukları fotoğrafı çok daha ucuza mal etmeleridir. Profesyonel bir fotoğrafçıdan fotoğraf almak çok daha pahalı iken böylece hemen hemen aynı kalitede fotoğraf alarak işi  çok daha ekonomik olarak halledebilmektedirler.

Stok Fotoğrafçılıktan Nasıl Para Kazanılır?

Şimdi biraz da stok fotoğrafçılığı noktasında işin detaylarına girelim ve adım adım üstte verilen bilgileri biraz daha açarak bu işten para kazanma adımlarını açıklayalım:

  • Evet, bu işi yapmak için profesyonel bir fotoğrafçı ya da fotoğraf sanatçısı olmanız gerekmez ama çektiğiniz fotoğrafların mutlaka yüksek çözünürlükte olması gerekir. Yani kaliteli bir cep telefonu ile muhteşem bir fotoğraf çekmeniz yetmez mutlaka ilgili fotoğraf standartlarında olması gerekir.
  • Çektiğiniz bu fotoğrafları üstte de ifade edildiği yerli ya da yabancı stok fotoğraf sitelerine ilgili standartlara uygun bir biçimde yüklemeniz işin bir diğer önemli püf noktasıdır. Ama fotoğrafları yüklemeden önce ilgili stok fotoğraf sitesine üye olmanız gerekir. Sonrasında fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
  • Elbette burada işin püf noktası fotoğrafların tamamen size ait olmasıdır. Aksi halde cezai yaptırımlar uygulanabilir
  • Tüm bunların yanında kazanç konusundan da bahsetmek gerekir ise ilgili stok sitesinin komisyon oranlarına göre satılan size ait her fotoğraftan belli komisyon alırsınız. Bu da kimi zaman son derece iyi bir kazançtır

 Mutlaka okuyun: Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu