eDevlet

Halkbank Esnaf Kredisi Başvuruları Başladı

Dünyanın geçtiği ekonomik zorlu koşullar içinde Halkbank esnaf kredisi ile esnaflara aşağıda yer alan detaylarından da görüleceği üzere çok ciddi kolaylıklar sağlamakta ve esnafların yaşamını kolaylaştırma yolunda önemli bir adım atmaktadır. Buna göre ülkemizin en eski devlet bankalarından olan Halkbank 2020 yılı ile beraber 200 bin TL de işletme giderleri  ve 500 bin TL iş yeri satın alım için düşük faizli kredi olanağı sunarak büyük bir misyon üstlenmektedir.

Halkbank Esnaf Kredisi Başvurusu

İnsanların bu noktada akıllarına en çok takılan sorulardan bir tanesi  HALKBANK esnaf kredisi için nasıl başvuru yapılacağı ve diğer temel bilgilerdir. Bu yazıda da bu konulara tüm detayları ile bilgi verilmekte ve kafalardaki soru işaretleri giderilmeye çalışılmaktadır.

Burada esnafın karşısına 3 değişik seçenek çıkar. Bunlar şunlardır: Esnaf ve Sanatlar Kredi Kooperatifi ortağı olmayanlar ve olanlar için oluşturulmuş çok düşük faizli KOBİ kredileri ve Devlet destekli sıfır faizli esnaf kefalet kredisi biçimindedir. Eğer ilgili kurumlar ilgili şartları sağlıyor ise 200 bin Türk Lirası düşük faizli kredi ve 100 bin Türk Lirası hibe alabilme gibi muhteşem bir şansa sahip olmaktadırlar.

Esnaf Kredisi Hesaplama Tablosu

Halkbank noktasında üstte yer alan bilgiyi ve temel bilgileri verdikten sonra şunu da unutmamak gerekir ki meslek alanları son derece geniştir ve insanlar yaptıkları mesleklere göre farklı meslek örgütlerine bağlıdır. Esnafların bağlı olduğu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifine üye olanların bu kurumun kendi üyelerine verdiği destek sayesinde Halkbank’tan  60 aya kadar vadeli kredi kullanılabilir. Bunun yanında şunu da ilave etmek gerekir ki  kullanılan bu krediye dair  ödemeler 3 ayda 1 olacak şekilde geri ödeme yapılmaktadır.

Aşağıda Halkbank esnaf kredisi çekenler için hesap tablosu yer almaktadır. 1 ile 60 ay vade arasında değerle için aylık ise sadece %0.37 ve yıllık faiz oranı %4.5 değeri ile kredi çekilmesi mümkün olmaktadır. Bu faiz oranları ile Esnaf Meslek Odası veya ticari bankadan üzerinden kredi başvurusu yapılır ise  3 ayda bir geri ödemeniz aşağıda yer alan  tabloda olduğu gibi ödemeler gerçekleşecektir. Bunlar tamamen farklı rakamlar için verilen örneklerdir.

1 – 50.000 Türk Lirası için 3 ayda bir ödemenizin başlangıç taksit değeri 3.200 Lira, son taksit ödemeniz 2.553 TL değerindedir Kişinin eline net geçecek para 47.525 Türk Lirasıdır. Kredi ödendikten sonra ise size verilen toplam geri ödeme miktarı 725 TL olur.

2 – 100.000 Türk Lirası çekecek olan esnaf yine 3 ayda 1 olacak şekilde 1.taksit değeri 6.400 TL son taksit tutarı ise 5.106 Türk Lirası olur. Kişinin eline geçecek net  para ise 95.150 Türk Lirasıdır.

3 – 150.000 ürk Lirası için esnafların 3 ayda 1 ödemeli ilk taksit değeri 9.600 Türk Lirası son ödemesi 7.659 l Türk Lirasıdır ve eline kesintilerden sonra geçecek olan para 142.775 Türk Lirası olur.

4 – 200.000 Türk Lirası için ise durum şöyledir: Kredinin ilk 3 ay sonraki ödeme tutarı 12.800 Türk Lirası olur. Eğer 20 ay vadeli olarak çekilmiş ise 20. yani son taksit tutarı ise  10.212 Türk Lirası  biçimindedir. Bu çekilen kredide toplam ödenen rakam ise  234.993 Türk Lirası  olur.

Esnaf ve Sanatkarlarımıza Özel Krediler

Üstte de görüldüğü gibi son derece avantajlı olan bu kredide üstelik size farklı alternatifler sunuluyor. Siz aylık ödeme yapabilirsiniz ya da yılda bir ya da iki kere bütçenizi zorlamadan kredi kullanabilirsiniz. Üstelik 60 aya kadar vade olması da son derece avantajlı olan bir durum. O yüzden zor durumda olan esnaflar için asla kaçırılmaması gereken bir fırsat.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bu olağanüstü kredi için istenen evraklar ise şunlardır:

 • Nüfus kimlik belgesi
 • SGK ve vergi borcu yoktur yazısı
 • İpotek edilecek olan ev için tapu belgesi ya da araç ipotek edilecek ise araç için ruhsat belgesi
 • Oda kayıt belgesi ve sicil tasdikname
 • Gelir ve imza belgesi beyannamesi
 • İş yerinin kira sözleşmesi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İşyerinin sigorta belgesi

Halkbank Esnaf Kredisi Şartları Nedir?

 1. İflas bildirimi yapılmamış olmaması zira bu kredi yatırım amaçlı olarak verilir.
 2. Gerekli görülmesi durumunda ipotek ve kefil sağlanması
 3. Hükümetimize vergi borcunun olmaması
 4. Mutlaka kredi notunun yüksek olması.
 5. En az 12 aylık esnaf olunması

Üstte belirtilen kriterleri sağlayanlar istenen evraklar ile başvuru yaparak bu olanaklardan yani hibe ve krediden yararlanabilir. Evrakların eksiksiz olması ve hiçbir biçimde yalan beyan verilmemesi gerekir. Sonrasında Halkbank koşulları sağlayan esnaf ile kredi sözleşmesini yapar ve süreç başlar.

Mutlaka okuyun: Faizsiz Esnaf Kredisi Başvurusu (50 Bin TL)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu