eDevlet

Yurtdışı İşçi ve Eleman Alımı Yapılıyor mu?

Yurtdışı işçi ve eleman alımı büyük ilgi görürken, özellikle Türkiye'den bazı meslekler için personel alımı devam ediyor. Peki hangi ülkeler personel alımı yapıyor. İşte detaylar.

Globalleşen ve her geçen gün birbirine daha da bağımlı hale gelen ülkelerin sayısının artmasıyla birlikte yurtdışında çalışmak isteyen kişiler için de farklı imkanlar doğuyor. Hayatının geri kalanını bambaşka bir ülkede geçirmek ve daha iyi ekonomik şartlarda çalışmak isteyen pek çok kişi yurtdışı işçi ve eleman alımı yapılıyor mu? Sorusunun cevabını araştırıyor. Hemen belirtelim ki birçok Türk şirketinin uluslararası mecrada yürüttükleri çeşitli projeler kapsamında istihdam edilmek üzere her yıl farklı kategori ve pozisyonlarda yurtdışı işçi ve eleman alımı yapılıyor. Peki, hangi ülkelere ve hangi sektörlere yurtdışı eleman alımı yapılıyor? Konuya dair detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hangi Ülkelere Yurtdışı İşçi ve Eleman Alımı Yapılıyor?

Son yıllarda uluslararası iş piyasaları oldukça genişlemiş ve hareketlenmiş durumda. Bu da yurtdışında çalışmak isteyen ve yurtdışı iş imkanlarından yararlanmak isteyen çok sayıda vatandaşımız için büyük bir avantaja dönüşüyor. Uluslararası dev şirketlerin yanı sıra çok sayıda Türk şirketinin de yurtdışı projeler üstlenmesi ve başta inşaat olmak üzere birçok sektörde başarılı işlere imza atmaları neticesinde Türk vatandaşlarının yurtdışında çalışma şansları da artıyor.

Dünyadaki birçok ülkede çalışma olanağını yakalamak isteyen kişilerin en çok merak ettikleri konulardan biri de yurtdışı eleman ve iş alımı için yabancı dil şartının olum olmadığıdır. Bu önemli bir husustur ve yabancı dil bilmeyen birçok kişi için dezavantaj olarak değerlendirilebilir. Elbette yabancı dil bilmek özellikle de İngilizce ya da arpça bilmek yurtdışı iş başvurularınıza öncelikli olarak değerlendirilmenizi sağlayacaktır. Ancak yurtdışında iş yapan birçok Türk şirketi projelerinde görevlendirmek üzere yabancı dil şartı aramamaktadır. Bu nedenle bu firmaların iş ilanlarına başvuru yapabilirsiniz. Türk şirketlerinin ağırlıklı olarak faaliyetlerde bulunduğu ülkeler ise şunlardır:

  • Rusya
  • Katar
  • Türkmenistan
  • Azerbaycan
  • Kuveyt
  • Kazakistan
  • Irak, İran, Libya
  • Amerika Birleşik Devletleri
  • Afrika ve Avrupa ülkeleridir.

Hangi Sektörlerde Yurtdışı Eleman Alımı Yapılıyor?

Türk şirketleri yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında birçok proje yürütüyor. Ağırlıklı olarak Türk inşaat firmalarının uluslararası iş bağlantılarında bulunması ve inşaat sektöründeki başarıları nedeniyle en fazla yurtdışı eleman ve işçi alımı inşaat sektöründe gerçekleşiyor. Yurtdışında çalışmak üzere mühendisinden mimara, inşaat ustasından elektrik teknisyenine kadar çok sayıdaki meslek grubunda her yıl yurtdışı personel alımı yapılıyor.

Yurtdışı personel alımın yapıldığı diğer bir sektör ise gıda sektörü. Özellikle Türk nüfusunun ağırlıklı olarak yaşadığı ülkelerde Türk geleneksel lezzetlerini uluslararası platformlara taşımayı başarmış otel ve restoranlar da Türk işçi alımına ağırlık veriyor. Bu iki sektör dışında tekstil, bilişim, enerji ve hizmet sektöründe her yıl çok sayıda vasıflı ya da vasıfsız eleman alımı yapılıyor. Yurtdışı iş ilanları aracılığıyla sizler de istediğiniz ülkede mesleğinizi devam ettirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken yayımlanan yurtdışı elaman ve işçi alımı ilanlarını takip etmek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu