eDevlet

Evde Konserve, Turşu, Salça Yaparak Para Kazanmak

Ev hanımları konserve, turşu ve salça yaparak para kazanmak için marifetleri ellerini kullanıyor ve artık eşlerinin eline bakma devrini kapatıyorlar. Birbirinden lezzetli ve bol çeşitlerle hazırladıkları ev yapımı ürünlerini gerek kendi çevrelerine gerekse çeşitli satış platformlarında satarak hatırı sayılır bir gelir elde ettikleri bir gerçek. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan kişilerin son yıllarda hazır gıdalar yerine ev yapımı lezzetlere rağbet göstermesi bu sektörün oldukça yaygınlaşmasını da beraberinde getirmiştir.

Dolayısıyla taze sebzelerle sezonda hazırlanan konserve, turşu, reçel, salça vb. gıdalar, yok satıyor desek abartmış olmayız. Peki, evde konserve, turşu ve salça yaparak nasıl para kazanılır? Sadece salça yaparak para kazanmak mümkün mü? Evde hazırlanan gıdalarla ayda kaç para kazanılır? Gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin…

Evde Konserve, Turşu ve Salça Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Hepimizin malumu ki; ev kirası, çocukların okul masrafları, faturalar, kışın ısınmak için gerekli olan yakacak temini ve diğer temel ihtiyaçların artması hayat şartlarını gittikçe zorlaştırmış ve geçim sıkıntısı çekmenize neden olmuştur. Eğer halihazırdaki gelirinizle ay sonunu bir türlü getiremiyorsanız ister istemez ikinci bir ek işe ihtiyaç duyacaksınız. Daha çok ev hanımlarının eşlerine destek olmak ve aile bütçesini bir nebzede olsa rahatlatmak için tercih ettikleri evde ek iş fırsatları, artık çok çeşitli alanlara yayılmış durumda. Bu nedenle siz de kendi yeteneklerinize göre belirleyeceğiniz işlerde çalışabilir, kendi paranızı kazanmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Ev hanımlarının evde yapabilecekleri ekiş fikirlerinden biri olan salça yaparak para kazanmak ise hem keyifli hem de oldukça iyi bir kazanç yöntemi. Eğer bu iş tam bana göre diyorsanız işin detaylarını öğrenip hemen kolları sıvayıp bu işe başlayabilir, aile bütçenize önemli ölçüde maddi katkı sağlayabilirsiniz. Nasıl mı? İşte size evde salça yaparak para kazanabileceğiniz bazı ipuçları…

Mutlaka okuyun: Evde Ekmek Yaparak Para Kazanmak

Evde Salça Nasıl Yapılır?

Öncelikle belirtmeliyiz ki gıda satışı yapmak size büyük sorumluluklar yükleyecektir. Bu nedenle üretim aşamanızdan salça için kullanacağınız malzemelere kadar her şeyi dikkatlice belirlemeli ve inşa sağlığına zararlı herhangi bir katkı maddesi kullanmamalısınız. Aksi halde hem insanların sağlığını tehlikeye atmış olursunuz hem de bazı yasal prosedürlerle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Ancak siz evinizin steril ortamında bu işe başlayacağınız için kendi ailenize yedirmeyeceğiniz hiçbir ürünü satmayacağınıza eminiz.

Uyarımızı yaptıktan sonra şimdi gelelim evde salça yaparak nasıl para kazanacağınız konusuna. Bildiğiniz gibi ülkemizde hem domates salçası hem de biber salçası kullanılmakta. Bazı yörelerde sadece biber salçası tercih edilse de ağırlıklı olarak domates salçasının daha çok tüketildiğini hepimiz biliyoruz. Bu nedenle bu aşamada bir karar vermeniz gerekiyor. Sadece domates mi yoksa biber salçası mı satacaksınız. Tabi eğer imkânınız varsa her iki çeşidi de hazırlayabilir ve müşteri portföyünüzü artırabilirsiniz. Burada karar tamamen size kalmış.

Kararınızı verdikten sonra mevsiminde dalından kopartılmış domatesleri alıp, geleneksel yöntemlerle salçalarınızı hazırlayıp satışa hazır hale getirebilirsiniz. Satışınızı artırmak için salçaları cam kavanozlara koyun ve kapaklarını şirin kumaş parçalarıyla süsleyin. Böylece ürünleriniz hem daha hijyenik hem de daha şık bir görünüme sahip olur.

Daha sonra kendine bir satış stratejisi oluşturmalısınız. Mesela, ürünlerinizi sadece çevrenizdekilere mi satacaksınız yoksa dünya ya mı açılacaksınız? Eğer daha geniş bir vizyona sahipseniz doğal olarak el emeği ürünlerinizi dünyanın dört bir yanına ulaştırmak isteyeceksiniz.

Çevre ülkelerde yaşayan gurbetçilerimiz bu tür yöresel ürünler oldukça fazla ilgi göstermekte ve gerek Türkiye’ye geldiklerinde gerekse yurtdışında ev yapımı lezzetleri tercih etmektedir. Tabi bunu uzun vadede gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü böyle büyük çaplı satışlar için bazı resmi prosedürleri izlemeniz gerekebilir. Siz en iyisi önce çevrenizdeki kişilere bu işi yaptığınızı bildirin ve ev yapımı salça arayan kişilerin size ulaşmasını sağlayın. Zaten yaptığınız salçanın lezzetini tadanlar size yeni yeni müşterileri de yönlendirecektir.

Mutlaka okuyun: Evde Mantı Yaparak Para Kazanmak

Evde Salça Yaparak Kaç Para Kazanılır?

Evde salça yaparak para kazanmak için öncelikle ürettiğiniz salçaların kıvamı, rengi ve kalitesinin çok iyi olması gerekir. Çünkü lezzetli ve doğal kırmızı renkli ev salçaları özellikle çalışan hanımların dikkatini çekecek ve sürekli müşteriniz olacaktır. Bunun yanı sıra kendi çevrelerini de sizi tavsiye edeceklerini düşündüğünüzde her bir müşteriniz aslında sizin için iyi bir referans olacaktır. Günümüz şartlarında bir kavanoz ev yapımı domates salçasının fiyatı yaklaşık olarak 15-20 liradan, biber salçasının ise 20-25 liradan satıldığını biliyoruz. Dolayısıyla kaç kilo domatesten ya da kaç kilo salçalık biberden kaç kavanoz salça çıkacağını belirlediğinizde elde edeceğiniz net karı da öğrenmiş olacaksınız.

Kazancınızın artmasını sağlayacak bir öneride bulunacak olursak şunu söyleyebiliriz. Salça yapımı için kullanacağınız domatesleri ve biberleri mahalle manavlarından değil de toptan satan hal vb. yerlerden almalısınız. Bunun yanı sıra eğer evinizin bahçesi uygunsa salçanızın pişirme aşamasını geleneksel bir odun ocağında da pişirebilirsiniz. Böylece salça maliyetini bu şekilde düşürebilir ve elinize geçecek olan kar oranını artırabilirsiniz. Aksi halde hem çok zahmetli bir iş yapmış olursunuz hem de kazandığınız para verdiğiniz bu zahmete değmeyecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu