eDevlet

KOSGEB’den Girişimcilere Yeni Kredi Desteği

Bakan Mustafa Varank'ın açıklamasına göre kobilere yapılan destekler kolaylaşıyor. Girişimcilere yeni kredi desteği programı hakkında açıklama yapan Varank'ın paylaştığı detaylar haberimizde;

Son yapılan açıklamalara göre KOBİ’lere yapılan kredi destekleri kolaylaşıyor. Girişimcilere yeni kredi desteği verileceğini ve bu kredilere çok daha kolay ulaşılabileceğini belirtti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, katıldığı bir toplantıda konuya dair açıklamalarda bulundu. Bakan Varank, bu yeni kredi desteğinin yıllık faiz ya da kâr payı oranın da önemli bir bölümünü kosgeb tarafından karşılanacağını duyurdu. Peki, KOSGEB’den girişimcilere yeni kerdi desteğine nasıl başvuru yapılacak? Konuya ait tüm detaylar yazımızın devamında…

KOSGEB Yeni Kredi Desteği Nedir?

Bakan Mustafa Varank’ın kamuoyuna yaptığı son açıklamalar nezdinde girişimciliği güçlendirmek adına çeşitli adımların atıldığı ve bu yönde yeni proje oluşturulduğu duyuruldu. Girişimcilere erken dönemde vergisiz ya da kolay vergili dönem gibi mekanizmaların işletilmesiyle kredi kullanımın kolaylaşacağı uygulama girişimcilere büyük avantajlar sağlanacak. Özellikle yurt dışından gelen yatırımcılara “hoş geldin” paketi ve girişimci vizesi gibi uygulamaların de devreye girecek.

İstihdamın artırılmasına yönelik her türlü adımı atacaklarını dile getirdi. Atılacak bu adımlar neticesinde sermaye fonlarının hacmi ve kullanım alanları yaygınlaşacağı için girişimcilerin ekonomik anlamda rahat bir nefes almaları sağlanacak.

KOSGEB’in girişimcilere yeni kredi desteği programından yararlanan veya yararlanmayı düşünen girişimcilerin 50 bin liraya kadar bu krediden yararlanabilecek. Bu yıl ilk kez uygulamaya girecek olan bu sistem ile 50 bin liraya kadar alınan kredilerin 10 puanlık tutarı ise KOSGEB tarafından karşılanacak. Bunun yanı sıra krediye başvuruda bulunan girişimcilerin, genç, kadın, engelli gazi veya şehit yakını olması durumundan 50 bin liralık kredi tutarı 70 bin liraya kadar çıkabilecek. Verilecek olan bu kredilerin teminatı ise KGF yani Kredi Garanti Fonu tarafından karşılanacak. Bu program sayesinde işletme sermayelerine ek katkı sağlanması hedefleniyor.

Bakan’ın Tekstil Mühendislerine Çağrısı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, üniversite-sanayi iş birliğini güçlendirmek ve bu birlikteliği daha verimli bir hale getirmek istediklerini de belirtti. AR-GE ekosisteminin geliştirmek için 17 yıldır önemli adımlar atıldığını sözlerine ekleyen Varank, bu ekosistemleri hem nicelik hem de nitelik olarak daha üst basamaklara taşımak istediklerinin de altını çizdi.

Sanayi Doktora Programını başlattıklarını ve bu programın daha da genişleteceğini ifade eden Mustafa Varank, tekstil mühendislerine de bir çağrıda bulunarak hazırladıkları bu programa katılmalarını istediklerini belirtti.  Doktora öğrencilerine 4 bin 500 lira burs olanaklarının tanındığını söyleyen bakan, bu desteklerin devam edeceğine de işaret etti. Şimdiye kadar 200’ü aşkın üniversite, 84 teknoloji geliştirme bölgesi, bin 500’ün üzerinde Ar-Ge merkezi ve 112 bin araştırmacının tespit edildi. Bu aktörlerin programın yapı taşı olduğunu belirten Varank, ekosistemin geliştirilesi için gerekli tüm adımların atılmaya devam edeceğini de vurguladı.

Bakan’ın son olarak da doktora öğrencilerinin mezun olmaları durumunda istihdam olanaklarının da sağlanacağı ve hiç ara vermeden katma değer üretmeye devam edeceklerini duyurdu. Parapik.com olarak konuya dair yetkilerin yaptığı açıklamaları yakından takip ediyoruz. Girişimciler için sağlanan KOASGEB ve diğer kredi alternatiflerini neler olduğunuz sitemizi takip ederek öğrenebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: KOBİ Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu