eDevlet

Yurt Dışında Çalışmayı İsteyen Nereye Başvuru Yapmalı?

Çalışmak insanların yaşamında başlı başına bir önem arz ediyor. Bugün özellikle yurt dışında iş imkanı araştıran ciddi bir grup insan da bulunuyor. Bunun belli başlı nedenleri var. Bu nedenlerin en başında şüphe yok ki insanların kendilerini geliştirme duyguları ağır basıyor. Yeni kültürleri tanımak, yeni insanlar ile iletişim haline geçmek başlı başına bir deneyim. Üstelik kısa ya da uzun süreli yurt dışında çalışmak insanların ülkemize gelip çalışmak istediklerinde önlerinde çok ciddi bir referans oluyor ve çok iyi işlerde çok iyi olanaklarda çalışmalarını sağlıyor.

Aşağıda yer alan yazıda yurt dışında iş imkanı ile farklı ülkelerde çalışmak isteyen insanların karşısına çıkabilecek farklı alternatif programlardan bahsedilmektedir. Bu yazıda özellikle en çok dikkat çeken ve en popüler olan programlardan bahsedilmektedir. Yurt dışında iş imkanı arayanlar aşağıdaki programları inceleyebilirler.

Work and Travel İle Yurt Dışına Gitmek

Yurt dışında çalışmayı isteyen birçok insanın en çok tercih ettiği programların başında bu sistem gelmektedir. Amerika Birleşik Devletleri ölçeğinde ağırlıklı olarak uygulanan bir programdır. Üniversite öğrencilerinin yaz aylarında Amerika’ya giderek hem çalışıp, hem dil öğrenmek için üç ay süre ile gerçekleşen bir uygulamadır. Bu alanda çalışan firmalar aracılığı ile gidilebilir. Öncesinde elbette belli bir masraf yapmak gerekmektedir. Sonrasında belli bir takım harcamalar geri alınabilmekte ama work and travel ile az ya da çok kısa süreli kazanç elde etmek mümkündür. Bu yöntem ile gidildiği zaman her türlü masraf konaklama doğal olarak kişinin kendisine ait olmaktadır. Cankurtaran, operatörlük, servis personelliği, gibi vasıfsız her türlü işte çalışmak mümkündür.

Mutlaka okuyun: Yurt Dışında Yüksek Maaş Alabileceğiniz Meslekler

Yurt Dışına Gitmenin Bir Diğer Yolu SAM Akademi

Yurt dışında çalışmayı isteyen kişiler için bir diğer seçenek SAM Academy. Birçok insanın da favori tercihleri arasında yer alıyor. Kısa adı SAM olan yapının uzun ismi Strategic Account Manager olarak geçmektedir. Burada yer alan sistemde gençlere özellikle üniversite mezunu olan personellere çok ciddi avantajlar sağlanır. Dünyanın 18 ülkesinde yer alan 18 ofisinde çalışma olanağı ve sonrasında ciddi bir kariyer olanağı mevcuttur. Bu alana başvuru yapabilmek için öncesinde en az 2 yıllık bir deneyim sahibi olmak gerekmektedir. Başvuru belli tarihler arasında gerçekleşmektedir.

Mutlaka okuyun: Yurt dışında nasıl iş bulunur?

WWOOFing Programı

Adı size bir anda çok şaşırtıcı gelebilir. Yine karşımızda bir kısaltma var ve Worldwide Working Opportunities on Organic Farms anlamına geliyor. Bu sistem az da olsa İngilizce bilenlerin de rahatlıkla anlayabileceği üzere organik tarım çiftlik gibi şeylerden hoşlanan, doğa ile iç içe olmayı sevenler için son derece ideal olan bir yöntemdir. Ülkemizde yer alan TATUTA mantığında olan bir sistemdir. Bu sistemde siz hangi saatlerde nerede çalışacağınızı belirtirsiniz buna göre size bir yer ayarlanır. Çalışma süreniz boyunca konaklama, yemek gibi temel gereksinimleriniz karşılanır. Dünyanın her yerinde yapabileceğiniz bir iştir. Üstelik çok güzel gezme şansınız vardır.

Workaway

Tam anlamı ile özgür bir ruhu olanlara hitap eden bir çalışma. Özgürlüğünden asla vazgeçemeyenlere hitap ediyor. Yoga meditasyon gibi şeyler yapabilirsiniz. Bunun yanında dünyayı gezebilirsiniz. Bunun yanında kendi bütçenize uygun olarak gezme şansına da sahip oluyorsunuz. Üstelik tüm seçimleriniz size ait. Tamamen gönüllülük anlamında çiftliklerde, yetimhane gibi yerlerde de çalışabilirsiniz. Üstüne para kazanmak ise cabası.

Intrepid Travel

İşte son derece özel ve yine özgürlüğüne düşkün olanlar için biçilmiş kaftan olan bir yapı. Dünyanın herhangi bir yerinde masrafsız olarak bisiklet ile tur rehberliği yaptırabilir ve para kazanabilirsiniz. Dünyanın istediğiniz her yerinde her tür pozisyonda çalışma olanağınız var. İsterseniz elbette masa başı pozisyonları da olan sistem ve tüm tercihler tamamen size kalmış durumda. Emeklilik döneminde bile yapılabilecek işler arasında geliyor.

Mutlaka okuyun: Yurt dışında maaşları yüksek olan en iyi 10 ülke

Love Volunteers

Latin Amerika, Asya, Afrika gibi ülkelerde hem gezmek, hem de kendinizin bir işe yaradığını hissetmek isterseniz o zaman Love Volunteers sizin için biçilmiş kaftan. İngilizce bir sözcük ama aşkla sevgiyle gönüllülük gönüllüler anlamına gelen bir ifade bu. Bu sayede hem gezip, hem bir sosyal sorumluluk çalışması gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik başvurusu sırasında çok aman aman formaliteler yok ve siz rahatlıkla böylesi bir alanda bambaşka edinimler elde edebilirsiniz. Tercih bu aşamada da sizin ama bu işten çok fazla para kazanma beklentiniz olmamalı

Abbey Road Programs

Evet para kazandıran bir sistem var karşımızda ama adımları geçip işe alınmak oldukça da zor. Bu sistemde bu okulun dil merkezlerinde çalışma şansına sahip oluyorsunuz. Eğer bu işe kabul edilirseniz mutlaka gideceğiniz ülke için çalışma izniniz olmalı. Bunun yanında başvurunuzun kabul edilebilmesi için belli başlı bazı kriterler var. Bunlar, başvurduğunuz ülkede daha önce çalışmış olmanız ( farklı bir pozisyon olsa bile) yaşamış olmanız, yeterli düzeyde o ülkenin diline hakim olmanız gibi değerlerdir. Şayet kabul edilip giderseniz oldukça iyi koşullar altında, ufkunuzu açacak şekilde çalışacağınız ise kesindir. Başvuru için kriterler kurumun kendi adresinden öğrenilebilir.

Greenforce

Şimdi de size en son önereceğimiz sisteme bakalım. Yine bir gönüllülük programıdır ama elbette para kazanma şansınız mevcuttur. İngilizce isminden kısmen de olsa anlaşılacağı üzere çevre ve ekoloji faaliyetleri üzerine yapılabilecek olan bir iştir. O çok merak ettiğiniz Bahamalar gibi, Karayip adaları gibi pek çok normal şartlar altında gidip yaşamayacağınız yerlerde yaşama şansına sahip olur, üstelik kalan boş vakitlerinizde bu güzelim ülkeleri, adaları gezebilirsiniz. Üstelik cebinizde para kalır. Son derece güzel ve sıra dışı değil mi? Üstelik seçimler tamamen size ait ve başvurusu oldukça kolay olan bir sistem. Çok özel şartları da bulunmuyor. Kendinizi bu alanda yeterli hissediyorsanız hiç zaman kaybetmeden başvurunuzu yapın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu