eDevlet

Findeks Karekodlu Çek Sistemi Nedir?

Findeks karekodlu çek sistemi nedir? Karekodlu Çek hizmetinin faydası nedir? Standart banka çeklerinin yeni versiyonu olan Findeks karekodlu çek nasıl alınır?

Ödemeyi çek yoluyla yapmak isteyen müşterilerle sorun yaşamamak, çekin sahte veya karşılıksız çıkmasının önüne geçmek için zorunlu bir sisteme geçilmiştir. Findeks karekodlu çek sayesinde çeklerin çalınmasını, kaybolmasını ve bu durumdan üçüncü şahısların faydalanmasını önlemek mümkün oluyor. Bu sistemin bir diğer avantajı ise karekodun doğrudan çeke biçilen değeri gösteriyor oluşundan ziyade, müşterinin ödemeyi gerçekleştirme riskini sıfırlamasıdır. Bugünkü yazımızda Findeks karekodlu çek uygulaması nedir, karekodlu çek sorgulama nasıl yapılır ve findeks karekodlu çek avantajları nelerdir? hakkında önemli biligleri sizler için araştırdık. İşte detaylar…

Karekodla Çek Sorgulama

Her çek üzerinde yer alma zorunluluğu bulunan karekod sayesinde çeklerin sorgulanabilir hale gelmesi sağlanmıştır. Kişinin geçmişte yapmış ve yapmamış olduğu ödemelerin bilgisi, aktif ödeme potansiyeli, size taahhüt edilen tutar ile güncel ödeme değerleri karşılaştırılabilmektedir. Findeks karekodlu çek sisteminde sadece o an geçerliliğe sahip olacak bir ödeme çeşidi değil, uzun vadede güvenli bir ödeme olanağı sunuluyor.

İlk taahhüt edilen çekin değeriyle, zaman içerisinde üzerinde yapılma ihtimali olan değişiklikler üzerine bir sorgulama yapılabilmektedir. 100 bin TL değerinde olan çekin somut olarak 180 bin TL’ye çevrilmesi bazı durumlarda anlaşılamayabilir. Bu tarz bir sahtecilikle karşılaşmamak için tek yapmanız gereken, çek kağıdını telefonunuzun kamerası üzerinden, karekodlu çek sorgulama sisteminde taratmaktır. Bu sayede kendinizi güvence altına alacak ve kayıp – çalıntı – karşılıksız olanları anında anlayabileceksiniz.

Karekodlu Çek Avantajları

Geçmişte hazırlanmış olan çekin an itibariyle geçerliliğini engelleyen belli başlı unsurların sorgulanması gereklidir. Satıcının veya üreticinin, hangi sektörde olduğu fark etmeksizin müşterilerinden çek alırken mağdur olmamasını sağlıyor. Mobil uygulamanın indirilmesiyle, size sunulan çekin raporu çıkartılabilir, üzerinde herhangi bir bölümde oynama yapılıp yapılmadığı görüntülenebilir. Findeks karekodlu çek sisteminden yararlanılması halinde, çekin karşılıksız çıkma veya üzerinde yapılan değiştirmeleri gözden kaçırma ihtimali bulunmuyor. Bunun yanı sıra çekin kayıp ve çalıntı olması durumunda eğer bildirilmişse ilgili banka tarafından hemen tespit edilebiliyor. Karekodlu çek uygulamasını kullanarak birkaç saniye gibi kısa bir süre içerisinde cep telefonunuzun kamerasını çekin kod bölümüne tutmanız halinde sonuca kolayca ulaşabilirsiniz.

Karekodlu Çek Uygulaması

Piyasada aktif olarak kullanılan tüm karekodlu çekleri, Findeks karekodlu çek mobil uygulamasını cihazınıza yükleyerek, çeke tuttuğunuzda analiz edebilirsiniz. Çeki veren kişinin ödemeyi yapabilme durumu, risk olup olmadığı incelenebilir, çek üzerinden yapılacak anlaşmalar da bu sayede güven altına alınabilir. Bu sistemin yasal bir zorunluluk haline gelmesiyle birlikte, kodu telefonuna okutan ve karşısındaki kişinin ödeme hacmini öngörebilen kişi ve kurumlar, karşılıksız çıkma ihtimalini ciddi oranda düşürdü. Günümüzde, geçmişe kıyasla karşılıksız çekle karşılaşma oranı %43 seviyesinde azalma gösterdi. Mobil uygulama, Android ve iOS işletim sistemine sahip cihazların aplikasyon indirme platformu üzerinden “Findeks Mobil” aramasıyla temin edilerek kullanılabiliyor.

Mutlaka okuyun: KOSGEB Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu