eDevlet

KOBİ Kredisi Kimlere Verilir? KOBİ Kredisi Nasıl Alınır?

Ülkemizin en önemli kuruluşları şüphe yok ki KOBİ olarak adlandırılan kuruluşlar. Kobi kredisi kimlere verilir sorusu ise tam olarak bu noktada ortaya çıkıyor. Zira ülkemizin can damarı niteliğinde olan bu kurumlar ayakta kalabilmek, mevcut ekonomik koşullara dayanabilmek için kimi zaman zorlanabiliyorlar. Bu durumda en uygun şekilde kredi çekmeleri kaçınılmaz hale geliyor. Biz de bu yazıda aşağıda yer alan başlıklardan da görüleceği üzere en ufak ayrıntısına kadar tüm bilgileri vermeye çalışacağız. Bu noktada şunu da anımsatmak gerekir ki yaşanan mevcut şartlara göre kimi zaman anlık gelişmeler olabiliyor ya da mevcut krediler iptal olabiliyor.

O yüzden kredi çekecek olanların süreci an be an yakından takip etmesi gerekiyor. Dilerseniz şimdi hemen başlayalım. En başta şunu da ifade etmek gerekir ki genellikle bu krediler % 5 düşük faiz oranı ile NEFES kredisi olarak Halkbank tarafından verilen kredilerdir. Ama bunun dışında da bu alanda kredi veren kurumlar yok değildir.200 bin Türk Lirasına kadar olan krediler mevcuttur.

KOBİ Kredisi Nedir?

Üstte yapılan bu girişten sonra Kobi kredisi kimlere verilir sorusunun yanıtını vermeden önce kavramları doğru oturtmak adına KOBİ kredisi nedir sorusunun yanıtı şu şekilde verilebilir: KOBİ kredisi işletme vasfının KOBİ statüsünde olan her tür ticari faaliyet yapan  kurumlara verilen  bir tür kredi çeşididir. Böyle bir kredi paketini bankalar daha çok işletme sahiplerine Ticari Kredi veya  İşletme Kredisi olarak tanımlayarak verir. Diğer taraftan KOBİ kredileri için devletimiz de KOBİ olarak hizmet veren kurumlara ayrıca faiz desteği gibi farklı destekler sunar ki tüm bunlar iş de üstte de ifade edildiği gibi KOBİ tarzında olan kurumlar için can suyu statüsündedir.

Bu noktada bu tarz kredilere verilen bankalara göre değişen isimler ile kredi paketleri şu şekildedir:

 • Nefes
 • Değer
 • Can suyu

Bu kredilerin verildiği bankalar ise şunlardır:

 • Ziraat Bankası
 • Türkiye Halk Bankası
 • Vakıfbank
 • Denizbank ise bu üç bankaya son dönemlerde eklenen yeni bir bankadır ve düşük faiz ile kendisine has seçenekler ile KOBİ olan kurumlar için özel paketler sunmaktadır. Üstelik son derece de avantajlıdır.

Devlet Destekli KOBİ Kredisi Nasıl Alınır?

Sıra geldi Kobi kredisi kimlere verilir sorusunun yanıtını vermeye. Elbette KOBİ olan kurumlara ama belki de en başta verilmesi gereken sorunun yanıtını şimdi vermek gerekir ise KOBİ hangi kurumlardır derseniz bilmeyenler için en basit biçimde şu şekilde yanıtlanabilir:

 • Çalışan sayısı 250 den az olan kurumlar
 • Yıllık mali bilançosu 250.000.000 Türk Lirasını aşmayan kurumlardır.

Bu kavramın yanında bir de küçük işletme kavramı vardır. O ise toplam çalışan sayısı 50 kişiyi geçmeyen  yıllık bilançosu ise 8 milyon Türk Lirası altında olan kurumlardır. İşte bu iki statüde olan kurumlar KOBİ kredisi için ilgili bankalara başvuru yapabilir. Şu dönem mevcut olan ise herkesin basından da duyduğu üzere Denizbank tarafından verilen 4. Etap TOBB Nefes Kredisidir.Bu kredide toplam vade süresi 16 ile 20 ay arasında değişmektedir. Başvuru sırasında Denizbank tarafından oda kayıt belgesi istenmektedir.

Bunun dışında hali hazırda bir diğer güncel KOBİler için olan seçenek KOSGEB tarafından verilen Kredi Faiz Desteği Programıdır. Burada 48 aya kadar vade ile 300.000 Türk Lirası kredinin tümü faizi olmayacak biçimde ilgili kurumlara verilmektedir. Burada da kriterleri taşımak son derece önemlidir.

Türkiye Halk Bankası Ticari Kredi Şartları Nedir?

Halkbankası ise 48 aya kadar vade ile çok düşük oranlar ile ayrıca 60 aya kadar olan kredilerde ise aşağıda belirtildiği gibi KOBİ olan kurumlar için kredi olanağı sunar.

 • 1 ile 60 vadeler için yıllık sadece %4.5 aylık olarak ise sadece  %0.37 oranda

Bu olanaklar  ile sağlanan kredileri kullanabilmek için aranan özellikler şunlardır:

 • Kendisinin ait olduğu odaya kayıtlı olması, kayıtlı değilse kayıt yaptırması.
 • Devlete ödenmemiş SGK pirim ya da vergi borcunun bulunmaması
 • Çekeceği kredi miktarı için kredi puanının yeterli olması. Eğer kredi notu istenen yeterlilikte değilse kredi çekmesi önünde sorunlar ortaya çıkar.

KOSGEB KOBİ’lere Sağladığı Faizsiz Kredi İmkanları

Üstte de ifade edildiği gibi KOSGEB kurumlara yani KOBi tarzında olan işletmelere gerekli desteği 300.000 Türk Lirası üst limitinde sunar. Bunun için yapılması gerekenler ise şu biçimdedir:

 • E-devlet şifresi ile KOSGEB veri tabanına kayıt olunur,
 • Akabinde KOBİ beyannamesi doldurulur.
 • Daha sonra açılan sayfalardan KOBİ Finansman Destekleri bölümüne girerek başvuru yapılır.

Eğer devlete herhangi bir borcunuz yok ise, daha önce benzer bir destekten yararlanmamış iseniz ve de elbette kredi puanınız yeterli ise bu destekten rahatlıkla yararlanabilirsiniz. KOSGEB danışmanları da bu konuda destek olmaktadır.

Mutlaka okuyun: Hibe ve Faizsiz Kredi Desteği Almak İçin Nereye Başvurulur?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu