İş Fikirleri

Organik Tarım Yaparak Para Kazanmak

Yaşadığımız yüzyılın beslenme alışkanlıklarına getirdiği en büyük yeniliklerden biri de organik tarım ürünlerine gösterilen ilgidir. Sağlıklı ve dengeli beslenme düzenine önem veren kişiler ise özellikle çocuklarını organik ürünlerle büyütmeye özen gösteriyor. Dolayısıyla bu alanda yaşanan arz-talep meselesi organik tarım yaparak para kazanma iş fikrinin giderek yaygınlaşmasını sağlayarak hayatımıza yeni bir sektör girmiştir.

Çok eski yıllarda ekilen tüm tohumlar doğaldı ve tükettiğimiz meyve ve sebzelerin organik olup olmadıklarını sorgulamıyorduk. Ancak son yıllarda kimyasal ilaçların tarımda yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanması ve ekilen tohumların özellikleriyle oynanması bu durumu tam tersine çevirmiştir. Bunun en büyük nedenlerinden biri senede birkaç kez mahsul veren tohumlar elde ederek üretimi artırmak ve böylece daha az girdiyle daha fazla para kazanmak fikriydi. Fakat unutulan bir şey vardı ki genleriyle oynanan bu tohumlardan elde dilen besinlerin insan metabolizmasını kötü etkilemesi ve beraberinde çok çeşitli hastalıkları getirmesiydi.

Durum böyle olunca birçok kişi sağlıklarını korumak için doğal gıdalara ve kimyasal içermeyen yöntemlerle üretilen besinlere yönelmiştir. Oldukça çok sayıda müşterisi olan organik tarım üretimi de bu nedenle en hızlı büyüyen sektörlerin başında gelir. Eğer sizde bağ-bahçe işleriyle uğraşmayı seviyorsanız ve yeni bir iş arayışı içerisindeyseniz gayet iyi sayılabilecek bir gelir elde edebilirsiniz. Peki, nasıl yapılır? püf noktaları nelerdir ve kaç para kazanılır? gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Mutlaka okuyun: Seracılık Yaparak Para Kazanmak

Organik Tarım Nedir?

Organik tarım; kimyasal hiçbir girdi kullanılmadan üretimden tüketime kadar her aşamada kontrollü ve sertifikalı tarımsal bir üretim biçimi olarak nitelendirilir. Genetiği ile oynanmış birçok sebze ve meyvenin insan sağlığına verdiği zararların öneminin anlaşılmasıyla adeta bir devlet politikası haline gelen organik üretim şekli, ülkemizde de her geçen gün yaygınlaşarak devam ediyor. Hatta bu alanda üreticilere çok çeşitli tarımsal destekler ve hibe krediler de ilgi bakanlıklar tarafından veriliyor. Eğer bu işi ciddi ciddi yapmayı düşünüyorsanız kendi sermayeniz dışında devletin çeşitli kaynaklarından da yararlanabileceğinizi bilmelisiniz.

Organik Tarım Nasıl Yapılır?

Organik tarım yaparak para kazanmaya karar verdiyseniz öncelikle başlangıç maliyetlerinin biraz yüksek olduğunu bilmenizde fayda var. Ancak işinizi kurup ürün mahsulü yapmaya başladığınızda elde edeceğiniz kazanç sizi oldukça memnun edecek rakamlarda olacaktır. Eğer daha önce tarımla uğraşmadıysanız ve organik ürünler hakkında detaylı bilgilere sahip değilseniz, ilgili kurumlara başvurarak organik tarım ile ilgili tüm bilgileri öğrenmekle işe başlayabilirsiniz.

Çünkü organik tarım yapabilmeniz için belli başlı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Örneğin; kullanacağınız toprağın organik tarıma uygun olması için kaliteli ve her türlü zararlı kimyasallardan arındırılmış olması gerekmektedir. Bunun dışında sulama için kullanacağınız su kaynaklarından gübreye, ilaçlamadan diğer bakım yöntemlerine kadar her şeyin organik tarım sertifikasına sahip olma şartı istenmektedir. Kısacası kullanacağınız tüm maddelerde hiçbir şekilde kimyasal bulunmaması, insan ve çevre sağlığını tehdit etmemesi ön şart olarak belirlenmiştir. Bu saydıklarımız hemen gözünüzü korkutmasın. Çünkü bu alanda hem bilgi hem de destek alabileceğiniz o kadar çok kuruluş var ki, aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını kolayca bulabilir ve organik tarım işine hemen başlayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Hayvan Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Püf Noktaları

Organik tarım yapmaya karar verdiyseniz, bizim naçizane tavsiyemiz öncelikle küçük bir alanda bu işe başlamanız yönünde olacaktır. İlk önce işin önceliklerini ve püf noktalarına yavaş yavaş hâkim olun ve bu işin tüm detaylarını iyice öğrenince ekim alanınızı büyütün. Böylece olası aksiliklerle baş etmeniz kolaylaştığı gibi hem zarar etmez hem de bir sonraki ekim aşamasında daha bilinçli bir şekilde hazırlanarak çok daha iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

Bazı kişiler evlerinin bahçesinde organik ürün üretmeyi yapmayı düşünebilir. Ancak bu dışardan bakıldığı kadar öyle basit bir iş kolu değildir. Organik ürün demek hormon kullanılmadan ürün yetiştirmek demek değildir. Ürünün her aşamasının hassasiyetle ve organik sertifikalı girdilerle yapılması gereklidir. Zaten yılın belli dönemlerinde haberli ya da habersiz denetime tabi tutulursunuz ve gübrenizden kullandığınız suya kadar her şeyiniz tekrar test edilir ve ancak bu denetimin ardından yetiştirdiğiniz ürünlere organik sertifikası verilir.

Mutlaka okuyun: Yumurta Üretimi Yaparak Para Kazanmak

Organik Tarım Yaparak Kaç Para Kazanılır?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi organik gıda işi ilk başlangıç aşamasında yüksek maliyetlerle kurulan bir iş koludur. Ancak bu işten elde edeceğiniz kazanç miktarı yapacağınız tüm harcamaları karşılayacak şekildedir. Diğer yandan insan ve çevre sağlığına faydalı bir iş yaptığınız düşündüğünüzde bu işin manevi boyutu da psikolojik anlamda kendinizi daha huzurlu hissetmenizi sağlayacaktır.

Satacağınız ürün fiyatlarına gelince; hangi ürünü yetiştirdiğinize göre fiyatlar değişse de normal satılan diğer ürünlere oranla organik ürünleri4-5 kat gibi daha yüksek paralara satılmaktadır. Sağlığını düşünen kişiler ise ucunda sağlık olduğu için 3 liralık bir sebzeye 10-15 lira gibi bir rakamı rahatlıkla ödeyebilmektedir. Dolayısıyla biraz zahmetli ve maliyetli bir iş görünse de bu işi yaparak hiç azalmayan yüksek gelirlere kavuşmanız oldukça kolaydır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu